QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect de lectie istorie clasa: a-iv-a - popoare de ieri si de azi in europa



PROIECT DE LECTIE


ISTORIE


SCOALA: "RARES VODA" PLOIESTI

CLASA: a-IV-a B

DATA:15-10-2008



UNITATEA DE INVATARE: POPOARE DE IERI

SI DE AZI

TEMA LECTIEI: POPOARE DE IERI SI DE AZI

IN EUROPA

TIPUL LECTIEI: DE CONSOLIDARE


OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

  • intelegerea si reprezentarea timpului si spatiului istoric;
  • dezvoltarea operatiilor mentale de investigare si interpretare a faptelor si proceselor istorice: analiza, sinteza, comparatia, generalizarea, orientarea pe harta;
  • intelegerea si utilizarea limbajului de specialitate;
  • formarea sentimentelor de dragoste fata de de tara si de poporul roman, dar si fata de celelalte popoare din Europa;
  • cultivarea respectului fata de inaintasi si marile personalitati ale istoriei, fata de valorile materiale si spirituale ale Romaniei si Europei.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • sa realizeze legatura intre datele istorice oferite si timpul istoric (secole, milenii);
  • sa numeasca si sa recunoasca izvoarele istorice scrise si nescrise;
  • sa indice pe harta teritoriile ocupate de daci si de alte popoare contemporane cu acestia: romanii, galii, germanii, vikingii, hunii, slavii;
  • sa identifice statele formate si existente si astazi in Europa;
  • sa descrie evenimente, lupte,portul, armele, locuintele diferitelor popoare
  • sa descopere calitati ale unor personalitati istorice;
  • sa-si insuseasca termeni istorici:

STRATEGII DIDACTICE:

METODE: conversatia, explicatia, expunerea, povestirea, observatia, jocul didactic.

MIJLOACE:

- harti: harta Romaniei, harta Europei;

- planse: cu imagini din cele mai importante ale Europei din trecut si de astazi;

- imagini cu obiecte vechi descoperite (vase, monede , arme, podoabe), statui, monumente, ruine.

- portrete ale personalitatilor istorice: Traian, Decebal, Apolodor din Damasc, Alexandru Macedon, etc.)

- planse cu Columna lui Traian la Roma, dar si copia de la Muzeul de Istorie din Bucuresti, podul peste Dunare- ruine si reconstituire

- jetoane cu zeii romani si greci

- laptop cu prezentari Power point , jocuri

- fise de lucru individual.


BIBLIOGRAFIE:

"Istorie" manualul de cls. a- IV-a, autori V. Balutoiu, D. Radu , 2007

"Istoria  romanilor", manual cls.a-XI-a, M. Manea, A. Pascu, 1992

"Istoria romanilor" , Petre Panaitescu, 1990





DESFASURAREA  ACTIVITATII


ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI



ACTIVITATEA ELEVILOR


1.Moment organizatoric



2.Captarea si orientarea atentiei











3.Dirijarea invatarii
































































































































































































4. Feed-back-ul





























5.Incheierea lectiei













6.Tema pentru acasa




Se asigura climatul de ordine si disciplina pentru o buna desfasurare a lectiei.


Care este titlul lectiei de istorie de astazi

Invatatorul citeste un citat din lucrarea istoricului A.D.Xenopol (anexa 1)

Despre ce vorbeste istoricul ?



Care sunt aceste descoperiri?





Analizand aceste descoperiri, de cand se presupune ca aceste teritorii ale Europei au fost locuite?


Dar teritoriile tarii noastre ?

Cine a locuit aceste teritorii ?




Indicati pe harta teritoriile locuite de geto- daci !

De unde veneau geto- dacii ?




De unde stim ?





Ce semnificatie are cuvantul "dac" ?





Priviti plansa si spuneti cum aratau dacii, cum se imbracau, unde locuiau, cu ce se ocupau.





In ce credeau




Ce conducatori mai importanti cunoasteti ?





Dar cine a fost cel care a unificat toate triburile geto- dacice intr-un singur stat- Dacia ?

Priviti plansa si suneti cum era numit.



Cine era, in aceasta perioada, imparatul romanilor ?

Cine era sfatuitorul lui Burebista ?


Ascutati urmatoarea descriere si spuneti despre cine este vorba:

"Uimitor in alegerea momentului celui mai potrivit pentru atac ori pentru retragere, mester in a intinde curse, ager in lupta, stiind deopotriva sa foloseasca o biruinta si sa iasa cu bine dintr-o infrangere, drept pentru care multa vreme a fost pentru romani un adversar de temut." (Dio Cassius- istoric roman)


Dacia mai era la fel de puternica in perioada domniei lui Decebal ?

Cine isi dorea sa cucereasca Dacia?



Cine erau romanii?




Cum s-a format acest popor?


Dupa intemeierea Romei ce au facut romanii?


Au reusit? Indicati pe harta pana unde se intindea imperiul infaptuit de romani?

Au cucerit si Dacia?Cum?



Indicati pe harta locul pe unde au incercat sa treaca si de ce.


De ce doreau sa cucereasca Dacia?



Cand a avut loc primul razboi si cum s-a desfasurat el?


De unde stiti?








De unde stiti, ati fost la Roma?



Ce a mai construit Apolodor?





Cum si cand s-a incheiat razboiul?







Cum a murit Decebal si de ce?



Ce au facut romanii dupa victorie?





Cum s-au comportat romanii cu dacii?




La ce au contribuit astfel romanii?


Dar numai romanii au contribuit la formarea poporului roman?

Ascultati cuvintele istoricului Nicolae Iorga! (anexa 5 ).


Cine s-a mai stabilit pe teritoriul tarii noastre si unde?

Pentru a va verifica cunostintele, completati propozitiile !






JOC:Copiii au pe banca jetoane cu nume de zei greci si romani. Trebuie sa-i imperecheze.


Sa vorbim despre alt popor care s-a format pe teritoriul Europei: poporul gal. (anexa 7)



Dezlipiti urmatorul colant!

Cum s-a format poporul german?







Care a fost cel mai numeros popor migrator care a dus la formarea mai multor state europene?

Completati propozitiile lacunare! (anexa 9)





Observati faptul ca tara noastra este inconjurata de tari de origine slava. Amai ramas o portiune, in partea de vest. De cine sunt locuite aceste teritorii?

Cine sunt ungurii?


Se citeste un citat despre huni. (anexa10)


Vom vorbi acum despre un popor care a influientat foarte mult poporul roman. Despre cine credeti ca este vorba?

Turcia face parte din Europa?

(anexa 11)




Ce au intemeiat turcii?



Se urmareste prezentarea in PowerPoint.

Joc interactiv pe calculator.






Privind harta obsevam si ale tari ale Europei despre a caror origine nu am vorbit.

Felul lor de formare este incert:

Austriei i s-a impus limba germana. Belgia vorbeste limba franceza dar si alte limbi. Elvetia nu este socotita nici de origine latina nici germana. Spania este socotita de origine latina dar cu multe influiente maure.


Se vor prezenta planse cu cele mai importante obiective din capitalele europene.


Dar important este faptul ca toate aceste tari fac parte din marea familie a Europei. Cum se numeste?

Unde are sediul?

Care este imnul?

Cum arata steagul?

Cand este ziua Europei?

Care este moneda unica?


Vom incheia cu un citat din A.D. XENOPOL:

"Noi suntem coboratorii directi din Daco- Romani, care nu au parasit niciodata Daco- Tracia. Am suferit martirul tuturor hoardelor barbare si toate nedreptatile stapanirilor silnice,dar nu ne-am departat de pamantul pe care am fost zamisliti de energia daca si de spada romana." (anexa12)

De aceea, datoria noastra este:

"Acum ori niciodata



Elevii sunt indrumati sa citeasca lecturi istorice, sa-si completeze portofoliile cu noi informatii din reviste, de pe Internet.


Elevii se pregatesc pentru lectia de istorie.



Elevii raspund: Popoare de ieri si de azi din Europa

Elevii asculta



Despre descoperirile care se fac an permanenta si din care aflam despre viata stramosilor nostri.

Elevii identifica pe plansa : vase din lut si din metal, arme , unelte, monede, statuiete, inscriptii pe pietre funerare, monumente, ruine.


De acum 4 mil. de ani i. Ch.




De acum 4 mii de ani.

Geto- dacii. Numele de " daci" s-a regasit in izvoarele romane si cel de "geti" in izvoarele grecesti, deci erau un singur popor vorbind aceeasi limba.

Elevii identifica teritoriile intre Carpati, Dunare si Marea Neagra.

Geto- dacii erau un popor de origine traca si veneau din nordul Europei.



De la istoricul grec, "parintele istoriei", Heodot, care spunea ca: "Getii sunt cei mai viteji si mai drepti dintre traci".


Dac- lup datorita steagului, reprezentand un cap de lup si trup de sarpe, dar si darzeniei in lupta.



Elevii descriu trasaturile fizice si portul dacilor; descriu locuintele; explica ocupatiile principale ale dacilor datorate in mare masura bogatiilor tarii: aur, argint, grane, animale, paduri.

In Dacia "curgea lapte si miere"


In zeul ZAMOLXIS care se presupune ca a fost un sclav al lui Pitagora. (anexa2).


Elevii povestesc despre Dromichetes si lupta lui impotriva regelui macedonean Lisymachos, despre pacea intelept incheiata intre cei doi, despre alianta lor.

(anexa 2).


BUREBISTA (82- 44 I. CH.)



" cel mai mare dintre regii din Tracia. Sapanitorul tuturor tinuturilor de dincolo ti de dincoace de Dunare." (anexa 3)

CEZAR


DECENEU- preotul




Elevii recunosc portretul regelui Decebal, ultimul rege dac (87-106 d. CH.).








Dacia era mai mica si deci mai usor de cucerit.

Romanii.



Romanii erau un popor care s-a format in peninsula italica.

Se identifica pe harta Europei.


Elevii redau legenda lui ROMULUS si REMUS (anexa 4 )

Romanii au pornit sa cucereasca alte teritorii si sa supuna popoare.


Elevii indica Imperiul Roman cu cea mai mare intindere.


Au ajuns la Dunare si au incercat sa treaca fluviul mai intai pe gheata, apoi cu barcile, dar dacii nu i-au lasat.

Elevii indica localitatea Drobeta - Turnu Severin, pentru ca aici Dunarea trece prin munti si este mai ingusta.

Pentru bogatiile ei: aur, argint, animale, cereale.


In anul 101, romanii, condusi de imparatul Traian, au trecut pe un pod de vase peste Dunare in Dacia.

Elevii privesc plansele si povestesc.

Imparatul TRAIAN a poruncit unui mare arhitect al vremii, APOLODOR DIN DAMASC, sa descrie luptele purtate cu dacii in piatra pe o coloana triumfala numita "COLUMNA LUI TRAIAN". Coloana era inalta de 40m si a fost asezata in centrul Romei.

Am vazut copia Columnei la Muzeul de Istorie din Bucuresti.


Un pod de piatra peste Dunare la Drobeta-Turnu-Severin pe care l-a terminat in anul 105 si pe care au trecut romanii in Dacia in cel de-al doilea razboi.

In anul 106, odata cu moartea lui Decebal. Dacii au fost infranti cu toate ca au dat dovada de curaj si spirit de sacrificiu.




Decebal s-a sinucis pentru a nu fi prins viu si batjocorit de romani.


Traian a lasat in Dacia mai multe legiuni pentru a pazi hotarele impotriva barbarilor.Acestea au ramas aici aproape 165ani , pana in anul 271.


Romanii si-au intemeiat familii casatorindu-se cu femei dace, i-a invatat limba latina, i-a invatat sa costruiasca drumuri, poduri, viducte, apeducte, case.


La formarea limbii si a poporului roman.


Nu!




Grecii, in Dobrogea. Elevii indica Dobrogea si Grecia .

Elevii completeaza propozitiile lacunare.(anexa 6 )

Indica teritoriile ocupate de greci pe harta Europei, descopera colanantul pe care scrie grecii, apoi pe cel care indica tara care s-a format: Gercia


Un elev ridica si citeste numele de pe jeton , alt elev se ridica indicand perechea zeului. Ceilalti aproba.


Elevii raspund la intrebari.Indica pe harta teritoriile ocupate de gali. Descopera colantul pe care scrie galii si apoi tara: Franta.


Elevii descopera cuvantul germanii.

Elevii completeaza propozitii lacunare (anexa 8 ). Indica teritoriile ocupate de germani pe harta. Descopera colantul pe care scrie tara: Germania.




Elevii raspund: slavii.



Elevii raspund. Indica la harta. Descopera colantele pe care este scris slavii si apoi tarile: Rusia (europeana), Ucraina, Polonia, Serbia, Croatia, Bulgaria, Cehia, Slovacia.


Aceste teritorii sunt locuite de unguri sau maghiari.




Urmasii poporului migrator numit huni.

Dezlipesc colantul cu hunii.

Descopera: Ungaria





Despre poporul turc.

Da, dar pe o suprafata foarte mica, restul facand parte din continentul Asia ca si Rusia.

Deaceeea ei se deosebesc foarte mult de europeni prin infatisare, limba. religie.

Imperiul Otoman, dupa numele sultanului OTMAN sau Osman.




Elevii primesc diplome.







Spania, Olanda, Belgia, Elvetia, Austria, Finlanda, Letonia, Estonia.









Elevii recunosc orasele.




UNIUNEA EUROPEANA



La Bruxelles- Belgia

Simfonia a IX-a "Oda bucuriei"de L.Beethoven- elevii audiaza simfonia

9 MAI

Euro













Elevii vor intona Imnul Romaniei:

" Desteapta-te, romane!" (doar I strofa)


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }