QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Clasa a X-a Istorie universala - Razboiul rece in perioada (1963-1989)



PROIECT DIDACTIC


Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic "Spiru Haret", Focsani

Clasa Clasa a X-a C

Spatiul de desfasurare Cabinet multimedia

Disciplina: Istorie universala

Tema lectiei:  Razboiul rece in perioada (1963-1989)



Tipul de lectie: mixt

Nivelul clasei:    in general, un nivel bun pentru desfasurarea unor activitati de

predare-invatare a istoriei. Exista in clasa un numar de

aproximativ 10 elevi care se pregatesc constant pentru ora de

istorie, manifestand interes pentru continutul orelor.

Informatia diagnostica: clasa cunoaste care au fost cauzele care au dus la Razboiul  

Rece ca si primele crize din perioada 1948-1962

Scopul:   dezvoltarea gandirii logice a elevilor prin cultivarea capacitatii

de analiza a fenomenelor istorice majore si acumularea

elementelor de cultura generala.

Obiectivele: sa dovedeasca intelegerea cauzelor aparitiei Razboiului Rece;

- sa inteleaga efectele Razboiului Rece;

sa cunoasca principalele aspecte ale rivalitatii americano-sovietice si personalitatile care au stat in spatele acestora;

sa cunoasca marile evenimente ale Razboiului Rece;

sa identifice pe harta principalele zone de conflict;

sa utilizeze eficient textele istorice;

sa analizeze eficient imaginile prezentate;

Metode didactice: expunerea sistematica a cunostintelor, conversatia euristica, demonstratia,

problematizarea; invatarea prin descoperire, explicatia.

Material didactic: Atlasul istoric; Harta politica a lumii; Harta Europei in timpul

Razboiului Rece

- Culegere de Documente (Bogdan Murgescu coordonator, Istoria

lumii in texte, Bucuresti, Editura Teora, 1999);

- Andre Fontaine, Istoria Razboiului Rece, vol. I-III, Bucuresti, Editura

Militara, 1992-1993;

- CD cu lectia realizata in Power Point cuprinzand schema lectiei,

fotografii si harti (computer, videoproiector si tabla electronica)

- fisa cu texte despre "Primavara de la Praga", razboiul din Afganistan si

schimbarea atitudinii U.R.S.S. fata de statele satelite;


Desfasurarea lectiei


Moment organizatoric (2 min.)

Strigarea catalogului, notarea absentelor, verificarea materialului didactic care urmeaza a fi folosit in timpul lectiei.


Verificarea cunostintelor predate anterior (10 min.)


Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi? (Razboiul Rece in perioada 1947-1962)


Care au fost cauzele Razboiului Rece?

In ce consta "doctrina Truman"?

Ce criza majora din 1949 arata neintelegerile dintre occidentali si sovietici?

Care sunt aliantele politico militare formate in timpul Razboiului Rece?

Ce este Zidul Berlinului?

Care sunt crizele din Orient aparute pana in 1962?

Ce reprezinta "Criza rachetelor"?


Anuntarea temei noi (1 min.)


Razboiul Rece in perioada (1963-1989)


Expunerea noilor cunostinte (25 min.)


I) Accentuarea competitiei


- (1964-1973) - razboiul din Vietnam - americanii au pierderi foarte mari fara a reusi inlaturarea comunismului;

- 1968 - "Primavara de la Praga" - incercare a regimului comunist cehoslovac de a reforma

sistemul din interior;

- statele comuniste, cu exceptia Romaniei, intervin cu trupe

si inabusa miscarea din Cehoslovacia;

- "doctrina Brejnev" - U.R.S.S.  intervenea oriunde in lagarul socialist, acolo unde va

considera ca ideologia comunista este in pericol;

- 1969 - programul Apollo - americanul Neil Armstrong, primul om pe Luna;

- (1979-1989) - razboiul sovietic din Afganistan;

- sovieticii construiesc rachetele nucleare SS20;

- presedintele american Reagan reia cursa inarmarilor - pregateste amplasarea rachetelor  

Pershing si a celor de croaziera in

Europa;

- propune U.R.S.S. distrugerea

rachetele SS20 in schimbul renuntarii la

aducerea rachetelor americane in

Europa;

- 1983 - Reagan anunta "Initiativa de Aparare Strategica" - "Razboiul stelelor" - construirea

in spatiu a unui scut antiracheta;


II) Incercari de cooperare


- 1963 - "telefonul rosu" - realizarea unei linii telefonice directe intre sefii celor doua mari puteri pentru informare reciproca in domeniul armelor nucleare;

- 1972 - Richard Nixon viziteaza China

- 1972 si 1979 - tratate americano-sovietice de limitarea a armamentului nuclear, SALT 1 si SALT 2;

- 1975 - la Helsinki - Conferinta pentru Securitate si Cooperare in Europa (35 de state democrate si comuniste) - recunoasterea granitelor deja existente;

- renuntarea la forta in relatiile dintre state;

- respectarea drepturilor omului;

- 1985 - noul lider al U.R.S.S., Mihail Gorbaciov initiaza unele reforme interne si este pentru destindere in relatiile internationale;

-1987 - tratat americano-sovietic de eliminare a tuturor rachetelor nucleare cu raza medie de actiune


III) Sfarsitul Razboiului Rece


- intalnirile bilaterale americano-sovietice la nivel inalt au dus la detensionarea relatiilor;

- 1989 s-a prabusit regimul comunist;

- autodizolvarea tratatului de la Varsovia;

- 1990 - caderea zidului Berlinului si reunificarea Germaniei;

- 1990 Mihail Gorbaciov primeste premiul Nobel pentru Pace;

- 1991 - dezagregarea U.R.S.S.


Concluzii: (4 min.)


interventia militara a celor doua superputeri in diverse zone nu a rezolvat problemele aparute;

modalitatea inabusirii "Primaverii de la Praga" si lansarea "doctrinei Brejnev" au descurajat alte eventuale miscari din lagarul socialist;

- cursa inarmarilor nucleare a fost limitata prin intelegerile bilaterale;

- politica lui Mihail Gorbaciov a determinat incheierea Razboiului Rece;


Evaluarea: (8 min.)


- profesorul evidentiaza elevii care au participat la realizarea lectiei, atat in prima parte, cat si in a doua, noteaza elevii, care au raspuns mai frecvent, explicand fiecaruia nota primita si incurajandu-i pe cei care au manifestat nesiguranta in prezentarea ideilor;


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }