QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Clasa: a III - a Limba si comunicare - Cuvantul. Silaba. Despartirea cuvintelor in silabe



PROIECT DIDACTIC



Data: 15. octombrie 2010

Unitatea de invatare: Scoala Generala Bod

Clasa: a III - a

Propunator: Institutor Matesan Ildiko - Eva


Aria curriculara: Limba si comunicare



Disciplina: Limba si literatura romana


Unitatea de invatare: Toamna

Subiectul lectiei: "Cuvantul. Silaba. Despartirea cuvintelor in silabe"

Text suport "Ce te legeni" de Mihai Eminescu


Tipul lectiei: mixta


Obiective cadru:

v    Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;

v    Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

v    Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citire/lectura);

v    Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.


Obiective de referinta:

1.2. sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat;

2.3. sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau

dintr-un mesaj audiat;

3.3. sa citeasca in mod constient, corect, fluent si expresiv un text cunoscut;

3.5. sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr-un text;

3.7. sa manifeste interes pentru lectura unor texte variate;

4.1. sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text

propriu;

4.5. sa aseze in pagina textele scrise, respectand scrierea cu alineate si spatiul

liber intre cuvinte, scrierea caligrafica / lizibila.


Obiective operationale:

cognitive

OC1 - sa recita in ritm propriu, corect poezia;

OC2 - sa redea poezia prin dramatizare;

OC3 - sa dea exemple de cuvinte formate dintr-o silaba, doua sau mai multe silabe;

OC4 - sa precizeze numarul cuvintelor dintr-o propozitie si a silabelor;

OC5 - sa combine silabe pentru a forma cuvinte

OC6 - sa ordoneze silabe si propozitii cu inteles;

afective

OA1 - sa manifeste interes, curiozitate pentru lectie;

OA2 - sa participe activ la desfasurarea lectiei;

OA3 - sa colaboreze cu invatatorul / colegii in activitatea de invatare;

OA4 - sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;


psiho - motorii

OPM1 - sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete, pe tabla si pe fisa in ritm propriu;

OPM2 - sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banca, in fata clasei.


Strategii didactice:

Resurse procedurale: - conversatia

- explicatia

- observatia

- exercitiul

- jocul didactic

- activitate frontala

- activitate pe grupe

- activitate independenta


Resurse materiale: - manualul

- culegeri de exercitii

- culegeri de proverbe si zicatori

- caiete

- planse

- fise

- volum de poezii de M. Eminescu

- portretul poetului

- calculator

- videoproiector


Forma de organizare: - frontal

- pe perechi

- independenta

- pe grupe


Resurse umane: 19 elevi

Evaluare: continua si formativa

Timp de lucru: 100 minute

Bibliografie:

v    Limba si literatura romana, manual pentru clasa a III-a, T. Pitila, C. Mihailescu Editura Aramis,  Bucuresti,2005;

v    Programa scolara pentru clasa a III-a (2005);

v    Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa a III-a, C. Iordachescu, Editura Carminis

v    Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar, C. Craciun

Ce te legeni?

Mihai Eminescu


- Ce te legeni, codrule,

Fara ploaie, fara vant,

Cu crengile la pamant ?

- De ce nu m-as legana,

Daca trece vremea mea!

Ziua scade, noaptea creste

Si frunzisul mi-l rareste.

Bate vantul frunza-n dunga -

Cantaretii mi-i alunga;

Bate vantul dintr-o parte -

Iarna-i ici, vara-i departe.

Si de ce sa nu ma plec,

Daca pasarile trec !

Peste varf de ramurele

Trec in stoluri randurele,

Ducand gandurile mele

Si norocul meu cu ele.

Si se duc pe rand, pe rand,

Zarea lumii-ntunecand,

Si se duc ca clipele,

Scuturand aripele,

Si ma lasa pustiit,

Vestejit si amortit

Si cu doru-mi singurel,

De ma-ngan numai cu el!


Reactualizarea cunostintelor prin Intrebari


Cine se adreseaza codrului?

Cui i se adreseaza poetul?

De ce se leagana codrul ?

De cine este parasit codrul?

Cum mai putem spune la codru?



Dirijarea invatarii


Din ce este alcatuita o propozitie?

(Propozitia este alcatuita din cuvinte).


Dar un cuvant?

(Cuvantul este alcatuit din silabe).


Dar o silaba?

(Silaba este alcatuita din sunete / litere).


Ce este cuvantul?

(Cuvantul este grupul de sunete sau litere care au un inteles).









Exercitii frontala pe tabla si in caiete


1. Precizeaza numarul de cuvinte din fiecare propozitie.

* Vorba dulce mult aduce.   (4 cuvinte)

* Omul patit e mai invatat.   (5 cuvinte)

* Rabdarea e cea mai buna doctorie.  (6 cuvinte)


2. Reconstituie proverbe din cuvintele date:

* de, bratara, meseria, aur, este.

Meseria este o bratara de aur.


* dimineata, buna, ziua, se cunoaste, de. 

Ziua buna se cunoaste de dimineata.


3. Desparte in silabe cuvintele:

*ploaie → ploa - ie;    frunzisul → frun - zi - sul; varf → varf;

norocul → no - ro - cul; clipele → cli - pe - le; ele → e - le.


4. Completati in coloanele tabelului cate 2 cuvinte cu un numar de silabe dat:

o silaba

doua silabe

trei silabe

patru silabe






5. Cobina silabele in cuvinte:

* cul-par - * ge-tin-a -

* du-pa-re -  * tor-trac -


6. Completati cu cate silabe s-a indicat :

* pa- (pa-mant)   * ploa- (ploa-ie)

* . -le (e-le)  * pa-.-..-le (pa-sa-ri-le)





Etapele lectiei

Ob. Op.

Activitatea

Strategii didactice

Evaluare

cadrului didactic

elevilor

Metode  si procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare

Moment organizatoric





Asigur in clasa ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a lectiei.

Elevii pregatesc manualele caietele de limba romana, eliminand alte preocupari.


Conversatia

Material necesar

Frontal


Verificarea temei



Verific calitativ si cantitativ tema.

Elevii pregatesc caietele de tema.

Conversatia

Caiete de tema

Frontal

Individual


Captarea atentiei



OA1

Pentru a capta atentia elevilor se asculta poezia Ce te legeni de M. Eminescu, avand material suport portretul poetului.


Elevii asculta recitarea poeziei si urmaresc portretul poetului.

Conversatia


Activitate frontala

Calculator

Retropro-iector

Portretul

Frontal


Reactualizarea cunostintelor







OC1











OA1


OP1

Despre ce poezie am discutat ora trecuta? (Ce te legeni de M. Eminescu).

Se citeste poezia.

Recitarea unei parti din poezie.

Discutii pe baza poeziei cu ajutorul intrebarilor.

Cine se adreseaza codrului?

Cui i se adreseaza poetul?

De ce se leagana codrul ?

De cine este parasit codrul?

Cum mai putem spune la codru?

Alcatuiti oral enunturi cu ajutorul cuvantului "codru". Se va analiza una din propozitii (oral si pe tabla).

Cate cuvinte are propozitia? Despartiti in silabe cuvintele propozitiei.

Elevii raspund la intrebare.


Elevii citesc poezia, iar apoi recita o parte din "Ce te legeni" de M. Eminescu.


Elevii raspund la intrebari.



Activitate frontala


Alcatuiesc propozitii cu cuvantul dat.

Despart propozitia in cuvinte si cuvintele in silabe


Conversatia

Exercitiul

Activitate frontala si independen-ta




Conversatia




Exercitiul





Conversatia


Exercitiul

Portretul


Manualul













Tabla







Frontal




Indepen-dent









Frontal

Formativa orala si scrisa prin aprecierea verbala a raspunsuri-lor la intrebari si exercitii

Anuntarea temei si a obiectivelor



Astazi vom face o noua lectie si anume "Cuvantul. Silaba. Despartirea cuvintelor in silabe". Scriu titlul pe tabla, iar elevii pe caiete.




Elevii noteaza titlul pe caiete.






Conversatia


Exercitiul






Caiete






Frontal






Observatie sistematica




Dirijarea invatarii













OP1


OC3




OC2







OC3








OC5



OP1




OC3







OC2






OC4



OA3


Voi adresa elevilor cateva intrebari pentru reactualizarea cunostintelor din ani trecuti.

Din ce este alcatuita o propozitie? Dar un cuvant? Dar o silaba?

Ce este cuvantul? (Cuvantul este grupul de sunete sau litere care au un inteles).

Scriu definitia cuvantului pe tabla.

Dati exemple de propozitii formate din 1, 2, 3 sau 4 cuvinte.

Dati exemple de cuvinte formate din 1, 2, 3, 4 silabe.


Vom rezolva mai multe exercitii la tabla.

1. Precizeaza numarul de cuvinte din fiecare propozitie.

* Vorba dulce mult aduce.

* Omul patit e mai invatat.

* Rabdarea e cea mai buna doctorie.


2. Reconstituie proverbe din cuvintele date:

* de, bratara, meseria, aur, este.

* dimineata, buna, ziua, se cunoaste, de.


3. Desparte in silabe cuvintele:

*ploaie; frunzisul; varf;  norocul; clipele; ele.


4. Completati in coloanele tabelului cate 2 cuvinte cu un numar de silabe dat:

o silaba

doua

silabe

trei silabe

patru silabe






5. Cobina silabele in cuvinte:

* cul-par ;   * ge-tin-a ;

* du-pa-re ; * tor-trac


6. Completati cu cate silabe s-a indicat:

*pa-;  * ploa-

*.-le, *pa-.--le

Raspund la intrebari.



- cuvinte

- silabe

- sunete / litere




Scriu in caiet definitia cuvantului.


Dau exemple de propozitii.


Dau exemple de cuvinte.





Rezolva pe tabla si in caiete exercitiile, precizand numarul de cuvinte din propozitii.


Rezolva cerinta pe tabla si in caiete.




Despart cuvintele in silabe pe tabla si in caiete.


Completeaza tabelul cu cuvinte.





Combina silabele pentru a gasi cuvintele potrivite.


Completeaza cuvintele cu silabe potrivite.

-pa-mant; ploa-ie;

e-le; pa-sa-ri-le;

Conversatia


Exercitiul

Activitate frontala







Exercitiul



Activitate frontala si individuala





Conversatia

Explicatia


Exercitiul



Activitate frontala






Activitate individuala si frontala





Exercitii



Activitate frontala







Exercitii

Activitate in perechi si frontala











Caietul














Culegere de proverbe










Caietul


Fise


Planse

Frontal














Frontal

Individual






Frontal











Indepen-dent

Frontala








Frontal













In perechi

Frontala

Observatie sistematica



Formativ orala prin

aprecierea verbala a exercitiilor teoretice




Formativ orala prin

aprecierea verbala a exercitiilor de propozitii si silabe




Observatie sistematica



Formativ orala prin

aprecierea verbala a exercitiilor











Observatie sistematica



Formativ orala prin

aprecierea verbala a exercitiilor de despartire, combinare completare de silabe

Obtinerea performantei


OA4

Elevii vor avea de rezolvat fisa de evaluare. (anexa)

Asculta cu atentie indicatiile date.

Rezolva fisa de evaluare.

Explicatia

Exercitiul

Munca independ-enta

Fise de evaluare

Individual

Tema de lucru in clasa apreciere verbala a modului de lucru si evaluare scrisa finalizata

prin calificativ


Realizarea feedback-ului


OC1

Se realizeaza prin dramatizarea poeziei "Ce te legeni". Acum vom recita (sau citi) poezia pe roluri. Un elev va fi poetul, iar altul (sau altii) vor fi codrul.

Cativa elevi recita poezia.

Joc didactic





Manual




Frontal


Proba practica- apreciere verbala

Fixarea si

incheierea lectiei


OA4

Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au raspuns pe parcursul lectiei. Se fac aprecieri generale si individuale asupra comportamentului pe parcursul lectiei.

Se da tema pentru acasa, exercitiile 1, 2, 3, 4 pagina 24.

Observatie: Daca mai este timp se audiaza cateva poezii ale marelui poet. 

Se vor rezolva exercitii orale in Power Point.

Participa la aprecieri.






Isi noteaza tema.


Conversatia








Manual


Frontal

Aprecieri verbale generale si individuale


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }