QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect didactic Clasa: a III-a - Limba si literatura romana - Vara




Proiect didactic


Data 8-IV-.2009

Clasa: a- III-B

Invatator: 

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana



Unitatea de invatare: Vara

Subiectul lectiei: Heidi,fetita muntilor-de Johanna Spyri

Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor


Obiective de referinta:

2.3-sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat

3.3-sa citeasca in mod constient,corect,fluent si expresiv un text cunoscut

Obiective operationale:

Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - sa citeasca textul in ritm propriu, respectand intonatia impusa de semnele de punctuatie;

O2 - sa formuleze intrebari/raspunsuri legate de continutul textului;

O3 - sa povesteasca  textul citit,folosind caracterizarea personajelor;

O4 - sa indice sinonime, antonime  ale unor cuvinte din text

O5 - sa alcatuiasca texte orale sau scrise,folosind cuvinte si expresii din fragmentul narativ studiat;

O6- sa analizeze substantive din enuntul dat.


STRATEGIA DIDACTICA

METODE SI PROCEDEE: exercitiul, analiza gramaticala, conversatia, explicatia, problematizarea,metoda Cubul,povestirea,citirea in lant,tronul autorului,exercitiu de spargere a ghetii,joc muzical

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, fise de lucru,creion,retroproiector,manual,ciorchine, postere cu sarcini diferentiate,  markere

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, diferentiat, individual


BIBLIOGRAFIE

& Programa scolara pentru clasa a III-a (2004);

& Pitila, Tudora; Mihailescu, Cleopatra - Limba romana - Manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;

&  Mitu, Florica: Metodica predarii-invatarii integrate a limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2006

&  Carmen Iordachescu-Sa dezlegam taina textelor literare-clasa a-III-a,-Editura Carminis,200






SCENARIUL LECTIEI


Nr. crt.

Etapele lectiei

Ob. op.

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Materiale si mijloace didactice

Forme de organizare

Forme de evaluare


Moment organizatoric

1 min.


Organizez elevii pe grupe omogene.

Distribui materialul didactic.

Se pregatesc pentru ora.



frontal



Verificarea temei

5 min.



O5

Invit 2 elevi sa citeasca pe tronul autorului tema diferentiata:cvintet cu tema;HEIDI  si fisa de lectura a cartii,,Heidi,fetita muntilor''de Johanna Spyri,precum si biografia succinta a autoarei.

Incepem sa completam Harta povestirii pe care o terminam la sfarsitul lectiei.

Citesc 2 lucrari.



Apreciaza lucrarile colegilor.

Tronul autorului

Cvintet



Citirea fiselor de lucru


conversatia

Fisa de lectura



Cvintet

Fisa de lectura



Flip-chart


Harta povestirii

Frontal







frontal

Tema pentru acasa




Evaluare orala


Captarea atentiei

2 min.

O2

Joc de dezghetare a ghetii: CREIONUL VORBITOR:Enumerati personajele,locul si timpul actiunii  din lectura ,,Heidi,fetita muntilor''

Preiau creionul si denumesc un personaj din lectura,locul,timpul actiunii.

Exercitiu de spargerea ghetii

creion

frontal

Observa-rea sistemati-ca





Anuntarea temei si a

ob. op.

1 min.

O1-O5

In aceasta ora vom merge imaginar in Muntii Alpi-pe muntele Alm in Elvetia,la cules de ,,clopotei,tintaura si albastrele.''impreuna cu vesela Heidi,eroina scriitoarei elvetiene Johanna Spyri,.Florile acestea se numesc:citirea fragmentelor,povestire,exercitii pe text,formulare de propozitii,texte orale ,scrise.

Scriu titlul lectiei pe tabla.

Asculta si retin.










Noteaza titlul lectiei.

Explicatia





Frontal









Caiete

tabla



































































Fixarea si sistematizarea cunostintelor

28 min.












































Asigurarea feedbackului

5 min.






Activitate in completare

1'


Evaluarea

1'



.Incheierea

Activitatii

1'

O1






O3
















O1

O2


O4




O3



O5



O2






O1






O3










O4



Vom urmari un material power-point cu fragmentul din manual si vom povesti apoi fiecare fragment,folosind imaginile,intrebari din lectie,cuvinte si ideile principale.

Se citeste fiecare fragment si se povesteste,in lant:

- Cititi fragmentul  in care este prezentat locul unde se petrece intamplarea.

- Cititi fragmentul prin care Clara i se adreseaza Balaiei etc

Elevii,impartiti in 6 grupe, vor lucra pe fise conform metodei Cubul.

Fiecare grupa va rostogoli cubul si va primi o sarcina in functie de fetele cubului. Sarcinile vor fi diferentiate ca dificultate si continut.

1-DESCRIE-insusirile lui Heidi.(ciorchine)

2-COMPARA-pe Heidi cu Clara(diagrama Venn)

3-ASOCIAZA=Uneste cuvintele cu inteles asemanator si pe cele cu sens opus

4-ANALIZEAZA substantivele din propozitia;,,Peter se intinse la soare si,mangaiat de razele calde,adormi''.

5-APLICA-Completeaza enunturile urmatoare cu explicatii din text.(vezi anexa)

6-ARGUMENTEAZA-De ce Clara nu ar fi vrut sa plece niciodata din munti,de la Heidi?

Monitorizez activitatea si dau indicatiile necesare.Anunt timpul necesar lucrului.

Citim posterele,le discutam,aducem completari de forma si de continut.




Ne intoarcem la Harta povestirii si o completam ,incercand sa spunem cum s-a incheiat intalnirea fetitelor din munti si care e mesajul lectiei.




Am ,,cules''flori frumoase astazi,asa ca vom canta un cantecel.


Aprecieri verbale ,colective si individuale.Notarea elevilor activi.


Tema pentru acasa;Realizati un text sau o compunere folosind cuvintele de sprijin si expresiile din materialul power-point ,,Heidi'';    dara de nor,clopotei,albastrele,bolta albastra,parfum suav si imbietor,mangaiat de raze calde. .Aduc explicatiile necesare privind calitatile unei compuneri.










Urmaresc ppt-ul,citesc fiecare fragment in lant si povestesc.







Elevii isi primesc fisele corespunzatoare fetelor cubului si

coopereaza in rezolvarea sarcinilor.



Elevii lucreaza ,folosind fiecare markerul sau pe fisa.











Se incadreaza in timp,raportorii afiseaza posterele si citesc ce au lucrat pe fise.

Comentam fisele colegilor,aducem argumente.


Redau ,dupa opinia lor,incheierea intamplarii si mesajul lectiei.

Completeaza si pe caiete harta.


Canta cantecul ,,La padure''



Asculta si participa la    aprecieri


Noteaza tema.




Asculta explicatiile
























conversatia


citire in lant


povestire








Metoda Cubul



explicatia

lucrul in echipa

Munca diferentiata

Ciorchine



Diagrama Venn


exercitiul


analiza gramaticala







problematizarea




conversatia



conversatia













Joc muzical




conversatia








conversatia
























Retroproiector

ppt

caiete

manual









Markere


Fise de lucru

cubul




ciorchine



fise-anexa








Fisa cu textul lacunar








Postere cu sarcini diferentiate





Harta povestirii

Flip-chart



caiete



cantec,,La padure''







frontal




frontal


















Frontal

















Pe grupe





Diferentiat











Pe grupe












frontal





individual



frontal




frontal

























Evaluare orala















Produsele elevilor





Autoevalu-area







Observa-rea sistemati-ca











evaluare orala










Aprecieri verbale











Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }