| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Proiect de lectie
PROPUNATOR:
UNITATEA SCOLARA:
CLASA a VII-a B
DISCIPLINA: Anatomia si fiziologia omului
UNITATEA DE INVATARE: Sistemul excretor.
SUBIECTUL: Anatomia sistemului excretor..
TIPUL LECTIEI: Comunicare / insusire de noi cunostinte; formare de priceperi și deprinderi
practice.
SCOPUL LECTIEI:
 Dobandirea de catre elevi a unor cunoștinte referitoare la alcatuirea și structura sistemului excretor - principal  cale prin care se elimina substantele nefolositoare și daunatoare organismului.
   
Dobandirea de catre elevi a unor cunoștinte referitoare la alcatuirea și structura sistemului excretor - principal  cale prin care se elimina substantele nefolositoare și daunatoare organismului.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
 Sa observe organe si sisteme de organe ale corpului uman.
   
Sa observe organe si sisteme de organe ale corpului uman.
 Sa stabileasca relatii intre functiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influentele factorilor de mediu.
   
Sa stabileasca relatii intre functiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influentele factorilor de mediu.
 Sa utilizeze metode si mijloace adecvate studierii organismului uman.
   
Sa utilizeze metode si mijloace adecvate studierii organismului uman.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Sa defineasca notiunea de excretie.
   
Sa defineasca notiunea de excretie.
 Sa localizeze sistemul excretor in corpul uman.
   
Sa localizeze sistemul excretor in corpul uman.
 Sa numeasca partile componente ale sistemului excretor, avand drept sprijin, informatiile dobandite prin observatia dirijata, cele din textul lectiei si discutiile purtate in clasa.
   
Sa numeasca partile componente ale sistemului excretor, avand drept sprijin, informatiile dobandite prin observatia dirijata, cele din textul lectiei si discutiile purtate in clasa.
 Sa efectueze corect disectia rinichiului și sa observe structura lui interna.
   
Sa efectueze corect disectia rinichiului și sa observe structura lui interna.
 Sa defineasca nefronul.
   
Sa defineasca nefronul.
 Sa descrie caile urinare.
   
Sa descrie caile urinare.

RESURSE PROCEDURALE:
 Observatia
   
Observatia 
 Invatarea prin descoperire.
   
Invatarea prin descoperire.
 Conversatia euristica
   
Conversatia euristica
 Explicatia
   
Explicatia
 Demonstratia
   
Demonstratia
 Expermentul de laborator
   
Expermentul de laborator
MIJLOACE DIDACTICE
 Pentru activitate frontala: planșa și  mulaj cu structura sistemul excretor.
   
 Pentru activitate frontala: planșa și  mulaj cu structura sistemul excretor.
 Pentru activitatea pe grupe: rinichi de mamifer, truse de disectie, tavite, lupe.
  Pentru activitatea pe grupe: rinichi de mamifer, truse de disectie, tavite, lupe.
 Pentru activitate individuala: fișe de lucru,  atlas anatomic, manual.
  Pentru activitate individuala: fișe de lucru,  atlas anatomic, manual.
FORMA DE ACTIVITATE:
 Frontala
   
Frontala
 Pe grupe
de elevi.
   
Pe grupe
de elevi.
 Individuala
   
Individuala
CONDITII EXTERNE ALE INVATARII
 Se va trezi interesul elevilor pentru asimilarea cunostiintelor  stiintifice despre alcatuirea si importanta sistemului excretor.
  Se va trezi interesul elevilor pentru asimilarea cunostiintelor  stiintifice despre alcatuirea si importanta sistemului excretor.
LOCUL DE DESFASURARE - laboratorul de biologie
EVALUARE - formativa, prin chestionare scrise.
BIBLIOGRAFIE
 Programa scolara , manuale de biologie, bibliografie de specialitate..
  Programa scolara , manuale de biologie, bibliografie de specialitate..

| ETAPELE LECTIEI | ACTIVITATEA PROFESORULUI | ACTIVITATEA ELEVILOR | 
| Moment organizatoric | 
 
 
 | 
 | 
| Verificarea cunoștintelor | Prin chestionare orala 
 organismului uman? 
 pentru o buna functionare a organismului? 
 acestor substante? 
 nefolositoare preluate de sange de la celule? 
 
 | Elevii raspund la intrebari 
 
 
 
 
 
 | 
| Captarea atentiei și reactualizarea cunoștintelor | 
 | 
 | 
| Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor | 
 
 | 
 | 
| Dirijarea invatarii | 
 
 
 
 | 
 
 
 
 | 
| Obtinerea performantei elevilor | 
 | 
 | 
| Evaluarea performantei | 
 
 | 
 | 


Eliminarea substantelor nefolositoare rezultate in urma descompunerilor celulare, se numește excretie.
 
   
 
  
   
  
Sistemul excretor - rinichi
cai urinare
 
  
RINICHII
 Organe pereche, situate in cavitatea abdominala,
  Organe pereche, situate in cavitatea abdominala, 
de-o parte și de alta a coloanei vertebrale lombare. RINICHI
 Forma unor boabe de fasole, culoare bruna-roșiatica  URETERE
  Forma unor boabe de fasole, culoare bruna-roșiatica  URETERE
și suprafata lucioasa. VEZICA URINARA
 120
- 150 g ; 10 - 12 cm lungime.   URETRA
  120
- 150 g ; 10 - 12 cm lungime.   URETRA
 Prezinta 2 fete (anterioara și posterioara), 2 margini
  Prezinta 2 fete (anterioara și posterioara), 2 margini
(convexa și concava) și 2 poli. SISTEMUL EXCRETOR
Pe o sectiune longitudinala:
 Capsula fibroasa
  Capsula fibroasa 
 
   Parenchimul renal - zona corticala (periferica)
Parenchimul renal - zona corticala (periferica)
- zona medulara (interna)
 Zona medulara prezinta 7-14 piramide renale (Malpighi), cu varfurile indreptate spre interiorul rinichilor.
     Zona medulara prezinta 7-14 piramide renale (Malpighi), cu varfurile indreptate spre interiorul rinichilor. 
 Fiecare piramida este formata din vase de sange  și tuburi colectoare prin care se scurge urina in pelvisul renal.
    Fiecare piramida este formata din vase de sange  și tuburi colectoare prin care se scurge urina in pelvisul renal.
 Vascularizatia
   Vascularizatia
Sangele arterial patrunde in rinichi prin artera renala, care se
ramifica pana la arteriole, iar acestea, la randul lor, se capilarizeaza
formand glomerulul. Sangele din aceste capilare trece in venule, apoi
in vene, formand in final vena renala, care iese din rinichi și se
varsa in vena cava inferioara.
Unitatea structurala și functionala a rinichiului este nefronul.
Sectiune longitudinala prin rinichi
 Nefronul
 Nefronul
 Capsula Bowman
  Capsula Bowman
 Tub sinuos   tub colector.
  Tub sinuos   tub colector.
CAI URINARE
 Pelvisul renal - cavitate in forma de palnie
  Pelvisul renal - cavitate in forma de palnie
 Ureterul
- conduct de 25 - 30 cm
  Ureterul
- conduct de 25 - 30 cm
 Vezica urinara - organ cavitar in care se depoziteaza urina.
  Vezica urinara - organ cavitar in care se depoziteaza urina.
 Uretra
- canalul de evacuare al urinei.
  Uretra
- canalul de evacuare al urinei.
Nefronul
FIȘA DE LUCRU
Sarcini de lucru:
1. Substantele nefolositoate preluate de sange de la celule sunt eliminate la exterior, prin mai multe forme de excretie:
Expiratia - eliminarea . . . . . la nivelul . . . . . . . . . .
Transpiratia - eliminarea produsilor toxici, prin . . . . . . . . . . .
Defecatia - eliminarea . . . . . . . . la nivelul . . . . . . . . .
Mictiunea - eliminarea urinei la nivelul . . . . . . . . . . . . . . .
2. Observa caracteristicile cu privire la forma si culoarea rinichiului de porc ; compara aceste doua caracteristici cu cele ale
rinichiului de pe plansa.
3. Executa o sectiune longitudinala prin rinichi, pe linia mediana, dinspre partea convexa, spre partea concava.
4. Observa cu ochiul liber partile componente (de la exterior spre interior):
- invelis fibros (capsula)
- tesutul renal
- o cavitate in forma de palnie, spre partea concava.
5. Foloseste lupa si observa cu atentie aspectul si culoarea tesutului renal.
6. Observa cu atentie deschiderile (orificiile) tuburilor colectoare care intra in alcatuirea piramidelor din zona medulara,
precum si cavitatea in forma de palnie in care se deschid acestea.
7. Pe baza observatiilor facute pe rinichiul disecat, consultand figurile din manual si de pe plansa, completeaza legenda
desenului:

 
 
  

 
 
Sectiune prin rinichi
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } | 
| Documente similare: 
 | 
| ComentariiCaracterizari
 | 
| Cauta document |