QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC MATEMATICA Exercitii si probleme cu operatiile invatate, in concentrul 0-10, fara trecere peste ordin - clasa a I-a



PROIECT DIDACTIC



UNITATEA DE INVATAMANT Scoala ,,DIMITRIE ANGHEL" CORNESTI,

MIROSLAVA, IASI

DATA: 25 ianuarie 2010



CLASA: I

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii

DISCIPLINA MATEMATICA

UNITATEA DE INVATARE: Operatii de adunare si scadere cu numerele

naturale din concentrul 0 - 10

SUBIECTUL: Exercitii si probleme cu operatiile invatate, in concentrul 0-

10, fara trecere peste ordin

TIPUL LECTIEI: Recapitulare de cunostinte

SCOPUL LECTIEI: Recapitularea operatiilor de adunare si scadere, cu

numerele naturale in concentrul 0 - 10 , fara trecere peste

ordin

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O 1 - sa utilizeze un limbaj matematic adecvat (termen, suma, descazut, scazator, diferenta);

O 2 - sa rezolve corect adunari si scaderi cu numerele naturale, din concentrul 0 - 10, fara trecere peste ordin

O 3 - sa compuna/descompuna numerele date in suma/diferenta;

O 4 - sa compuna/rezolve probleme, cu sprijin concret in obiecte sau desene

O 5 - sa ilustreze conceptul de adunare si scadere in probleme/ situatii date;



STRATEGII DIDACTICE:

a) resurse procedurale: - coversatia euristica, observatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, metoda ,,Schimba perechea", metoda ,,R.A.I.";

b) resurse materiale: computerul, videoproiectorul, biletele cu litere, fisa de lucru, fise-probleme, planse - ,,Careul magic"/,,Hasureaza rezultatul corect", creioane colorate, garoafe, banane, ghicitori matematice, minge, creta colorata, felicitare matematica;

c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi;

RESURSE UMANE: 15 elevi;

RESURSE DETIMP: 50 minute;

RESURSE INFORMATIONALE:

Dumitra Radu, - Matematica - suport didactic pentru fixarea si imbunatatirea cunostintelor, Editura Aramis;

Dumitru D. Paraiala, Viorica Paraiala, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora Tanasa, 2007 -Activitati in completarea programului din ciclul primar, Editura Euristica, Iasi;

Neacsu Ioan, 1988 - Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, E.D.P, Bucuresti

Neagu Mihaela, Mocanu Mioara, 2007 - Metodica predarii matematicii la ciclul primar, Editura Polirom, Iasi

* Florentina Stancioiu Jipa, 2006 - Metodica predarii matematicii in invatamantul primar, Ed. Fundatia Humanitas



Desfasurarea lectiei



Nr

crt

Secventele

lectiei

Ob.

Op.


Continutul instructiv - educativ

Strategii didactice


Evaluare

Metode si

procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

Timp




Moment organizatoric



- prezenta;

- distribuirea materialelor necesare activitatii de invatare;

- realizarea climatului de munca;


Instructajul verbal



frontal



min





Verificarea temei pentru acasa



O5


Verific cantitativ si calitativ tema pentru acasa: realizarea unui tablou - problema, prin colaj/desen + scrierea operatiilor matematice.



observatia


tablourile - probleme


individual




min


Capacitatea de a ilustra conceptul de adunare si scadere in probleme/ situatii date





Captarea atentiei



Fiecare copil va avea scris pe un jeton de o anumita culoare o litera. La stelaj se vor ordona literele in functie de culorile date RECAPITULARE



problematizarea


Jetoane de diferite culori


frontal



min





Anuntarea temei si a obiectivelor




Anunt tema si obiectivele operationale pe intelesul elevilor.

Recapitularea operatiilor de adunare si scadere, cu numerele naturale in concentrul 0 - 10 , fara trecere peste ordin




explicatia



frontal


1 min







Recapitularea cunostintelor





O1













O2














O2


























O3



















O4








O5










a) EXERCITII DE CALCUL MINTAL


* numara crescator/descrescator/din 2 in 2;


* afla suma numerelor: 2 si 4; 5 si 3; 10 si 0; 6 si 2 etc.


* afla diferenta numerelor: 8 si 0; 4 si 3; 5 si 2; 9 si 7 etc.


* mareste/micsoreaza numerele: 7, 9, 5 cu 2, 3 si 4;


b) EXERCITII SCRISE


Elevii vor rezolva exercitiile scrise deja la tabla.




a











i











a+i













a











n









9


a-n












2. Exercitii cu mai multi termeni, rezolvate la tabla si pe caietele de clasa.



9 + 0 - 8 =

7 - 6 + 1 =

9 - 9 + 4 =

3 + 3 + 2 =

8 - 5 + 3 =



3. Inlocuiti literele cu cifrele date si aflati rezultatul operatiilor:

a = 4, i = 3, c = 9


a + a =  i + i + i =

a + i =  c - a - i =

c - a =  c - i - a =


4. Elevii vor rezolva fisa de lucru.

( ANEXA 1)


5. Pe plansa data, fiecare elev va gasi si va hasura operatia (casuta) unde rezultatul este 7;

( ANEXA 2 )



6. Concurs-joc: clasa va fi impartita in doua grupe: veveritele si iepurasii. Fiecare grupa trebuie sa gasesca cat mai multe operatii de adunare si scadere folosind cifrele de pe plansa (7, 1, 5, 3).




MOMENT RECREATIV: ,,Misca vantul frunzele" - cantec cu miscare.


c) COPUNERI SI REZOLVARI DE PROBLEME


* Elevii trebuie sa alcatuiasca probleme cu materialul concret- intuitiv dat: garoafe si banane.



* Ce semn matematic vom folosi in rezolvarea problemelor date in materialul pe computer?

PROBLEME CALCULATOR




Ghicitori matematice.

( ANEXA 3 )






exercitiul













exercitiul
















explicatia














problematizarea



exercitiul



exercitiul





jocul didactic













observatia






problematizarea
























creta colorata

































fisa de lucru



plansa ,,Hasureaza rezultatul corect"


plansa+imagini veverita, iepurasi











garoafe, banane




computerul, videoproiectorul




ghicitori matematice





frontal













individual
















individual














frontal




individual



frontal





grupe














frontal






frontal






frontal






min













min

























































Min




















Capacitatea de a utilizeza un limbaj matematic adecvat (termen, suma, descazut, scazator, diferenta)





Capacitatea de a rezolva corect adunari si scaderi cu numerele naturale, din concentrul 0 - 10, fara trecere peste ordin







Capacitatea de a rezolva corect adunari si scaderi cu numerele naturale, din concentrul 0 - 10, fara trecere peste ordin

















Capacitatea de a compune, descompune numere date in suma, diferenta













Capacitatea dea compune/rezolva probleme, cu sprijin concret in obiecte sau desene






Capacitatea de a ilustra conceptul de adunare si scadere in probleme/ situatii date





Realizarea feedback-ului



O3

1. Colectivul de elevi se imparte in doua grupe. Se comunica sarcina: realizarea Careului magic - Sudoku ( ANEXA 4 ).

Completarea liniilor orizontale si verticale cu cifre astfel incat suma sa fie egala cu 10.

Activitatea in perechi.

Perechile se schimba cand se da o noua sarcina.(exemplu: completati linia orizontala1)


metoda Schimba perechea






plansa - Careul magic






in perechi








min







Capacitatea de a compune, descompune numere date in suma,diferenta





Asigurarea retentiei si a transferului


O1

* Folosind o minge de tenis, in perechi, elevii vor formula intrebari si raspunsuri folosind operatiile de adunare si scadere cunoscute, metoda RAI

* Elevul care arunca mingea trebuie sa formuleze un exercitiu si sa-l adreseze spre rezolvare elevului care o prinde. Cel care prinde mingea rezolva exercitiul apoi o arunca mai departe altui coleg, punandu-i o noua intrebare. Elevul care nu stie raspunsul iese din joc, la fel ca si celalat care este descoperit ca nu cunoaste raspunsul la propria intrebare.

* TEMA PENTRU ACASA: Exercitii si probleme recapitulative din caietul special explicatii si indicatii.

* Fiecare elev va primi cate o felicitare matematica, ( ANEXA 5 ) lasandu-i singuri, acasa, sa descopere ce scrie si ce trebuie sa rezolve.


metoda R.A.I.











explicatia


Minge














felicitare matematica


frontal





in perechi







frontal




frontal





min











min



min


Capacitatea de a utilizeza un limbaj matematic adecvat (termen, suma, descazut, scazator, diferenta)



( ANEXA 1 )



25.01.2010



FISA DE LUCRU


1) Ajutati fiecare rata sa-si gaseasca bobocelul:

  



8 - 2

 
 



Colorati cu galben - marul cu rezultatul , cu verde - marul cu

rezultatul 8 si cu rosu - marul cu rezultatul :



6+1 8-1

4+3 5+2


5+5

7+3 10-0

6+4 8+2



2+6 9-1

8+0 10-2

3+5


3) Alege rezultatul corect :


8 - 7 = 2, 4, 1 9 - 6 = 5, 3, 1

10 - 2 = 7, 8, 9 3 + 4 = 8, 5, 7

4 + 5 = 9, 8, 10 7 + 2 = 10, 9, 8
















( ANEXA 2a )
















( ANEXA 2b )

( ANEXA 3 )


PROBLEME IN VERSURI


1) 3 ieduti n-au ascultat .

Lupu-n casa a intrat

Si pe doi el i-a papat.

Cati ieduti au ramas?


3 - 2 = 1


3 hulubi si-o veverita

Se dau huta-n poienita.

Cate pasarele oare

Se dau huta azi la soare?


4 fete si-un balon

Au urcat in avion

Si-au zburat fara zabava.

Cati copii erau in nava?


4 + 0 = 0


6 greieri si-o furnica

S-au oprit la-a mea bunica.

Vine si-o privighetoare.

Oaspeti cati bunica are?



6 + 1 + 1 = 8


5 bomboane suparate

Se sfadesc intr-o cutie:

Au fost mai multe surate -

Pe 3 le-a mancat Ilie,

Iara una a cazut.

Cate-au fost la inceput?


10 ursuleti se duc

Dupa mure la bursuc.

Insa 2 s-au ratacit.

La bursuc cati au venit?


10 - 2 = 8


Bunicuta mea in curte

Are pasari multe, multe:

Patru rate si trei curci,

Ai grija sa nu le incurci;

Doi cocosi si o gaina,

Cate pasari am, vecina?''


4 + 3 + 2 + 1 =10


8) Noua oameni de zapada

Erau la noi in ograda.

Soarele a rasarit si pe unul l-a topit.

Stau acum si ma socot:

Cati au mai ramas ?



9) Sus pe deal la derdelus,

Sapte copii jucausi

Se dau uta, uta, uta

Sus si jos cu saniuta.

Dinspre sat vin inca doi,

Socotiti acuma voi:

Cati copii sunt in total

Ce se joaca sus pe deal ?



10) Ileana scrie scrisori

Si sase felicitari.

Daca noua a trimis

Cate scrisorele a scris?























































( ANEXA 4 )

( ANEXA 5 )   

FELICITARE

MATEMATICA



SCOALA ,,DIMITRIE ANGHEL"

CORNESTI

MIROSLAVA, IASI










Luni, 25 ianuarie 2010



Pentru a afla calificativul pe care l-ati obtinut voi astazi la ora de matematica, ordonati crescator numerele, apoi realizati corespondenta lor cu literele!

A

B

E

E

F

I

N

O

R

T




Despre ce calificativ este vorba?


    . . . . . . . . . . . . ..



IMAGINI DIN TIMPUL ACTIVITATII


1. Verificarea temei pentru acasa



2. Rezolvarea exercitiilor scrise la tabla

3. Verificarea fisei de munca independenta



Hasureaza rezultatul corect - ANEXA 2


5. Compuneri deprobleme cu materialul concret- intuitiv dat: garoafe (albe si rosi) / fructe (banane si portocale)

 

Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }

Referate similare:



Cauta referat