| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Scoala cu Clasele I -IV Nisipoasa
Data: 23-IV- 2008
Clasa: I
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Obiectul: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din concentrul 0-30, fara
trecere peste ordin
Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin.
Exercitii si probleme recapitulative
Tipul lectiei: consolidare a cunostintelor
Obiective generale :
Consolidarea operatiilor de adunare si scadere a numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin
Dezvoltarea capacitǎtii de a comunica folosind limbajul matematic
Dezvoltarea operatiilor gandirii si a calitǎtilor acesteia
Obiective operationale :
Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1-sa efectueze corect minim sase operatii de adunare si de scadere in concentrul 0-30,
fara trecere peste ordin, utilizand algoritmul de rezolvare sau cu sprijin in obiecte;
O2- sa completeze cu semnele matematice invatate minim trei exercitii, utilizand
incercarile;
O3- sa calculeze suma a minim doua numere, pe baza explicatiilor institutorului;
O4- sa identifice minim un numar care este cu atat mai mic sau mai mare decat un numar
dat, pe baza explicatiilor institutorului;
O5-sa identifice termenul necunoscut in minim trei situatii, utilizand algoritmul de calculare
sau incercari;
O6- sa rezolve minim o problema, care presupune o singura operatie, pe baza imaginii date.
O7- sa compuna minim o problema, colaborand cu colegii, respectand indicatiile institutorului
Metode si procedee: conversatia,exercitiul, explicatia, jocul didactic
Mijloace de invatamant: plansa cu drumul lui Fat-Frumos, planse cu personaje, fise de lucru
Resurse de timp 45 minute
Resurse umane: 14 elevi
Material bibliografic:
| SECVENTELE LECTIEI | CONTINUTUL LECTIEI | STRATEGIA DIDACTICA | EVALUARE | |||
| Activitatea institutorului | Activitatea elevilor | Resurse procedu-rale | Resurse materiale | Moduri de organizare | ||
| 1.Moment organizatoric | ▪ Stabileste un climat propice desfasurǎrii activitatii. Se pregatesc materialele necesare desfasurǎrii acesteia . | ▪ Se pregǎtesc pentru ora de matematica, raspunzand cerintelor . | conversatia | fise de lucru, planse | frontal |  | 
| Verificarea temei | ▪ Verifica tema scrisa. Se fac observatii, scurte generalizari etc. | ▪ Prezinta tema. Corecteaza eventualele greseli. | conversatia explicatia | caiete | frontal | tema pentru acasa | 
| 3. Captarea atentiei | ▪ Prezinta plansa cu Fat-Frumos si povestea acestuia. Printul vrea sa o salveze pe Ileana Cosanzeana. Aceasta este tinuta prizoniera intr-un castel, iar podul de acces este incuiat cu sase chei. Din fericire acestea au fost gasite de sase personaje din Imparatia Matematicii. Acestea si elevii vor putea sa-l ajute | ▪ Privesc plansa si asculta explicatiile institutorului. | conversatia | plansa cu castelul si Fat-Frumos | frontal | observarea sistematica | 
| 4. Anuntarea temei | ▪ Anunta elevii titlul lectiei ("Adunarea si scaderea numere-lor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin.. Exercitii si proble- me recapitulative"). ▪Scrie titlul pe tabla. Prezinta obiectivele lectiei pe intelesul elevilor . | ▪ Asculta explicatiile institu-torului. | conversatia |  | frontal |  | 
| SECVENTELE LECTIEI | CONTINUTUL LECTIEI | STRATEGIA DIDACTICA | EVALUARE | |||
| Activitatea institutorului | Activitatea elevilor | Resurse procedu-rale | Resurse materiale | Moduri de organizare | ||
| Reactua-lizarea si consolidarea cunostintelor | ▪ Propune cateva calcule orale: 10+10= 20-10= 10+5= Mareste-l pe 10 cu 7. Micsoreza numarul 18 cu 2. ▪Revine la povestea initiata. "Zmeul, plecat intr-o calatorie, a ascuns cele sase chei in Imparatia Matematicii. Sase locuitori ai imparatiei au gasit cheile, dar nu prea vor sa se desparta de ele." Elevii trebuie sa-l ajute pe Fat- Frumos sa treaca peste probele matematice si sa o salveze pe Ileana Cosanzeana. ▪ Prezinta primul personaj (melcul) si proba propusa de acesta in schimbul primei chei (anexa 1, punctul 1). ▪ Solicita elevii sa efectueze ope- ratiile de adunare si de scadere pentru ca Fat-Frumos sa obtina cheia. 1. Calculeaza: | ▪Calculeaza oral. ▪ Asculta povestea institu-torului. ▪ Privesc primul personaj. ▪Asculta propunerea melcului. | exercitiul conversatia jocul didactic | plansa cu castelul si Fat-Frumos plansa cu melcul fisa de lucru | frontal frontal individual | observarea sistematica | 
| SECVENTELE LECTIEI | CONTINUTUL LECTIEI | STRATEGIA DIDACTICA | EVALUARE | |||||||||
| Activitatea institutorului | Activitatea elevilor | Resurse procedu-rale | Resurse materiale | Moduri de organizare | ||||||||
| Reactua-lizarea si consolidarea cunostintelor | 23+ 25+ 27- 29- 6 4 3 6 10 ---- ---- ---- ---- 28- 27- 13+ 12+ 10 13 15 13 11 ---- ---- ---- ---- ---- ▪ Dupa obtinerea primei chei, ii indeamna pe elevi sa cunoasca al doilea personaj, Iepurasul Bombanila, si sa asculte patania sa (anexa 1, punctul 2). ▪ Solicita elevii sa rezolve al doilea exercitiu, propus de iepuras: 
 14 12= 26   
   13= 25 
   13 16= 29 | ▪ Efectueaza adunarile si scaderile, pe fise si la tabla. ▪ Privesc Iepurasul, ii asculta patania si propunerea. ▪Asculta propunerea melcului. ▪ Completeaza exercitiile cu semnele matematice studiate (plus sau minus). | exercitiul jocul didactic exercitiul | plansa cu iepurasul fisa de lucru | frontal individual | observarea sistematica | ||||||
| SECVENTELE LECTIEI | CONTINUTUL LECTIEI | STRATEGIA DIDACTICA | EVALUARE | |||
| Activitatea institutorului | Activitatea elevilor | Resurse procedu-rale | Resurse materiale | Moduri de organizare | ||
| Reactua-lizarea si consolidarea cunostintelor | 
 6 12= 22   ▪ Prezinta elevilor al treilea personaj si proba pe care acesta i-o propune lui Fat-Frumos(anexa 1, punctul 3). ▪ Solicita elevii sa defineasca termenul "suma" si sa calculeze suma numerelor 14 si 3. ▪ Citeste propunerea celui de- al patrulea personaj (anexa 1, punctul 4) si scrie pe tabla exercitiul. 4. Afla : a) numarul cu 13 mai mic decat 28; b) numarul cu 10 mai mare decat 13 ; c)suma vecinilor numarului 13. ▪Cere elevilor sa identifice operatia matematica prin care se | ▪ Definesc termenul "suma". Calculeaza suma. ▪ Calculeaza numarul cu 13 mai mic decat 28. ▪ Calculeaza numarul cu 10 mai mare decat 13. ▪Calculeaza suma vecinilor numarului 13. ▪ Identifica operatiile matema-tice prin care se calculeaza un | conversatia exercitiul explicatia | plansa cu broscuta testoasa fisa de lucru plansa cu veverita | frontal frontal individual | observarea sistematica | 
| SECVENTELE LECTIEI | CONTINUTUL LECTIEI | STRATEGIA DIDACTICA | EVALUARE | ||||||||||||||||||||
| Activitatea institutorului | Activitatea elevilor | Resurse procedu-rale | Resurse materiale | Moduri de organizare | |||||||||||||||||||
| Reactua-lizarea si consolidarea cunostintelor | calculeaza un numar cu mai mic, respectiv cu mai mare. ▪ Citeste urmatorul mesaj (anexa 1, punctul 5) si exercitiul propus de ciupercuta Lia, cea care are a cincea cheie. Afla termenul necunoscut : 
   = 22 
   =22 
   =22 =22 =22 ▪ Citeste problema in versuri propusa de al saselea personaj, Vulpea. ▪ Pune intrebari pentru a evidentia datele cunoscute ale problemei si intrebarea. | numar cu mai mic, respectiv cu mai mare. ▪ Asculta mesajul ciupercutei. ▪Identifica termenul necu-noscut si completeaza casetele. ▪Analizeaza datele problemei si o rezolva. | exercitiul jocul didactic | fisa de lucru plansa cu vulpea | frontal individual | observarea sistematica | |||||||||||||||||
| SECVENTELE LECTIEI | CONTINUTUL LECTIEI | STRATEGIA DIDACTICA | EVALUARE | |||
| Activitatea institutorului | Activitatea elevilor | Resurse procedu-rale | Resurse materiale | Moduri de organizare | ||
| 6. Obtinerea performantei | ▪ Propune elevilor ca, grupati in echipe, sa compuna o problema inspirata din lumea basmelor, sa o scrie, sa o rezolve si daca timpul permite sa o ilustreze. *Problema de rezerva In cosul Iepurasului sunt 15 oua rosii si 3 albastre. Cate oua sunt in total in cosul Iepurasului? | ▪ Propun in grup problema, o scriu, o rezolva, o ilustreaza. ▪Rezolva problema daca a ramas timp. | conversatia exercitiul | coala cu retea matematica si spatiu pentru desen problema cu ilustratie | in grup | observarea sistematica | 
| 7.Tema pentru acasa si incheierea lectiei | ▪ Face aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a desfasurat lectia. ▪ Comunica tema pentru ora ur-matoare. | ▪ Isi noteaza tema pentru acasa,asculta explicatiile date si formuleaza intrebari in cazul in care au neclaritati. | conversatia explicatia |  | frontal |  | 
 8. In
cosul Iepurasului sunt 25 oua rosii si 3 albastre.
Cate oua sunt in total in cosul Iepurasului?
 8. In
cosul Iepurasului sunt 25 oua rosii si 3 albastre.
Cate oua sunt in total in cosul Iepurasului? 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  | 
Anexa 1
1.Melcul:
Spune melcul suparat:
De ieri, de cand s-a inserat
Si Zmeul-n graba a plecat,
Am tot stat si-am calculat,
Am scazut si-am adunat.
Din pacate pentru mine
Eu sunt lent si nu e bine !
Daca corect vei calcula
Cu cheia de la prima poarta vei pleca!
2.Iepurasul:
Bombanila urecheat
Este tare suparat.
De o umbra s-a speriat
Si s-a pus pe alergat
Spre-un tufis apropiat.
Din graba, s-a-mpiedicat
De Rila ingandurat.
Semnele matematice, toate
Sunt acum imprastiate.
Cine vine imediat
Sa-l ajute, neaparat?
-Fat-Frumos, de vei putea
Rezolva problema mea
A doua cheie o vei avea!
3.Broscuta testoasa
Ce e suma n-am aflat!
Mai mult, m-am si rasturnat!
Fat-Frumos, tu poate stii,
Ai invatat de la copii
O suma sa calculezi !
Iti dau cheia, o sa vezi!
4. Veverita
Eu sunt Rita Veverita
Abia am inceput gradinita.
Dar intalnesc exercitii
complicate
Nu stiu sa le rezolv pe toate.
Daca ma vei ajuta
A patra cheie o vei avea.
5. Ciuperca
Buna, eu sunt ciupercuta Lia!
Tocmai mi-am murdarit
palaria!
Cauta numerele ascunse de pe
palarie,
Rezultatul 22 sa fie!
Daca te invoiesti
Cheia mea o primesti!
Vulpea
La ultima vizita in poiata
Gainile au venit roata.
Prietenoasa cu toti din casa,
Le-am invitat la un tenis de
masa.
Sase au jucat,
Zece au asistat.
Pe toate le-am bagat in sac
Cand victorioasa am plecat.
Fat-Frumos ai calculat
Cate gaini am furat?
Ca sa intri in palat
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } | 
| Documente similare: 
 | 
| ComentariiCaracterizari
 | 
| Cauta document |