QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC Educarea limbajului - Parada povestilor



PROIECT DIDACTIC



CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA: ,,Parada povestilor''

FORMA DE REALIZARE : joc didactic



TIPUL ACTIVITATII : reactualizare si consolidare de cunostinte

OBIECTIV FUNDAMENTAL : verificarea insusirii continutului unor povesti invatate ;

stimularea expresivitatii limbajului prin utilizarea unor expresii artstice din

textele literare ; cultivarea interesului pentru creatiile literare in proza

OBIECTIVE OPERATIONALE :

a)cognitiv-informative :

-sa denumeasca povestile prezentate;

- sa identifice personajele pozitive si negative, sa stabileasca trasaturile de

caracter ale acestora

-sa redea corect, coerent si expresiv actiuni savarsite de acestia;

-sa utilizeze cuvinte si expresii literare specifice textului

b)afective :

-sa inteleaga mesajul afectiv al fiecarei povestiri

- sa participe afectiv la activitate

- sa prezinte afectivitate fata de personajele pozitive

c) psiho-motorii :

-sa aleaga jetoane reprezentative conform cerintei in ordinea solitata si sa le

aseze pe panou

-sa realizele sarcina didactica de pe fisa de lucru

STRATEGIE DIDACTICA :

a)metode si procedee didactice :conversatia ; explicatia ; observatia ; expunerea ;

brainstormingul ; problematizarea ; exercitiul ; ciorchinele ;

diagrama Venn

b)mijloace didactice : planse cu momente din povesti; panou ; ecusoane ; cosulete cu siluete (personaje din povesti) ; fise individuale; carioci ; stimulente


MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

-Metode interactive de grup- ghid metodic, Ed. Arves

-Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii- Buc. 2005



EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUARE

I.MOMENT ORGANIZATORIC

Se pregateste materialului didactic necesar activitatii.

Se aranjeaza masutele si scaunelele sub forma de careu deschis.


Conversatia


Explicatia







II.CAPTAREA ATENTIEI

Captarea atentiei se realizeaza printr-o scurta convorbire despre povestile invatate :

,,Ce povesti stiti ?'

,,Care este povestea voastra preferata ?

Ce eroi ai acestor povesti indragiti cel mai mult ?'

,,De ce ?''






Conversatia






Evaluare

formativa




III. ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR


,,Astazi ne vom juca jocul

,,Parada povestilor'' in care fiecare ne va arata cat de mult ii plac povestile, cat stie de bine actiunea acestora si ce personaje prefera. ''




Explicatia




IV. DESFASURAREA ACTIVITATII













































































a) Explicarea si demonstrarea jocului

Copiii se impart in 4 echipe. Fiecare echipa va trebui sa recunoasca cate o poveste de pe planse, sa indice personajele pozitive si negative si insusirile acestora.ei vor primi ecusoane cu personajul din povestea echipei.


b)    Joc de proba

Se executa un joc de proba pentru a vedea daca copiii au inteles cerintele


c) Variante de joc

VARIANTA I

Se solicita copiilor sa aleaga cate o plansa reprezentand o scena dintr-o poveste(,,Puf- Alb si Puf- Gri'', Fata babei si fata mosneagului'', ,,Cenusareasa'', ,,Ciubotelele ogarului''), sa identifice personajul pozitiv si negativ din aceste povesti( pozitive :Puf-Alb, fata babei, Cenusareasa, iepurasul ; negative : Puf- Gri, fata babei, mama vitrega si cele 3 surori, ogarul) si insusiri ale acestora(pozitive : modest, intelept, harnic, cinstit, ascultator, cuminte' negative : mincinos, neascultator, lenes, lacom, ingamfat, laudaros).

Li se cere copiilor sa aseze pe panou jetoanele reprezentand personajele pozitve si negative din cele 4 povesti iar educatoarea scrie insusirile corespunzatoare fiecarui personaj.


VARIANTAII

Se deseneaza pe panou doua cercuri care se intersecteaza. In primul cerc se solicita copiilor sa aseze personajele din povestea Scufita- Rosie iar in cel de-al doilea personajele din povestea Alba- ca- Zapada . In intersectia celor doua cercuri se aseaza personajele comune celor doua povesti

(vanatorul) si locul de desfasurare al actiunii (padurea).

Se subliniaza numarul mare de personaje pozitive si numarul mic de personaje negative din povesti, evidentiindu-se castigul binelui asupra raului.







VARIANTA III

Li se va citi copiilor povestea ,,Scufita -Rosie'', inserandu-se greseli in desfasurarea actiunii. Copiii trebuie sa

gaseasca greselile strecurate in continutul povestii si sa gaseasca alt final imaginat de ei.


d) complicarea jocului

Li se citesc copiilor fragmente din povesti, ei trebuind sa recunoasca din ce poveste face parte textul.




Explicatia



Demonstratia






Exercitiul





Observatia




Conversatia




Brainstorming




Ciorchinele










Diagrama Venn







Conversatia














Expunerea



Problemati

Zarea







Evaluare formativa continua






Evaluare actional- practica






















Evaluare formativa



































Evaluare formativ- continua prin comparare cu obiectivele operationale




V. EVALUAREA



Se distribuie copiilor fise de lucru si se explica sarcinile : sa incercuiasca  personajului principal, sa alcatuiasca o propozitie despre acesta si sa reprezinte grafic propozitia si cuvintele.





Exercitiul


VI. INCHEIEREA ACTIVITATII

Se apreciaza participarea copiilor la activitate, se distribuie stimulentele si se expun fisele individuale ale copiilor.



Conversatia



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }