QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect didactic educational terapeutic-logopedic clasa: a iv-a - cunoasterea naturii si farmecul toamnei



PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL TERAPEUTIC-LOGOPEDIC



LOCATIA: Scoala Speciala Valea Mare

LOCATIA DESFASURARII ACTIVITATII: Cabinetul logopedic

DATA: 25.11.2010

LOGOPATUL:

CLASA: A IV-A

ARIA CURRICULARA: Terapia tulburarilor de limbaj

CURRICULUM: - invatare- fixare-recuperare

TIPUL ACTIVITATI: corectiv terapeutica

UNITATEA/CONTINUTUL INVATARII: ,,Cunoasterea naturii si farmecul toamnei ''



TEMATICA ACTIVITATII: intrebari si raspunsuri joc de consolidare,anotimpurile, timpul si expresivitatea comunicarii

PORTOFOLIUL : - toamna

OBIECTIVE CADRU dezvolatarea capacitatii de exprimare orala si a capacitatii de receptare a

mesajului;

- dezvoltarea capacitatii de atentie, memorare,gandire, de receptare a

mesajului scris, de exprimare in scris

OBIECTIVE FUNDAMENTALE/SCOP

familiarizarea logopatului cu evenimentele legate de timp, anotimp,  

fenomene cu paricularitatile definitorii;

formarea si dezvoltarea abilitatilor spatiale;

receptarea si reconstruirea unui subiect pe baza unui sir de intrebari respectiv pe baza ideilor principale

formarea unor deprinderi, dezvolatrea spiritului de punctualitate, in activitate si aprecierea lui la valorile acestuia care nu este reversibli cu caracter permanent

OBIECTIVE OPERATIONALE sa observe si sa verbalizeze actiunile desfasurate zilnic cu

localizarea in timp : dimineata , pranz, seara;

- exercitii senzorio-motorii de asezare in ordine a unor obiecte ,

a timpului, cu folosirea termenilor

- sa aocieze si sa perceapa trecerea timpului cu formarea

reprezentarilor de: viitor-maine, prezent-acum, trecut-ieri, zile,

luni,ani , ianite-dupa, prima data-a doua oara, ziua-noaptea, azi-

maine-ieri-acum etc.

- sa cunoasca aprecieze mediul inconjurator, fenomenelenaturii:

ploaia,fulgerul,grindina

- sa utilizeze informatii existente in structura cognitiva in scopul

exploatarii achizitelor insusite in activitatea de invatare in

contexte variate.

OBIECTIV TERAPEUTIC RECUPERTOR: - dezvoltarea orientarii spatio-temporala a logopatului.

RESURSE: DE TIMP: 25-45 min in functie de disponibilitatea copilului

DE SPATIU: cabinet logopedic, sala de clasa

UMANE: logopatul si logopedul


STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-investigativa, de descoperire

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: - jocul didactic, exercitiul, problematizarea, munca

independenta, conversatia aiuristica, explicatia, metoda

chiorchinelui, brainestormingul.

RESURSE MATERIALE/

MIJLOACE DE INVATAMANT

SI MATERIALE DIDACTICE: - imagini suport, material lingvistic, schema narativa, fise de lucru,

cartonase cu imagini, hartie,creioane,carton,hartie glasata, lipici,

ata, hartie creponata,clame, flanelograf.

RESURESE INFORMATIONALE/ BIBLIOGRAFIE

Programa de terapie complexa si integrata - I Musu , A Taflan

Metodica predarii limbi si literaturii romane - Marian Barbu

Ghid metodologic curricular - M.E.C.T

Ghidul pronuntarii corecte la copii- Mihai Boldan




DEMERSUL METODIC ANALITIC AL ACTIVITATII



Nr.

crt.

Secventele activitatii

Activitatea propunatorului

Activitatea logopatilor

Resursele procedurale si temporale

Evaluare

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1.

INTRODUCEREA IN ACTIVITATE

Instructaj verbal

Controlul prezentei

Pregatirea materialelor

Voi stabili linistea si ordinea

Logopatii sunt asezati in banci si pregatiti de lectie

Conversatia - 2 min.


2.

AVANPREMIEREA/ CAPTAREA ATENTIEI

Voi deveni foarte destinsa si voi face introducerea in atmosfera prin diverse exercitii de incalzire.

Asigurarea unui climat psiho-pedagogic favorabil desfasurarii activitatii.

Logopatii vor face cateva miscari de incalzire.

Conversatia


Problematizarea

- 3 min.

Explicatia


- evaluarea colectiva si criteriala

3.

ANUNTAREA TEMEI

Voi anunta obiectivele urmarite.

Expunerea subiectului si sarcinile avute in vedere.

Voi distribui materialele si voi purta discutii aferente.

Scopul. Portofoliul - totalitatea materialelor adunate.

Ce stiti despre natura?

Natura are mai multe haine pe care le imbraca.

Care sunt aceste haine?



Conversatia


Explicatia



- individuala


- frontala

4.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Discutii. Anexa 1. Metoda ciorchinului.

Anotimpurile, lunile anului, zilele, ora.

Voi prezenta elevilor scopul acestei activitati pentru orientarea in timp si perceperea trecerii timpului.

Calendarul.

Cate luni are anul?

Cate zile are anul?

Cate zile are o luna?

Cati ani ai tu?

Cu ce luna incepe anul?

In ce anotimp suntem?

Cand incepe anul scolar?

Cate luni are un anotimp?

Cand e vacanta?

Ce anotimp iti place?





Logopatii raspund la intrebari.




Logopatii participa activ la discutii.

- 6 min.

Conversatia.





Dialogul dirijat.





Problematizarea.




Evaluare continua.




Evaluare colectiva si criteriala.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

5.

STIMULAREA PROIECTIVITATII IMAGINII

Se folosesc cartonase cu imagini pe anotimpuri, cu lunile anului.

Iarna: albastru, stelute albe.

Logopatii raspund pe rand la intrebari

Metoda ciorchinului.


- 4 min.


6.

DIRIJAREA ACTIVITATII EDUCATIONAL TERAPEUTICE

- Vara. Legumele. Este foarte cald., zilele sunt mai lungi, noptile mai scurte.

- Toamna. Ziua mai mica. Se strang recoltele de pe camp, ploua, bate mult vantul, oamenii se pregatesc pentru iarna.

- Iarna. Zapada, frig, ziua tot mai mica, frig, ger, ninsoare, soarele nu are putere de incalzire.

Fise de lucru - anexa 3.

Ceasul. Ce rol are ceasul? Anexa 4.

Ceasul ne arata cat timp a trecut de "atunci", de dupa, de ieri, de azi la pranz, cate ore mai sunt pana maine sau poimaine.

Logopatii vor folosi flanelograful.

Vor primi ceasuri confectionate in alta ora.

Se vor fixa.





Logopatii vor raspunde corect la intrebari.





Logopatii vor fi indrumati in fixarea cadranului ceasului.


Conversatia euristica.





Explicatia.






Munca independenta.


- evaluarea formativa sumativa



- completez


- reformulez


- apreciez


- observ



- Primavara: verde, flori galbene.

- Vara: flori galbene.

- Toamna: pere portocalii.

Implicatii metodice in actul lexic.

Se va analiza fiecare anotimp. Anexa 2.

Metodologie: CLIMA.

Anotimpurile sunt influentate de starea vremii: precipitatii, temperatura.

Precipitatiile: lichide/ solide.

Ploaia, lapovita, ninsoarea, burnita, chiciura, grindina.

Vara - seceta, caldura, canicula. Se coc fructele, zarzavaturile.







Logopatii participa cu discutii, completari.


Explicatia.



Exercitiul.



Problematizarea.



Conversatia.

- 5 min.



- evaluarea formativa


- reformulez


- completez


- daca si-au insusit corect cunostintele




Orar, minutar, secundar.

Discutii aferente - anexa 5.

Fise individuale - FRUNZE.

Vom aduna minutele.



Se rezolva corect exercitiile.


Munca independenta.

- frontala


- individuala.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

OBTINEREA PERFORMANTEI/ FEED-BACK-UL

Ne axam pe anotimpul PRIMAVARA. Anexa 6, 7. "Casa cu martisoare, oua."

Metoda ciorchinului - anexa 7.

Ce schimbari sunt in natura?

De ce e verde natura?

Ce sarbatori avem in aceasta perioada?

Cuvantul cheie de la care se porneste ciorchinele este: PRIMAVARA.

Plansa I - Primavara.

Plansa II - Au inflorit copacii.

Plansa III - Vaza cu flori.

Plansa IV - Sosesc pasarile calatoare.

Se continua - model plansele II, III, IV.

Grupe de lucru. Se va continua ora urmatoare daca nu ajunge timpul.

Sa raspunda intrebarilor activand individual.


Sa faca legatura intre o imagine si alta.


Logopatii, toate materialele care

le-au adunat, aratat si le-au confectionat, impreuna formeaza un PORTOFOLIU.

Observatia.



Metoda ciorchinului.



Conversatia euristica.



- 10 min.


Expunerea.



Brainstorming-ul,





- evaluarea individuala



- observatia sistematica



- evaluarea frontala.

8.

EVALUAREA

Ce inseamna un portofoliu.

Se organizeaza o expozitie a lucrarilor elevilor si se analizeaza de acestia si propunator, precum si intreaga activitate.

Analiza se face pe baza criteriilor anuntate.

Se evidentiaza lucrarile deosebite dar si cele care nu au respectat cerintele date.

Logopatii vor evalua activitatea si produsele activitatii lor

Demonstratia.


Dialogul dirijat.


- 10 min.


Evaluarea capacitatii de coordonare a musculaturii fine a mainilor.

Evaluarea coordonarii ochi-mana.

9.

INCHEIEREA ACTIVITATII.

Aprecieri generale si individuale.

Recompense verbale, observatii pe marginea activitatii.

Strangerea si aranjarea materialelor folosite si aprecieri asupra comportamentului in timpul activitatii.


Logopatilor li se va multumi pentru activitate.

Conversatia.


Explicatia.


Discutii aferente.

Evaluarea reprezentarilor bidimensionale si tridimensionale.


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }