QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Limba romana - Grupul de litere che, Che





PROIECT DIDACTIC



ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

TEMA: PROIECT DIDACTIC Limba romana - Grupul de litere   che, Che




TIPUL LECTIEI:   predare - invatare


OBIECTIVE OPERATIONALE : Pe parcursul si la sfarsitul activitatii,

elevii vor deveni capabili:

COGNITIVE


OC1 - sa identifice grupul de sunete [Che] si grupul de litere "Che", aflat in diferite pozitii  ale cuvintelor :

Nivel minimal - identificarea cuvintelor care contin grupul de sunete [che];

Nivel mediu - despartirea in silabe a cuvintelor care contin grupul de sunete [che];

Nivel maximal - stabilirea silabei care contine grupul de sunete [che].


OC2 - sa citeasca cuvinte care contin grupul de litere "che", pronuntand corect sunetele corespunzatoare:

Nivel minimal - compunerea cuvintelor care contin grupul de litere "che" din silabele corespunzatoare;

Nivel mediu - citirea pe silabe si integrala a cuvintelor care contin grupul de litere "che", din coloane;

Nivel maximal - citirea selectiva a enunturilor formulate cu ajutorul cuvintelor care contin grupul de litere "che".


OC3 - sa scrie pe spatiul grafic cuvinte care contin grupul de litere "che":

Nivel minimal - copierea cuvintelor care contin grupul de litere "che";

Nivel mediu - transcrierea cuvintelor care contin grupul de litere "che";

Nivel maximal - (auto)dictarea enuntului alcatuit cu un cuvant dat care contine grupul de litere "che".


OC4 - sa perceapa mesajul oral formulat de invatator / mesajul textului scris in abecedar:

Nivel minimal - explicarea sensului cuvintelor date izolat / in context;

Nivel mediu - alcatuirea de enunturi proprii folosind cuvintele date;

Nivel maximal - formularea de raspunsuri / intrebari in legatura cu textul dat.


MOTRICE

OM1 - sa-si dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de invatator;

OM2 - sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;

OM3 - sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banca, in fata clasei.


AFECTIVE

Elevii:

OA1 - vor accepta propunerile invatatorului si se vor mobiliza pentru realizarea lor;

OA2 - vor manifesta interes pentru invatare;

OA3 - vor colabora cu invatatorul / colegii in activitatea de invatare.


METODE SI PROCEDEE : metoda analitico - sintetica, conversatia, explicatia, explicatia, observatia, exercitiul joc, citirea selectiva, munca independenta, problematizarea


MIJLOACE DE INVATAMANT : plansa cu grupul de litere « che » fise de recunoastere a grupului de litere « che », fise de citire, abecedar, caiete speciale


BIBLOGRAFIE :

  • Ministerul Educatiei si Cercetarii, Programa Scolara - clasele I-II, Ed. « Didactica press », Bucuresti, 2004
  • « Abecedar», Olga Paraiala, Aramis 2005
  • www.didactic.ro
  • www.edu.ro

TIMP :   minute






ETAPELE LECTIEI

OB

ACTIVITATEA INSTITUTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

FORME DE ACTIVITATE

Captarea atentiei







Reactualiza-rea cunostintelor






Anuntarea temei si a obiectivelor



Prezentarea continutului si a sarcinilor de invatare


Dirijarea invatarii

















Obtinerea performantei





Asigurarea feed-back-ului


Evaluarea formativa




Asigurarea retentiei



Asigurarea transferului


Prezint elevilor regulile jocului «Eu spun una tu spui multe »








Numesc elevi care vor citi cate o propozitie.


Apoi numesc 2-3 copii sa recite versurile:

E ziua ta, mamica mea,

Ne umpli casa de lumina.

Esti cer senin, esti mandra stea.


Anunt elevii ca azi vor invata un grup de litere nou si obiectivele pe care le urmaresc pe parcursul lectiei




Intreb elevii ce are invatatoarea lor pe nas si ii rog sa faca o propozitie cu cuvantul « ochelari ».





Facem analiza sintetica a propozitiei date de elevi si vor descoperi grupul de litere « che ».

Analizam imaginile de pe plansa si formam propozitii cu imaginile respective.

Elevii citesc coloanele de cuvinte din carte

Scriu pe tabla grupul de litere « che » pe spatiul liniat de mine si le explic elevilor cum facem legaturile dintre litere

Rog elevii sa scrie pe caietul special doua randuri cu grupul de litere « che », iar eu ii controlez si ii corectez in caz de gresesc.

Rog elevi sa scrie la tabla cuvinte dictate de mine, ce contin grupul de litere « che »



Elevii au o fisa cu cuvinte si propozitii ce contin grupul de litere « che » si le cer sa sublinieze grupul de litere « che ». apoi vor citi  fisa.


Apreciezi elevii pentru efortul depus si ii incurajez pe mai departe si le cer sa se aplaude



Le dictez elevilor litere, silabe, cuvinte si o propozitie. Apoi le corectez si le explic greselile.





Le impart fise cu o poezie pe care o au de invatat si de scris in caietul de teme



Intreb elevii despre lectia de azi: ce au invatat, daca le-a placut lectia


Elevii sunt atenti la explicatiile mele pentru a participa aciv la jocul didacic propus.

La aratarea unui jeton cu un cuvant elevii trebuie sa il citeasca si sa spuna pluralul cuvantului citit.


Elevii vor citi lectia trecuta, litera « Z » mare de tipar, pe propozitii

Elevii recita versurile cerute de mine





Elevii sunt atenti.






Elevii raspund la intrebare si formeaza propozitii cu cuvantul « ochelari »





Elevii despart in silabe si identifica sunetele din propozitia data

Elevii citesc imaginile de pe plansa si formeaza propozitii cu ele.

Elevii citesc cuvintele din coloane.

Elevii sunt atenti la mine.




Elevii scriu cele doua randuri cerute de mine



Cate un elev iese la tabla si scrie un cuvant dictat de mine.




Elevii subliniaza grupul de litere « che ». apoi citesc cuvintele si propozitiile.




Elevii aplauda.





Elevii scriu dupa dictare.





Elevii intreaba daca au nelemuriri.




Elevii raspund la intrebari.

Jocul didactic

Exercitiul







Citirea selectiva














Problematizarea

Conversatia

Observatia




Analitico-sintetica



Observatia


Citirea selectiva





Munca independenta








Observatia

Problematizarea









Munca selectiva




Explicatia






Conversatia





Conversatia




Frontal

Individual







Frontal

Individual








Frontal






Frontal individual






Frontal individual











Individual









Frontal individual






Frontal




Individual





Frontal individual




Frontal




}); Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }