QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA: Mica Copii din lumea intreaga - Si eu am dreptul la o viata mai buna!



PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA



GRUPA: Mica

TEMA ANUALA: Cine sunt/suntem?

SUBTEMA: Copii din lumea intreaga.

TEMA ZILEI: Si eu am dreptul la o viata mai buna!

TIPUL ACTIVITATII: -predare

-consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII: Educarea abilitatii de a manifesta stari de prietenie, intrajutorare fata de copiii nevoiasi



EXEMPLU DE ACTIVITATI INTEGRATE:

A. D. P. -Toti copiii sunt fericiti?-intalnirea de dimineata

Daca vesel se traieste. . -joc muzical-tranzitie

DOMENII EXPERENTIALE

D. O. S. Ed. pt. societate-, , Fetita cu chibriturile", de H. Ch. Anderssen-povestea educatoarei

A. L. A

ARTA: Cizmulite pentru fetita din poveste -colaj

CONSTRUCTII: Jucarii pentru fetita din poveste

JOC DE MASA: Puzzle-Fetita cu chibriturile

OBIECTIVE OPERATIONALE:

D. O. S. :

-sa audieze cu atentie textul ;

-sa retina ideile pincipale, personajele si sa demonstreze ca l-a inteles;

-sa manifeste grija si toleranta fata de persoane cu nevoi speciale;

-sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive, sa manifeste prietenie, toleranta, armonie.

A. L. A.

ARTA:

-sa efectueze operatii simpe de lucru cu materiale din natura si sintetice;

-sa fie capabil sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite.

CONSTRUCTII:

-sa selecteze in mod natural piesele utile in realizarea temei propuse

-sa fie capabil sa realizeze constructii inspirate din viata reala.

JOC DE MASA:

-sa-si dezvolte imaginatia, spiritul de observatie si coordonarea oculo-motorie;

-sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca solutii pentru realizarea temei cerute.


METODE SIPROCEDEE:

-conversatia, explicatia, expunerea, povestirea, exercitiul, demonstratia


MATERIAL DIDACTIC:

-planse ilustrative, hartie glasata, coli , lipici, puzzle, cuburi


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

-Revista invatamantului prescolar nr. 1-2/2010

-Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar



SCENARIUL ZILEI



Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata , unde ne vom intalni pe covor, asezati pe pernute. Dupa ce facem prezenta si completam calendarul naturii, urmeaza impartasirea cu ceilalti. Ii voi intrba pe copii daca toti copiii sunt fericiti?Fiecare isi va spune parerea, apoi le voi spune ca eu cunosc o fetita care este foarte trista , iar daca sunt cuminti le voi spune povestea acestei fete(moment ce reprezinta captarea atentiei). Noutatea zilei consta in faptul ca astazi o sa incecam sa o facem fericita pe fetita din poveste. Le expun copiilor centrele in care vom lucra si le enunt obiectivele urmarite pe intelesul lor: la sectorul Arta vom confectiona cizmulite pentru fetita din poveste. Aici ei vor trebui sa lipeasca bucati de hartie pe cizmulita desenata, sa lucreze curat si ordonat. La Constructii vom realiza jucarii din cuburi(trenulete, roboti, castele etc. ). Copiii vor trebui sa realizeze jucarii cat mai frumoase pentru a o bucura pe fetita. La Joc de masa vor realiza puzzle-ul, , Fetita cu chibriturile" unde vor trebui sa lucreze cu grija si atentie pentru a uni bine piesele. In incheiere, de bucurie vom canta jocul muzical, , Daca vesel se traieste!"




DESFASURAREA ACTIVITATII


EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

(Instrumente si

Indicatori)

MOMENT ORGANIZATORIC

Amenajarea salii de grupa, dispunerea scaunelor in semicerc, pregatirea materialului didactic.




CAPTAREA ATENTIEI

Se va realiza in cadrul intalnirii de dimineata unde , dupa ce i-am intrebat daca toti copii sunt fericiti, le voi spune ca eu cunosc o fetita care este foarte necajita deoarece ea nu are jucarii, haine, parinti nu o iubesc, iar daca sunt cuminti le voi spune povestea acestei fetite.






-conversatia



-observarea comportamentului copiilor

REACTUALIZAREA

CUNOSTINTELOR

Voi adresa copiilor intrebari privind anotimpul iarna , cum ne imbracam iarna, ce impodobim si cine ne aduce cadouri, apoi ii voi intreba ce cred ei, toti copiii au brad si primesc cadouri?



-conversatia,

-explicatia



-frontal si individual



-verificarea orala,

-analiza raspunsurilor copiilor

ANUNTAREA TEMEI

SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

Le voi spune copiilor ca, pentru ca sunt cuminti, le voi spune povestea promisa. Se numeste, , Fetita cu chibriturile" si este scrisa de H. Ch. Anderssen. Copiii vor trebui sa asculte cu atentie, ca apoi sa-mi spuna si ei intamplarile din poveste.









-explicatia

-conversatia





DIRIJAREA INVATARII

Le voi spune copiilor povestea cat mai pe intelesul lor, expunandu-le pe parcursul relatarii plansele cu imaginile sugestive.  


Voi modifica finalul povestii si le voi spune ca fetita tremura si acum de frig si si-ar dori niste cizmulite si jucarii.

Le voi propune copiilor sa-i facem noi aceste cizmulite si jucarii.


Dupa incheirea activitatii comune , ii voi indruma in centre, le voi explica ce au de facut si voi trece pe la fiecare sector in parte pentru a le oferi ajutorul acolo unde este cazul.







-expunerea

-conversatia

-explicatia







-demonstratia

































-observarea comportamentu-lui copiilor





OBTINEREA PERFORMANTEI

Voi pune copiilor intrebari din poveste si le voi cere sa-mi spuna pe cine vede fata in lumina chibriturilor si sa-mi puna in ordinea derularii intamplarilor cele trei planse sugestive, amestecate de mine.

Obtinerea performantei in centre se va realiza prin executarea sarcinilor cerute si realizarea lucrarior propuse.




-conversatia

-explicatia

-demonstratia

-problematiza-rea




-analiza raspunsurilor si a lucrarilor copiilor


EVALUAREA

Voi face aprecieri generale si individuale privind activitatea copiilor , iar cizmulitele si jucariile facute de copii i le vom trimite fetitei , iar ea ne va vizita data viitoare pentru a le multumi copiilor si a ramane prieteni.

-conversatia


-verbala

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Prin jocul muzical , , Daca vesel se traieste"








Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }