QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect didactic clasa: a v-a limba romana - interjectia



PROIECT DIDACTIC



DATA: 21 martie 2008

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba romana



SUBIECTUL LECTIEI INTERJECTIA

TIPUL LECTIEI: Lectie de dobandire de noi cunostinte

DURATA


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa poata defini interjectia si sa recunoasca aceasta parte de vorbire in contexte diferite;

O2 - sa poata clasifica interjectiile in functie de structura lor si de ceea ce exprima ele;

O3 - sa identifice rolul interjectiei in comunicare;

O4 - sa foloseasca corect semnele de punctuatie ce insotesc interjectiile;

O5 - sa identifice valori morfologice diferite ale unor cuvinte;


STRATEGIA DIDACTICA:


RESURSE:

-capacitati normale de invatare ale elevilor;

-loc de desfasurare: sala de clasa


METODE SI PROCEDEE:  spargerea ghetii, explicatia, invatarea prin descoperire, exercitiul, conversatia



MATERIALE SI MIJLOACE: flip-chart, markere, fise de lucru,



FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe si individual



FORME DE EVALUARE: evaluare orala, test formativ



BIBLIOGRAFIE:

Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba si literatura romana, Bucuresti, 2002;

Pamfil, Alina - Metodica predarii limbii si literaturii romane in scoala, Cluj, 2004

Parfene, Constantin - Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Iasi, 1999

Limba si literatura romana, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educational

Gutu-Romalo, V. - Corectitudine si greseala, Bucuresti, 1972



SCENARIUL DIDACTIC


MOMENTE SI OBIECTIVE OPERATIONALE

TIMP


CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

PROBLEME DE EVALUARE

FORME DE ORG.

RESURSE MAT. SI PROCED.


Moment organizatoric



-organizarea clasei si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei

-verificarea temei pentru acasa



Frontal



Caietele elevilor

Manualul


Verificarea modului in care elevii au efectuat tema pentru acasa.

Captarea atentiei


Elevii sunt solicitati sa rezolve un rebus pentru a descoperi ce notiune noua urmeaza sa studieze. (Anexa 1)

Frontal

Spargerea ghetii

Fise de lucru

Flip-chart

Elevii rezolva rebusul si vor obtine pe verticala A-B numele unei notiuni noi pe care urmeaza sa o studieze.

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor



Pe axa A-B s-a obtinut cuvantul Interjectie , notiune pe care elevii o vor studia astazi, iar la sfarsitul lectiei acestia vor fi capabili sa (se enunta obiectivele operationale)

Frontal

Conversatia


Elevii noteaza in caiete titlul lectiei.

Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului


O1








O2
















Pornind de la exemplele de pe fisa de lucru (Anexa 2) elevii sunt solicitati sa explice ce exprima cuvintele subliniate.


Impreuna cu elevii se defineste interjectia:

-partea de vorbire care, folosita exclamativ, exprima stari sufletesti, indemnuri sau reproduce sunete sau zgomote din natura.


Elevii sunt apoi solicitati sa clasifice interjectiile in functie de structura lor (simple / compuse) si in functie de ceea ce exprima acestea:

-senzatii sau stari sufletesti

-acte de vointa (indemnuri, ordine)

-reproduc sunete din natura (ONOMATOPEE)


Li se cere elevilor sa alcatuiasca enunturi in care sa integreze diferite tipuri de interjectii.

Individual





Frontal








Frontal











Individual

Exercitiul

Invatarea prin descoperire 



Conversatia

Explicatia







Invatarea prin descoperire

Exercitiul









Exercitiul

Identificarea corecta a interjectiilor si numirea a ceea ce exprima ele.



Elevii noteaza in caiete definitia interjectiei.







Clasificarea corecta a interjectiilor in functie de structura si de ceea ce exprima.









Alcatuirea de enunturi corecte din punct de vedere gramatical



O3










O4






O5



















Pornind de la enunturile formulate de elevi, li se cere acestora sa observe rolul interjectiei in comunicare:

-pentru a te adresa direct unei persoane (interjectii de adresare): mai!, ba!, bre!

-pentru a atrage atentia cuiva asupra unui lucru: iata!, ia!, uite!


Elevii sunt apoi solicitati sa observe semnele de punctuatie care se folosesc dupa interjectii:

-virgula

-semnul exclamarii


Elevii sunt impartiti in doua grupe, fiecare dintre ele avand cate o sarcina de lucru:

Grupa 1: Alcatuiti enunturi in care cuvantul  a sa aiba valori morfologice diferite. Precizati-le.

Grupa 2: Alcatuiti enunturi in care cuvantul  o sa aiba valori morfologice diferite. Precizati-le.




Frontal










Frontal






Pe grupe

Conversatia Explicatia









Conversatia






Exercitiul

Evidentierea, de catre elevi, a rolului interjectiei in comunicare: acela de a face comunicarea mai expresiva.







Precizarea, de catre elevi, a semnelor de punctuatie care se folosesc dupa interjectii.




Identificarea si exemplificarea corecta a valorilor morfologice ale celor doua cuvinte.

Consolidarea cunostintelor

O1, O2, O3, O4, O5


Elvii vor primi o fisa de lucru si vor rezolva sarcinile de lucru de pe fisa (Anexa 3)


Independent

Exercitiul

Fisa de munca independenta (Anexa 3)

Rezolvarea corecta a sarcinilor de pe fisa de lucru.

Asigurarea retentiei si a transferului

TEMA PENTRU ACASA:

Alcatuiti o compunere de cel putin o pagina in care sa descrieti o dupa-amiaza in mijlocul naturii, folosind cat mai multe interjectii. Dati-i un titlu potrivit.



Anexa 1



A





































































































B

Cuvant ce leaga atributul sau complementul de cuvantul determinat.

Parte de vorbire care tine locul unui substantiv.

Parte de vorbire care denumeste obiecte, lucruri, et.

Parte de vorbire care exprima un numar sau ordinea obiectelor prin numarare.

Parte de vorbire care exprima actiunea, starea, existenta.

Parte de vorbire care exprima o insusire.

Parte de vorbire care determina un verb sau un adjectiv si arata caracteristica unei actiuni, a unei stari sau a unei insusiri.

Felul numeralului care exprima numarul.

Articol care arata ca obiectul denumit de un substntiv este cunoscut vorbitorului.

Articol ce insoteste un substantiv in genitiv.

Parte de vorbire care insoteste substantivul si arata in ce masura obiectul denumit este cunoscut de vorbitor.





Anexa 2


Cititi cu atentie exemplele urmatoare si precizati ce exprima cuvintele subliniate:


a) "Ehei, nepoate, asa sa lauda un neamt, cum ai sa te lauzi tu. Vad iepurile, trag in el - poc!"

(Mihail Sadoveanu - Sfaturi vechi)

b) "Ah! In curand satul in vale-amuteste."  (Mihai Eminescu - Sara pe deal)


c) "Manati, mai!

-Hai, hai!"   (Plugusorul)


d) "Hai, Joiane, tata Hai, Dumane, hai!" (Emil Garleanu - Tovarasii)


e) Vai, vai! Cum poti minti asa oamenii!



Anexa 3


Grupeaza pe doua coloane interjectiile de mai jos in functie de structura lor:

ah!, cri-cri!, hodoronc-tronc!, pleosc!, hei-rup!, mars!, miau!, ham-ham!


Grupeaza pe doua coloane interjectiile de mai jos in functie de ceea ce exprima ele: stari sufletesti sau imita zgomote din natura:

vai!, au!, pleosc!, ham-ham!, of!, ura!, buf!, cucurigu!


Indicati ce parte de vorbire este cuvantul subliniat in enunturile de mai jos:

Am cules un cos de mere.

De, e greu sa muncesti!

La transcriere, a omis un de.

Mama nu-i acasa.

I-am vazut in parc.

De alaturi se auzea: i!, i!

Ea-i cea mai frumoasa.



Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }