QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC CLASA: I-a Limba si literatura romana - Sa ne amintim sunetele si literele invatate!





PROIECT  DIDACTIC



CLASA:I

SCOALA CU CLASELE I-VIII NR: 4 DOROHOI

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL:,,Sa ne amintim sunetele si literele invatate!"

TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare

SARCINA DIDACTICA: consolidare si perfectionare

SCOPUL: Consolidarea deprinderilor de a citi corect si coerent , precum si de a scrie cuvinte si propozitii folosind literele invatate;

OBIECTIVE OPERATIONALE:



cognitive:

        • sa identifice in  silabelele, cuvintele si enunturile din textul tiparit si in cel scris de mana sunetele si literele invatate;
        • sa citeasca in ritm propriu un text necunoscut;
        • sa desparta corect in silabe si sa cunoasca numarul de silabe dintr-un cuvant;
        • sa obtina alte cuvinte prin inlocuirea primei litere din cuvant;
        • sa pronunte fluent cuvinte formate din 1-4 silabe;
        • sa alcatuiasca cuvinte noi cu literele invatate si sa le introduca in propozitii;
        • sa asocieze corect sunetul, literei corespunzatoare.
        • sa scrie corect, lizibil exercitiile din fise;

afectiv-atitudinale:

        • sa participe cu interes la lectie;
        • sa manifeste initiativa si interes pentru a comunica cu ceilelti, pentru a canta in colectiv;
        • sa se incadreze in disciplina de lucru pe grupe;

psiho-motorii

sa pastreze pozitia corecta;

sa prinda floricelele in copacel;

sa pastreze disciplina in cursul lectiei;


STRATEGIA DIDACTICA: mixta

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, expunerea, problematizarea, metoda fonetica

analitico-sintetica, jocul didactic, ciorchinele;

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe, in perechi.

RESURSE MATERIALE:

plansa ilustrativa cu primavara, plansa cu text scris, copac din polistiren;

fise de lucru cu diferite sarcini, planse, calculator, floricele, frunze, albinute, fluturi decupati.

RESURSE UMANE SI DE TIMP:  3 grupe a cate 4 elevi (una cu 5 elevi)

-45 minute

FORME DE EVALUARE: formativa

METODE DE EVALUARE observatia curenta, conversatia de verificare, aprecierea

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.Marin, Teodor -Valeria Cristici- Indrumator pentru folosirea abecedarului - Editura Petrion, Bucuresti, 2002

2.Cartuna, Liliana - Jocul cuvintelor - Editura Aramis, Bucuresti, 2005

3.Mihaescu ,Mirela- Dulman,Anita- Mihai,Claudia - Activitati transdisciplinare -ghid pentru invatatori - Editura Radical, Craiova, 2003



SECVENTELE

LECTIEI

CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII

DIDACTICE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR


1.ORGANIZAREA CLASEI


l   Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii in parametrii optimi; se pregateste materialul didactic in functie de succesiunea utilizarii acestuia .



-elevii demonstreaza deprinderi deja existente de organizare a rechizitelor

exercitiul organizatoric


2.CAPTAREA INTERESULUI SI A ATENTIEI PENTRU LECTIE


Se realizeaza prin cateva intrebari si prin citirea unui text de pe plansa.

-La cunoasterea mediului am discutat despre anotimpuri.Despre ce anotimp am vorbit ultima ora?Care sunt caracteristicile acestui anotimp?

Se citeste un text de pe o plansa scris de mana.

E soare si e bine.Iarna a trecut. Coltul ierbii se arata. Ghioceii au inflorit.In curand vor veni randunelele si cocorii.

Copacii se imbraca cu flori albe.Noi suntem bucurosi.

A venit primavara!

-ultimul cuvant de pe plansa este acoperit si va trebui recunoscut,


-sunt atenti si raspund la intrebari






-sunt atenti si recunosc numele anotimpului din fragmentul citit;


conversatia








expunerea



3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Astazi ne vom reaminti sunetele si literele invatate, vom citi cuvinte, propozitii, vom juca jocuri si vom lucra pe grupe.

Stiind cat de mult va place acest anotimp, v-am pregatit o surpriza:

solicita unul dintre elevi sa descopere surpriza aflata pe catedra:

-un copacel din polistiren in care se afla doar cateva elemente ale primaverii; fiecare imagine are pregatite sarcini didactice ce vor fi supuse spre rezolvare elevilor;

-Depinde de raspunsurile voastre daca il vom putea impodobi.Pentru fiecare raspuns corect veti primi flori,iar pentru sarcini mai dificile un fluture sau o albinuta.


-sarcinile didactice vor fi propuse fie sub forma de intrecere, elevii participand direct la joc sau individual, fiecare grupa primind sarcina distincta pe care trebuie sa o rezolve corespunzator;









-descopera surpriza si urmaresc indicatiile date de invatatoare in vederea desfasurarii activitatii pe grupe;




-acestia vor fi grupati in: "floricelele", "albinutele" si "fluturasii", prietenii primaverii;









conversatia





explicatia






4.REACTUALIZA

REA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR













































5.OBTINEREA PERFORMANTEI




















6.CONCLUZII SI APRECIERI














Se citeste de cateva ori textul de pe plansa mare.

-solicita rezolvarea unor exercitii cu scopul reactualizarii si consolidarii cunostintelor referitoare la sunetele si literele invatate:

-exercitii orale (anexa 1):

Sa alintam cuvintele: copac, fata, floare, cantec, casa, baiat, oras, bunica, cercel


Gasiti cuvinte care:

Gr.1-incep cu sunetul r;

Gr. 2- contin sunetul r in interiorul cuvantului;

Gr.3 -se termina in sunetul r; si alcatuiti cu ele propozitii:


Eu spun una, voi spuneti multe!

pisica, scoala, haina, bloc, carte,

ciuperca, nuca, elev, primavara

Se fac aprecieri verbale.

Se trece la lucrul pe grupe (anexa 2):

1.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!

Gr.1 copac, soare, randunele,

Marcela, ceas, camera

Gr.2 Didina, locomotiva, Catalina,  hipopotam, padure, Florentina

Gr.3 primavara, cirese, Radu,

geamantan, viorele, rapsodie

-fiecare grupa va avea alte cuvinte;

Se evalueaza lucrul grupelor(anexa 3):

.Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi:

mare  toc palat cort lac

sare    -oc -alat -ort -ac


cat   creier parca pere lat

gat  -reier -arca -ere -at


mare  saci hora lata cros

tare   -aci -ora -ata -ros

Se cere sa se citeasca cuvintele noi obtinute.


Fisa de lucru( anexa 4 )

-a) Ordoneaza cuvintele si scrie propozitia:

are  auriu papagal un Horia .


b)Desparte prin linii cuvintele din propozitii, apoi transcrie:


Tudoreleraunpastorfarafrica.

Viorelelesuntfrumoase.

CeciliasiMarcelaaufostinpadure .


Fisa de lucru (anexa 5)

Se dau planse fiecarei perechi sa rezolve prin metoda ciorchinelui.


Gasiti cat mai multe cuvinte :

Gr. 1 -cuvinte cu litera b

Gr.2 - cuvinte cu litera t

Gr.3 - cuvinte cu litera s


Se constata cate floricele, fluturi sau albinute au acumulat echipele si cu ele se impodobeste copacul, reprezentand rezultatul muncii lor.In timpul impodobirii copacului se canta un cantecel despre primavara.


Se fac aprecieri globale si individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lectie.

-Se acorda cateva calificative.












-citesc 2-3 copii;





-rezolva exercitiile in ritm alert, dar in acelasi timp cu atentie, pentru a nu rata vreo floricica sau fluture;


-formeaza cuvinte noi dupa cerintele date si alcatuiesc propozitii diverse;










-despart cuvintele date in silabe si indica numarul acestora sub fiecare cuvant;

-primesc floricele sau albinute;


-inlocuiesc prima litera astfel incat sa obtina alte cuvinte;


-primesc floricele sau albinute;







-ordoneaza cuvintele si transcriu propozitia;


-despart prin linii cuvintele din propozitii si transcriu propozitiile gasite;



-dupa fiecare sarcina rezolvata primesc flori sau albinute, fluturasi;





-fiecare copil contribuie la impodobirea copacelului;












expunerea






exercitiul

oral











jocul didactic




expunerea







exercitiul











exercitiul










jocul didactic








exercitiul





evaluare





autoevaluare


ANEXA 1: Exercitii orale

1.Sa alintam cuvintele: copac, fata, floare, cantec, casa, baiat, oras, bunica, cercel


2.Gasiti cuvinte care:

Gr.1-incep cu sunetul r;

Gr. 2- contin sunetul r in interiorul cuvantului;

Gr.3 -se termina in sunetul r; si alcatuiti cu ele propozitii:


3.Eu spun una, voi spuneti multe!

pisica, scoala, haina, bloc, carte, ciuperca, nuca, elev,primavara


ANEXA 2:



Gr.1.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!

copac soare randunele


Marcela ceas camera



Gr.2.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!

Didina locomotiva Catalina


hipopotam padure Florentina



Gr.3.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!

primavara cirese Radu


geamantan viorele rapsodie



ANEXA 3

Gr.1Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi:

mare  toc palat cort lac

sare    -oc -alat -ort -ac


Gr.2Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi

cat creier parca pere lat

gat -reier -arca -ere -at



Gr.3.Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi:

mare saci hora lata cros

tare -aci -ora -ata -ros


ANEXA 4:



FISA DE LUCRU




  1. are

     

    Horia

     

    un

     

    papagal

     

    auriu

     
    Ordoneaza cuvintele si scrie propozitia:





  1. Desparte prin linii propozitiile in cuvinte apoi transcrie-le:   

Tudoreleraunpastorfarafrica.

Viorelelesuntfrumoase.

CeciliasiMarcelaaufostinpadure







Numele elevului . . . . . . . . . . ..



Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }