QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a - Activitati cu materiale - hartia





PROIECT  DIDACTIC


Clasa: a II-a

Disciplina: Abilitati practice



Unitatea de invatare: Activitati cu materiale - hartia

Element de continut: Taierea hartiei pe contur si lipirea ei

Colaj- ,,Animale"- Iepuras

- Pisica

- Catel

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi

Obictive/cadru/Obiective de referinta: 1.1; 1.2; 2.2, 3.1

Obiective operationale:

  1. Cognitive

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:

OC1- sa precizeze etapele de lucru utilizate in tehnica colajului;

Nivel minimal - recunoasterea unor lucrari executate prin colaj;

Nivel mediu - identificarea, pe lucrari, a unor procedee folosite in tehnica colajului;

Nivel maximal - enumerarea sarcinilor de lucru pentru fiecare etapa de parcurs in relizarea lucrarii


OC2 - sa realizeze lucrarea propusa prin colajul formelor taiate dupa contur, respectand precizarile anterioare:

Nivel maximal - identificarea materialelor necesare pentru executarea lucrarii;

Nivel mediu - relizarea formelor prin taierea hartiei pe contur;

Nivel maximal - ansamblarea formelor obtinute


  1. Motrice

Elevii vor deveni capabili:

OM1 - sa manifeste deprinderi de a taia hartia dupa contur, de a asambla si de a lipi formele obtinute, in vederea realizarii lucrarii propuse.


  1. Afective

Elevii:

OA1 - vor participa cu interes la lectie;

OA2 - vor aprecia lucrarea realizata, in raport cu modelul propus;

OA3 - vor manifesta un comportament adecvat in relatie cu colegii din grupul de lucru,in activitatea de realizare a temei date.



Resurse

  1. Bibliografice:
  1. oficiale
    • Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
  2. pedagogice

Constantin Cucos (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si gradele didactice, Iasi, Editura Polirom, 1998;

  1. metodico - didactice

Invatamantul primar nr

Daniela Stoica, Abilitati practice clasele I-IV, Pitesti, Editura ,,Carminis", 1999.

  1. Metodologice:
  1. strategie: dirijata
  2. metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, expunerea, observatia;
  3. mijloace didactice: planse realizate in tehnica colajului, plansa demonstrativa,lipici, plansa suport, hartie glasata, foarfece, carton.

C. Temporale: 45 min.











SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIE

OBIECTI-VE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OA1

I. CAPTAREA ATENTIEI (2min)

Invatatorul spune cate o ghicitoare pentru fiecare animalut pe care copii trebuie sa-l realizeze, de la ficare grupa va raspunde cate un copil.

Fricos ca dansul
Altu-i nu-i,
Se teme si de umbra lui.



Cand e frig, sta covrig,
Iar cand vede un motan
Sare ca un nazdravan!


Am blanita matasoasa
La caldura torc in casa
La labute am gherute,
Stau ascunse in pernute?


Elevii spun raspunsul corect la ghicitori si in functie de raspuns grupa va realiza  animalul .




I. Iepurele





II. Catelul



III. Pisica

OA1

II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR (3 min.)

Anunta elevii ca astazi vor avea de realizat un tablou cu animale indragite de copii, colajul prin taiere dupa contur, asamblarea si lipirea pentru obtinerea unui tablou.

Elevii accepta propunerea invatatorului


III.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

(3min.)

Se realizeaza un scurt dialog despre animalele domestice despre care au invatat si la lectia de la Cunoasterea mediului inconjurator:

  • Ce animale traiesc pe langa casa omului?
  • Care sunt cele mai indragite de copiii?





Elevii raspund la intrebari.

OC1

OA1

IV. PREZENTAREA CONTINUTULUI

(4 min.)

Prezinta plansele model realizate din hartie alba si hartie glasata. Explica termenul ,,colaj"- procedeu care consta in lipirea unor materiale diverse pe suprafata suportului.Analizeaza modelele indrumand elevii sa observe ca acestea infatiseaza animale cunoscute de ei.

Ce alte lucrari ati executat in cu aceeasi tehnica?






Elevii privesc plansele cu atentie si retin informatiile.


V. DIRIJAREA ACTIVITATII (5 min. )

Organizeaza colectivul in 3 grupe. Fiecare grupa are pe banca toate materialele necesare realizarii acestor lucrari, ( plansa, coli albe, desenele pentru decupat, hartie glasata, lipici, foarfece, carioca)




Sarcina este indeplinita de fiecare elev.


OC1

OC2

OM1

OA3

VI. OBTINEREA PERFORMANTELOR

( 30 min.)

Stabileste sarcinile de lucru pe etape.

Urmareste realizarea lor, face observatii asupra modului in care lucreaza elevii.

    1. Colorarea fiecarei parti  fara depasirea conturului.
    2. Taierea hartiei pe contur.
    3. Asamblarea dupa model.
    4. Lipirea formelor obtinute.
    5. Aplicarea figurii pe carton

Activitatea se va desfasura pe fond muzical cu cantece despre animale ;; Cutiuta muzicala"




Fiecare grupa realizeaza sarcinile date, dupa etapele care vor fi scrise si pe tabla, dar le au si copii model.



OC2

OA2

VII. FEEDBACKUL ( 2 min.)

Indeamna elevii sa faca comparatie intre plansa model si cea realizata de ei.

Elevii compara lucrarile si retuseaza/ completeaza lucrarea.

OC2

OA3

VIII. EVALUARE ( 3min.)

Sugereaza elevilor sa compare lucrarea efectuata de ei cu ale celorlalte echipe.

Face aprecieri individuale si colective in legatura cu participarea elevilor la lectie.

Evidentiaza importanta muncii pe grupe si in echipe.


Elevii isi manifesta multumirea pentru reusita activitatii.


IX. RETENTIA ( 1min)

Cere elevilor sa-si aminteasca etapele de lucru

Elevii raspund


X. TRANSFERUL (1min.)

Recomanda elevilor sa retina etapele parcurse pentru ca vor mai realiza astfel de lucrari.

Retin recomandarile.






IEPURE - INIMA



   








PISICA - INIMA



  







CATEL - INIMA


   














































Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }