QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a - Matematica - Aritmetica si Algebra - Ecuatii si inecuatii cu numere intregi





PROIECT DIDACTIC


Clasa: a VI-a

Data: 23.05.2007

Obiectul :   Matematica - Aritmetica si Algebra

Unitatea de invatare :.Ecuatii si inecuatii cu numere intregi



Continutul notional: Rezolvarea de ecuatii si inecuatii in Z

Tipul lectiei: Consolidare

Obiectiv de referinta:

Sa inteleaga semnificatia si proprietatile ecuatiilor si inecuatiilor cu numere intregi si sa le aplice in calcule variate.


Obiective operationale:


a). cognitive

OC1 = sa rezolve si sa utilizeze ecuatii si inecuatii in Z, de tipul unde a si b sunt numere intregi, pentru a rezolva probleme;

OC2 =  sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii, prin construirea unor exemple si contraexemple;

OC3 = sa prezinte intr-o maniera clara, corecta si concisa, oral sau scris, succesiunea operatiilor din rezolvarea unei probleme, folosind terminologia si notatiile adecvate;

b). psihomotorii

OH1 = Sa aseze corect in pagina; sa scrie lizibil pe caiete si la tabla.

OH2 = Sa prezinte indemanare in operarea cu numere intregi.

c). afective

OA1 = Sa fie atenti.

OA2 = Sa participe afectiv la lectie.

OA3 = Sa-si dezvolte interesul pentru calcule cu numere intregi.

Strategii didactice:

a). Metode si procedee: conversatia, exercitiul, munca independenta;

b). Mijloace de realizare: manualul, culegeri, fise de lucru;

c). Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.



Evenimentele

lectiei

(timp)

Obiective




Continutul lectiei


Strategii

didactice

Moment

organizatoric

(2 minute)


Profesorul creeaza conditiile necesare desfasurarii eficiente a lectiei.

Verifica prezenta elevilor.

Este verificata tema pentru acasa.


Conversatia euristica

Enuntarea temei si a obiectivelor

(3 minute)

OH1


OA1.

Profesorul anunta elevii titlul lectiei noi, scriind titlul pe tabla:

Exercitii .Ecuatii si inecuatii cu numere intregi

Conversatia euristica



Reactualizarea cunostintelor

(5 minute)


OC1;


OC2.

Elevii sunt solicitati sa-si reaminteasca:

Regulile de calcul cu numere intregi

invatate;

Care este ordinea efectuarii operatiilor;

Cum se determina modulul unui numar intreg.

Cum se rezolva ecuatiile si inecuatiile de gr.I


Conversatia euristica



Desfasurarea invatarii

(25minute)



OC1

OC2

OC3

OH1

OH2

OA1

OA2

OA3

ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR

Profesorul propune elevilor spre rezolvare  fisa de lucru nr. 1cu exercitii, in vederea consolidarii cunostintelor teoretice acumulate.

Profesorul cere ca elevii sa schimbe fisele cu colegii lor de banca pentru verificarea rezultatelor .

Se distribuie fisa de corectare a fisei nr.1

Dupa notarea lucrarilor  se distribuie fisa nr.2

In timpul ramas se rezolva exercitii   la tabla din fisa de catre elevi.



Exercitiul

Munca

independenta

Lucru pe grupe

Activitate frontala

Asigurarea

feedback-ului

(10 minute)


OA1

OA3

OC3

La sfarsitul fiecarui exercitiu rezolvat profesorul scoate in evidenta cat de importanta este folosirea corecta a regulilor de calcul cu numere intregi.



Explicatia

Evaluare

(3 minute)


Sunt notati elevii care au participat la rezolvarea exercitiilor, atat cu note cat si cu calificative care vor participa la o nota finala a unitatii de invatare.

Conversatia

Tema pentru acasa

(2 minute)


Profesorul propune elevilor ca tema rezolvarea exercitiilor din fisa de lucru nr.2 care nu au fost abordate in cadrul orei.


Conversatia



Fisa nr . 1 ECUATII SI INECUATII IN Z


Scrieti raspunsurile in tabel

Nr ex.




4a

4b

Raspuns







(1p)1. Solutia ecuatiei   este . . . . .

(1p)2.Daca -15x-13= -7x+11, atunci x= . . . . .

(1p)3.Daca triplul unui numar, micsorat cu -9, este egal cu -15, atunci numarul este :

a) b) c)


4.Fie inecuatia _ (multimea numerelor intregi negative)

(1p).a)Gasiti multimea solutiilor inecuatiei

(1p) b)Aflati intersectia dintre multimea solutiilor si Z_

Rezolvarile complete

(2p)5.Suma a 5 numere intregi consecutive este 0. Aflati care este cel mai mare numar dintre acestea.

(2p)6..Rezolvati in Z ecuatia






Prof. Alexa Pavel Emanoil   Scoala cu clasele I - VIII Ursita


Fisa nr . 1 ECUATII SI INECUATII IN Z


Scrieti raspunsurile in tabel

Nr ex.




4a

4b

Raspuns







(1p)1. Solutia ecuatiei   este . . . . .

(1p)2.Daca -15x-13= -7x+11, atunci x= . . . . .

(1p)3.Daca triplul unui numar, micsorat cu -9, este egal cu -15, atunci numarul este :

a) b) c)


4.Fie inecuatia _ (multimea numerelor intregi negative)

(1p).a)Gasiti multimea solutiilor inecuatiei

(1p) b)Aflati intersectia dintre multimea solutiilor si Z_

Rezolvarile complete

(2p)5.Suma a 5 numere intregi consecutive este 0. Aflati care este cel mai mare numar dintre acestea.

(2p)6..Rezolvati in Z ecuatia

Fisa de corectare nr. 1

Barem de corectare:Se acorda un punct din oficiu

itemii 1,2,3,4A,4B, cate un punct

itemii 5,6 cate 2 puncte . Total 10 puncte


Nr ex.




4a

4b

Raspuns



c)-2

x

5.Cinci numere intregi consecutive x,x+1,x+2,x+3,x+4

Suma lor este:x+x+1+x+2+x+3+x+4=0 5x+10=0 x=-2 nr sunt: -2,-1,0,1,2

Cel mai mare este nr. 2

6 .



Prof. Alexa Pavel Emanoil   Scoala cu clasele I - VIII Ursita


Fisa de corectare nr. 1

Barem de corectare:Se acorda un punct din oficiu

itemii 1,2,3,4A,4B, cate un punct

itemii 5,6 cate 2 puncte . Total 10 puncte


Nr ex.




4a

4b

Raspuns



c)-2

x

5.Cinci numere intregi consecutive x,x+1,x+2,x+3,x+4

Suma lor este:x+x+1+x+2+x+3+x+4=0 5x+10=0 x=-2 nr sunt: -2,-1,0,1,2

Cel mai mare este nr. 2

6 .



Prof. Alexa Pavel Emanoil Scoala cu clasele I - VIII Ursita


Fisa de corectare nr. 1

Barem de corectare:Se acorda un punct din oficiu

itemii 1,2,3,4A,4B, cate un punct

itemii 5,6 cate 2 puncte . Total 10 puncte


Nr ex.




4a

4b

Raspuns



c)-2

x

5.Cinci numere intregi consecutive x,x+1,x+2,x+3,x+4

Suma lor este:x+x+1+x+2+x+3+x+4=0 5x+10=0 x=-2 nr sunt: -2,-1,0,1,2

Cel mai mare este nr. 2

6 .



Fisa nr . 2 ECUATII SI INECUATII IN Z


(3p)1.a) Solutia ecuatiei   este . .

(2p) b) Numarul intreg ce verifica relatia este . .

2p) c) Numarul intreg ce verifica relatia -2z-6=6 este .

(3p)2.a)Daca -15x+12=-7x+11, atunci x= . .

(2p) b) Solutia ecuatiei(-2)(-3x)+17=+x+10 este x= . .

(3p)3.a)Daca triplul unui numar, marit cu -3, este egal cu -15, atunci numarul este egal cu

(2p)b)Daca dublul numarului de la a) se micsoreaza cu -17 atunci se obtine rezultatul ..

4.Fie inecuatia _ (multimea numerelor intregi negative)

(3p).a)Multimea solutiilor inecuatiei este . .

(2p) b)Singura solutie mai mica decat -4 este . ..

(3p)5.a)Multimea solutiilor inecuatiei in multimea numerelor intregi negative este . .. b)Multimea solutiilor inecuatiei in multimea numerelor intregi pozitive este . ..

(2p) c)Solutia inecuatiei in multimea numerelor intregi negative Z_ este .

(3p)6.a)Multimea este .

(2p) b)Elementele multimii sunt . ..

(2p) c)Elementele multimii Csunt . ..

(2p) d)Elementele multimii sunt . ..

(2p) f)Elementele multimii sunt . ..


(5p)7.Daca

Atunci

(3p)8.a)Solutia ecuatiei este . .

(2p) b)Numarul a obtinut din dupa inlocuirea lui x de la a) este a=

(3p)9.a)Elementele multimii sunt . .

(2p) b)Multimea este B= . .

(15p)10.Sa se determine multimea

11Aflati numerele :

(10p)a).Suma a sapte numere intregi consecutive este 0.

(10p)b)Suma a 3 numere intregi consecutive este 0.

(10p)c)Suma a sapte numere intregi pare consecutive este 0.

(10p)d)generalizarea punctului c)

12.Suma a 9 numere intregi consecutive este 0.

a)Aflati care este cel mai mare numar dintre acestea.

b)Aflati numai suma numerelor negative din cele 7 nr.

c)Aflati numai suma numerelor pozitive din cele 7 nr.

(10p)13.Rezolvati in Z ecuatia

(10p)13.Rezolvati in Z ecuatia

(10p)14. Rezolvati in Z ecuatia 4


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }