QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect didactic Clasa: a-XI-a "HIV-SIDA, pericol social?"





Proiect didactic




Data

Clasa: a-XI-a E, M.I.

Disciplina: Consiliere si orientare scolara

Modulul: Calitatea stilului de viata

Tema: "HIV-SIDA, pericol social?"



Tipul lectiei: predare-invatare

Scopul: Elevii vor cunoaste informatiile corecte legate de HIV-SIDA si isi vor clarifica atitudinile legate de comportamentul sexual responsabil;

Obiective operationale

O1: sa defineasca notiunea de "HIV-SIDA";

O2: sa descrie caracteristicile infectiei cu HIV si manifestarile SIDA;

O3: sa identifice modalitatile de transmitere a virusului HIV;

O4: sa identifice modalitatile prin care nu se transmite virusul HIV;

O5: sa identifice modalitati de prevenire.


Strategia didactica

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.

Mijloace didactice: foi flipchart, marker, biletele cu situatiile problema, chestionar feed-back;

Forme de organizare: frontala, pe grupe;

Timp:45 min




Situatiile problema:


S1: Prietenul/prietena ta cea mai buna iti marturiseste ca tocmai a aflat ca este infectat/a cu HIV. Cum reactionezi?



S2: Partenerul/a nu doreste folosirea prezervativului in timpul contactului sexual.Tu in schimb esti pro folosirii. Ce faci?.



S3:In liceul tau este un elev infectat cu HIV. Majoritatea elevilor si parintilor acestora  nu mai vrea ca acesta sa frecventeze cursurile liceului in care inveti si tu. Tu ce parere ai?


Etapele lectiei

Ob.op

Continut instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare







1.Moment organizatoric


2.Reactualizarea

cunostintelor

anterioare


3.Anuntarea

temei si a

obiectivelor





4.Dirijarea

invatarii


























5.Asigurarea

retentiei si a

transferului


















6.Incheierea activitatii

















O1







O2





O3

















O4














O5


Pregatirea clasei si a colectivului pentru desfasurarea orei de dirigintie.


Se realizeaza o trecere in revista a discutiilor de ora trecuta despre droguri (tipuri, consecinte, efecte).


Se precizeaza ca ora aceasta este destinata clarificarii notiunilor despre HIV-SIDA.






Se solicita elevilor definitii pentru termenul de "HIV-SIDA", in final ajungandu-se la o sinteza a acestora:

"Decizia este un proces in care o persoana face o alegere din una sau mai multe alternative.".


Se va pune accent pe diferenta intre virusul HIV si boala SIDA,stabilind consecintele fiecareia;



De asemenea, vor da exemple de modalitati de infectare cu virusul HIV Analizand tipurile de modalitati enumerate se va constata ca unele din  acestea conduc si la alte boli. In continuare se prezinta elevilor urmatorul algoritm:

Stabilirea problemei

Stabilirea optiunilor

Consecintele pozitive si negative

Sentimente

Alegerea deciziei

Motivele alegerii

Se explica ce presupune fiecare etapa in parte pentru o intelegere cat mai eficace, in perspectiva aplicarii acestuia.


Elevii vor fi impartiti pe 3 grupe, fiecare grupa va primi cate o situatie problema.

Pe cate o coala de flipchart vor prezenta algoritmul de luare a deciziilor pentru fiecare situatie.

In final vor numi un reprezentant al fiecarui grup care va prezenta in fata clasei desfasurarea algoritmului pentru situatia data.

Pe parcursul prezentarilor vor fi permise discutiile, insa fara a se pierde din vedere respectarea opiniei celuilalt si argumentarea propriei opinii.

In urma discutiilor generate de prezentari se va solicita elevilor identificarea factorilor care conduc la protejarea fata de virusul HIV, precum si luarea deciziilor: presiunea anturajului, sentimente, obiceiuri, prejucati.Se va prezenta fereastra imunologica.


Se va urmari si evidentia implicarea in realizarea sarcinilor de grup.

Se imparte elevilor un chestionar cu mituri si realitati despre HIV-SIDA,pentru a verifica realizarea feed-back-ului.













Conversatia


















Explicatia

Demonstratia
















Exercitiul











Conversatia

























Capacitatea de a asocia teoria cu practica

















Capacitatea de a aplica un algoritm stabilit











FEREASTRA IMUNOLOGICA:


AXA CANTITATE



SIDA

Seronegativ   seropozitiv

(+)




ANTICORPI



3-6 luni X(10,20 ani etc)


Contact sexual neprotejat   AXA TIMP


CHESTIONAR MITURI SI REALITATI HIV-SIDA


SIDA este o maladie..

SIDA este produsa de un numit ..

Nu te poti infecta cu HIV donand sange. Adevarat/ fals

Nu te poti infecta cu HIV prin contacte obisnuite, cum ar fi sa ai un coleg de scoala care are SIDA.   Adevarat/ fals

Exista tratament care sa vindece SIDA. Adevarat/ fals

Daca esti infectat cu HIV ai intotdeauna simptome.   Adevarat/ fals

Exista un test pentru depistarea HIV.  Adevarat/ fals

SIDA este o boala numai a homosexualilor. Adevarat/ fals

SIDA nu poate fi prevenita. Adevarat/ fals

Te poti infecta cu HIV si printr-o sarutare. Adevarat/ fals

Persoanele casatorite nu se infecteaza cu HIV.   Adevarat/ fals

Daca esti sanatos, si in buna conditie fizica, nu te poti infecta cu HIV.  Adevarat/ fals

SIDA poate fi vindecata.  Adevarat/ fals

Numiti patru cai prin care se transmite HIV:


Odata ce SIDA se poate preveni, de ce sunt atat de multe persoane infectate?




CHESTIONAR MITURI SI REALITATI HIV-SIDA


SIDA este o maladie..

SIDA este produsa de un numit ..

Nu te poti infecta cu HIV donand sange. Adevarat/ fals

Nu te poti infecta cu HIV prin contacte obisnuite, cum ar fi sa ai un coleg de scoala care are SIDA.   Adevarat/ fals

Exista tratament care sa vindece SIDA. Adevarat/ fals

Daca esti infectat cu HIV ai intotdeauna simptome.   Adevarat/ fals

Exista un test pentru depistarea HIV.  Adevarat/ fals

SIDA este o boala numai a homosexualilor. Adevarat/ fals

SIDA nu poate fi prevenita. Adevarat/ fals

Te poti infecta cu HIV si printr-o sarutare. Adevarat/ fals

Persoanele casatorite nu se infecteaza cu HIV.   Adevarat/ fals

Daca esti sanatos, si in buna conditie fizica, nu te poti infecta cu HIV.  Adevarat/ fals

SIDA poate fi vindecata.  Adevarat/ fals

Numiti patru cai prin care se transmite HIV:


Odata ce SIDA se poate preveni, de ce sunt atat de multe persoane infectate?


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }