Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Plan de lectie
Data: ..
Clasa a XII-a
Profesor: ..
Tema lectiei: Integrala definita a unei functii continue
Tipul lectiei: Lectie de dobandire de noi cunostinte
Competente generale:
Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite.
Prelucrarean datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturile matematice.
Utilizarea algoritmilor si conceptelor matematice pentru caracterizarea locala sau globala a unei situatii concrete.
Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situatii concrete si a algoritmilor de prelucrare a acestora.
Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii - problema.
Modelarea matematica a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite domenii.
Competente specifice vizate:
C. 3. Utilizarea algoritmilor pentru calcularea unor integrale definite.
C. 4. Explicarea optiunilor de calcul al integralelor definite, in scopul optimizarii solutiilor.
C. 6. Aplicarea calculului diferential sau integral in probleme practice.
Valori si atitudini:
Dezvoltarea unei gandiri deschise, creative, a independentei in gandire si actiune.
Manifestarea initiativei, a disponibilitatii de a aborda sarcini variate, a tenacitatii, a perseverentei si a capacitatii de concentrare.
Dezvoltarea simtului estetic si critic, a capacitatii de a aprecia rigoarea, ordinea si eleganta in arhitectura rezolvarii unei probleme sau a construirii unei teorii.
Formarea obisnuintei de a recurge la concepte si metode matematice in abordarea unor situatii cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme practice.
Formarea motivatiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viata sociala si profesionala.
Etapele lectiei |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
1. Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei (curatenie, lumina, tinuta . ). Verificarea prezentei elevilor. |
Conversatie |
2. Captarea atentiei |
Verificarea frontala a temei, calitativ si cantitativ (prin sondaj). |
Conversatie |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Ne propunem sa discutam despre Integrala definita a unei functii continue |
Conversatie |
4. Reactualizarea cunostintelor |
Fie o functie continua pe intervalul si doua primitive ale lui f pe . Notam . Deoarece avem |
Conversatie |
5. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Definitie. Fie I un interval si doua numere . Fie o primitiva a functiei continue . Se numeste integrala definita (sau integrala) a functiei f de la a la b numarul real notat prin realtia: (formula lui Leibniz -Newton ). Observatii: Variabila de integrare nu joaca nici un rol in definitia integralei : .
este o primitiva a lui f care se anuleaza in t=a. Exemplu: Teorema. Fie functiile continue pe si fie . Atunci avem: a) b) Exemple: Sa se determine :
. |
Conversatie Explicatie |
6. Intensificarea retentiei si asigurarea transferului |
Fisa de lucru exercitiile de la 1 la 20 |
Conversatie Explicatie |
7. Asigurarea feed - back-ului |
Fisa de lucru exercitiile de la 21 la 25 |
Munca independenta |
8. Evaluare |
Profesorul rezolva la tabla exercitiile dificile. Aprecierea elevilor care s-au remarcat la lectie (+, - eventual finalizare cu nota in catalog). |
Conversatie Explicatie |
9. Tema pentru acasa |
Manual Pagina 194 exercitiile de la 36 la 40. |
Conversatie |
Anexa. Fisa de lucru. Integrala definita a unei functii continue
Folosind formula lui Leibniz -Newton calculati urmatoarele integrale:
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
E posibil sa te intereseze alte referate despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Referate similare:
|
Cursuri |
Cauta referat |