| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DIDACTIC
 
 
 
 
Unitatea de invatamant
Liceul Teoretic "Emil Racovița",Techirghiol
Clasa: a III-a B
Data: 14. X. 2009
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie plastica
Unitatea de invatare
Subiectul lectiei: Tablou de toamna
Tipul lectiei: Mixta
Durata
OBIECTIVE
Obiectiv general:cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1-sa enumere cateva caracteristici ale anotimpului toamna;
O2-sa organizeze echilibrat o suprafata,folosind elemente de limbaj plastic;
O3-sa organizeze o suprafata plastica,utilizand culori potrivite;
O4-sa aprecieze pe baza criteriilor stabilite propria lucrare si lucrarile altor colegi.
Obiectiv afectiv dezvoltarea creativitatii,a originalitatii,a sensibilitatii si a gustului pentru arta.
Strategii didactice
Metode si procedee: Mijloace de invatamant
Conversatia-M1 Planse model-m1
Explicatia-M2 Aritmogrif-m2
Observatia-M3 Acuarele-m3
Munca independenta-M4 Bloc de desen-m4
Pensule-m5
Forme de organizare a activitații elevilor
Activitate frontala
Activitate individuala
Bibliografie
Curriculum National
Programa scolara pentru invatamantul primar
Constantin P.-Sa vorbim despre culori,Ed.Ion Creanga,Bucuresti,1996
| 
   Nr.crt.  |  
   Momentele lectiei  |  
   Ob.  |  
   Durata  |  
   ELEMENTE DE CONTINUT  |  
   Metode  |  
   Mijloace  |  
   Evaluare  | 
 
| 
    |  
   Moment organizatoric  |  
    |  
    |  
   Creez conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei de limba romana. Pregatesc materialele pe care le voi folosi in timpul lectiei.  |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
   Captarea atentiei  |  
    |  
    |  
   Elevii vor completa un aritmogrif pentru a descoperi tema lectiei.  |  
    |  
    |  
   Evaluare reciproca  | 
 
| 
    |  
   Anuntarea temei si a obiectivelor  |  
    |  
    |  
   Se va anunta tema-Tablou de toamna  |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
   Dirijarea invatarii  |  
    |  
    |  
   Le cer elevilor sa recunoasca elementele de limbaj plastic,caracteristice anotimpului toamna,din plansele model. Explic modalitatea de expunere a temei,folosind ca element de exprimare tehnica Le cer elevilor sa inceapa sa lucreze,respectand tema,tehnica de lucru si culorile specifice.  |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
   Obtinerea performantei  |  
    |  
    |  
   Le cer elevilor sa aprecieze propriile lucrari si pe cele ale colegilor.  |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
    |  
   Aprecierile finale  |  
    |  
    |  
   Se vor face aprecieri individuale si colective.  |  
    |  
    |  
    | 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |