QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect de lectie CLASA a VII-a - Anatomia si fiziologia omului - Anatomia sistemului excretor





Proiect de lectie



PROPUNATOR:

UNITATEA SCOLARA:

CLASA a VII-a B

DISCIPLINA: Anatomia si fiziologia omului



UNITATEA DE INVATARE: Sistemul excretor.

SUBIECTUL: Anatomia sistemului excretor..

TIPUL LECTIEI: Comunicare / insusire de noi cunostinte; formare de priceperi și deprinderi

practice.


SCOPUL LECTIEI:

    Dobandirea de catre elevi a unor cunoștinte referitoare la alcatuirea și structura sistemului excretor - principal cale prin care se elimina substantele nefolositoare și daunatoare organismului.


OBIECTIVE DE REFERINTA:

    Sa observe organe si sisteme de organe ale corpului uman.

    Sa stabileasca relatii intre functiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influentele factorilor de mediu.

    Sa utilizeze metode si mijloace adecvate studierii organismului uman.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

    Sa defineasca notiunea de excretie.

    Sa localizeze sistemul excretor in corpul uman.

    Sa numeasca partile componente ale sistemului excretor, avand drept sprijin, informatiile dobandite prin observatia dirijata, cele din textul lectiei si discutiile purtate in clasa.

    Sa efectueze corect disectia rinichiului și sa observe structura lui interna.

    Sa defineasca nefronul.

    Sa descrie caile urinare.



RESURSE PROCEDURALE:

    Observatia

    Invatarea prin descoperire.

    Conversatia euristica

    Explicatia

    Demonstratia

    Expermentul de laborator


MIJLOACE DIDACTICE

    Pentru activitate frontala: planșa și mulaj cu structura sistemul excretor.

Pentru activitatea pe grupe: rinichi de mamifer, truse de disectie, tavite, lupe.

Pentru activitate individuala: fișe de lucru, atlas anatomic, manual.


FORMA DE ACTIVITATE:

    Frontala

    Pe grupe de elevi.

    Individuala


CONDITII EXTERNE ALE INVATARII

Se va trezi interesul elevilor pentru asimilarea cunostiintelor stiintifice despre alcatuirea si importanta sistemului excretor.


LOCUL DE DESFASURARE - laboratorul de biologie


EVALUARE - formativa, prin chestionare scrise.


BIBLIOGRAFIE

  Programa scolara , manuale de biologie, bibliografie de specialitate..





ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR



Moment organizatoric

  Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei.

  Solicita elevului de serviciu sa numeasca elevii absenti si ii noteaza in caiet.

  Pregateste materialul didactic pentru lectie.


  Isi pregateste caietul de lucru, manualul, creioanele,, atlasul anatomic și fișele de lucru.





Verificarea cunoștintelor



Prin chestionare orala

  Care sunt functiile de nutritie ale

organismului uman?

  Care sunt substantele absolut necesare

pentru o buna functionare a

organismului?

  Ce sisteme contribuie la asigurarea

acestor substante?

  Ce se intampla cu substantele

nefolositoare preluate de sange de la

celule?

  Unde se formeaza urina?

  Unde sunt localizati rinichii?

Elevii raspund la intrebari

  Functiile de nutritie sunt reprezentate de digestive, circulatie, respiratie și excretie

  O2 și substantele nutritive.


  Sistemele digestiv și respirator.


  Substantele nefolositoare sunt eliminate in exterior prin expiratie prin expiratie (CO2), prin transpiratie și sub forma de urina.


  Urina se formeaza in rinichi.

  In cavitatea. abdominala.


Captarea atentiei și reactualizarea cunoștintelor




  Prezinta rinichi de mamifer și solicit ca pe baza cunoștintelor din clasa a VI-a și din viata cotidiana, sa identifice aceste organe.


  Facand apel la cunoștintele anterioare, elevii emit ipoteze cu privire la materialul biologic prezentat și afirma ca sunt rinichi.



Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor


  Anunta ca vor studia o noua functie de nutritie - excretia și vor face observatii asupra rinichilor și a cailor urinare.

  Scrie pe tabla tema lectiei și prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca dupa terminarea lectiei.




  Noteaza in caiete titlul lectiei și urmaresc obiectivele.







Dirijarea invatarii



  Colaborand cu elevii stabileste alcatuirea sistemului excretor și localizeaza componentele acestuia pe mulajul cu sistemul excretor.

  Pentru a avea o imagine de ansamblu asupra topografiei sistemului excretor și a organelor din vecinatatea lor, localizeaza sistemul pe mulajul cu torsul uman.

  Pe baza observatiilor realizate de elevi in timpul realizarii activitatii practice, cu ajutorul desenelor din atlasele de anatomie și de pe planșa, descrie alcatuirea rinichiului și delimiteaza cele 2 zone ale acestuia.

  Completeaza schema lectiei pe tabla.


  Pe baza cunostintelor obtinute in clasa a VI-a, prezinta componentele sistemului excretor


  Urmaresc explicatiile profesorului.


  Raspund la intrebari observand imaginile din atlasul anatomic, manual si plansa.




  Completeaza schema lectiei de pe tabla..


Obtinerea performantei elevilor


  Inventariaza principalele informatii si observatii, cerand elevilor sa completeze fișa de activitate.


  Completeaza fișa de activitate, pe baza observatiilor facute pe rinichi, planșa, mulaj, atlas.


Evaluarea performantei

  Prin completarea fisei de evaluare si prin localizarea pe mulaj a organelor sistemului excretor.

  Sunt notati elevii care au fost activi pe tot parcursul orei și care au efectuat corect disectia.



  Se gandesc si completeaza fisa de evaluare.













Eliminarea substantelor nefolositoare rezultate in urma descompunerilor celulare, se numește excretie.


Sistemul excretor - rinichi

cai urinare


RINICHII

  Organe pereche, situate in cavitatea abdominala,

de-o parte și de alta a coloanei vertebrale lombare. RINICHI

  Forma unor boabe de fasole, culoare bruna-roșiatica URETERE

și suprafata lucioasa. VEZICA URINARA

  120 - 150 g ; 10 - 12 cm lungime. URETRA

  Prezinta 2 fete (anterioara și posterioara), 2 margini

(convexa și concava) și 2 poli. SISTEMUL EXCRETOR


Pe o sectiune longitudinala:

  Capsula fibroasa

  Parenchimul renal - zona corticala (periferica)

- zona medulara (interna)



    Zona medulara prezinta 7-14 piramide renale (Malpighi), cu varfurile indreptate spre interiorul rinichilor.

    Fiecare piramida este formata din vase de sange și tuburi colectoare prin care se scurge urina in pelvisul renal.



Vascularizatia

Sangele arterial patrunde in rinichi prin artera renala, care se

ramifica pana la arteriole, iar acestea, la randul lor, se capilarizeaza

formand glomerulul. Sangele din aceste capilare trece in venule, apoi

in vene, formand in final vena renala, care iese din rinichi și se

varsa in vena cava inferioara.



Unitatea structurala și functionala a rinichiului este nefronul.

Sectiune longitudinala prin rinichi

Nefronul

  Capsula Bowman

  Tub sinuos tub colector.



CAI URINARE

  Pelvisul renal - cavitate in forma de palnie

  Ureterul - conduct de 25 - 30 cm

  Vezica urinara - organ cavitar in care se depoziteaza urina.

  Uretra - canalul de evacuare al urinei.



Nefronul


FIȘA DE LUCRU


Sarcini de lucru:

1. Substantele nefolositoate preluate de sange de la celule sunt eliminate la exterior, prin mai multe forme de excretie:

Expiratia - eliminarea . . . . . la nivelul . . . . . . . . . .

Transpiratia - eliminarea produsilor toxici, prin . . . . . . . . . . .

Defecatia - eliminarea . . . . . . . . la nivelul . . . . . . . . .

Mictiunea - eliminarea urinei la nivelul . . . . . . . . . . . . . . .


2. Observa caracteristicile cu privire la forma si culoarea rinichiului de porc ; compara aceste doua caracteristici cu cele ale

rinichiului de pe plansa.


3. Executa o sectiune longitudinala prin rinichi, pe linia mediana, dinspre partea convexa, spre partea concava.


4. Observa cu ochiul liber partile componente (de la exterior spre interior):

- invelis fibros (capsula)

- tesutul renal

- o cavitate in forma de palnie, spre partea concava.


5. Foloseste lupa si observa cu atentie aspectul si culoarea tesutului renal.


6. Observa cu atentie deschiderile (orificiile) tuburilor colectoare care intra in alcatuirea piramidelor din zona medulara,

precum si cavitatea in forma de palnie in care se deschid acestea.


7. Pe baza observatiilor facute pe rinichiul disecat, consultand figurile din manual si de pe plansa, completeaza legenda

desenului:



Sectiune prin rinichi



Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }