QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC limba si literatura romana Clasa : a XII-a - Textul argumentativ



PROIECT DIDACTIC



Director institutie de invatamant, prof. Viorica Dobre, . . . . . .


Liceul Teoretic Miron Costin"-Iasi



Obiectul : limba si literatura romana

Subiectul : Textul argumentativ

Clasa : a XII-a

Data: 17 noiembrie 2007

Tipul lectiei : recapitulare si evaluare a cunostintelor

Contextul sustinerii lectiei: lectie sustinuta in cadrul cercului pedagogic al profesorilor de limba romana


Obiective operationale :


1. cognitive : - Elevii vor trebui :

-sa explice conceptul de argumentare

- sa cunoasca structura unui text argumentativ

- sa identifice conectorii argumentarii intr-un text dat

- sa redacteze un text argumentativ pe o tema indicata


2. afective : -Elevii vor trebui sa participle la ora cu interes, raspunzand la intrebari sau punand ei insisi intrebari

cu privire la tema


3. formative : - Elevii vor trebui :

- sa-si integreze noile concepte intr-un sistem propriu de cunostinte

- sa aplice tehnica argumentarii in situatii concrete din viata cotidiana



Strategia didactica


* metode si procedee : - brainstormingul

- conversatia euristica si problematizanta

- exercitiul normativ si creator


* forme de organizare a activitatii elevilor : activitate frontala , imbinata cu lucrul in echipe


* resurse : -capacitatea de invatare specifica elevilor clasei a XII-a

- fisa-sinteza, Textul argumentativ

- modele de texte argumentative

- timp o ora


* mijloace de invatamant : -fise de lucru

- subiecte de tip II extrase din variantele propuse de MEC pentru bacalaureat (2007)

-textul literar Oscrisoare pierduta ,de I.L. Caragiale, Ed de Stat,Buc.1949

* bibliografie :-Mihaela Secrieru, Didactica limbii romane, Ed. Ovi-art, Iasi, 2004

-D. Apetrei , E. Stoleru, Algoritmul unui text literar si nonliterar, Ed. Petrodava, Iasi, 20006

Cele 100 de variante de subiecte, solutii complete, oferite de autorii subiectelor, Grup Editorial Art,  Buc.



DESFASURAREA ACTIVITATATII DIDACTICE



I. Organizarea clasei : consemnarea absentelor, asigurarea materialelor necesare desfasurarii orei (1 min.)


II. Captarea atentiei


Elevii sunt avertizati cu privire la importanta pe care o are sectiunea limba si comunicare in programa lor de bacalaureat, lucru ce face necesara cunoasterea unei serii de concepte operationale ce vizeaza acest capitol al materiei (1 min.).


III Anuntarea subiectului lectei noi si a obiectivelor operationale ( se scrie titlul pe tabla si in caiete )

Se enunta obiectivele operationale si se noteaza la tabla ,, pasii lectiei" (2 min.).



V. Dirijarea procesului de invatare


1. brainstormingul : Elevii fac asocieri pornind de la cuvantul argumentare si se realizeaza, concomitent, un ciorchine la tabla (3 min.) .


Pornind de la asocierile facute, elevilor li se solicita sa deduca definitia argumentarii (aceasta se dicteaza pe caiete):


Argumentarea este un mijloc prin care se sustine , sau se demonstreaza in mod logic, un punct de vedere privitor la o anumita tema . Orice argumentare presupune folosirea unor conectori, intrucat scopul sau este de a persuada , iar un text cotinand o argumentare se numeste ,, text argumentativ. min.).


-Profesorul citeste un fragment din piesa lui Caragiale, Oscrisoare pierduta (discursul lui Farfuridi), cerand elevilor sa motiveze daca textul intruneste conditiile unui text argumentativ. Frontal, elevii vor observa ca textul nu respecta tehnica argumentarii si nu este persuasiv, nerespectand structura unui asemenea text si nici calitatile generale ale stilului. (5 min.).


2 evaluarea formativa (se realizeaza in doua etape: evaluare orala si evaluare scrisa)

*evaluarea orala (16 min.)


Elevii sunt impartiti in echipe si primesc fise de lucru continand cate un text argumentativ, pornind de la care , ei trebuie sa raspunda unor chestiuni concrete ( anexa 1 ). In acelasi timp, elevii primesc o fisa-sinteza, continand conectorii cel mai frecvent utilizati, ca si rolul lor in argumentare (anexa 2).


*evaluarea scrisa (si inter-evaluarea)


Elevii sunt solicitati sa aplice cunostintele dobandite, lucrand din nou in echipe (elevii uneia dintre aceste echipe avand rol de observatori, care sa evalueze activitatea colegilor), folosindu-se de fise de lucru .Pentru intocmirea cerintelor se vor folosi subiecte de de tip II din variantele propuse pentru bacalaureat 2007- anexa 3.

In final, elevii sunt notati pentru activitatea in echipa (18 min.).


VII Asigurarea retentiei si a transferului (2 min.)


Se indica tema pentru acasa : Scrieti un text de tip argumentativ, de 15-20 de randuri , despre munca , pornind de la ideea exprimata in urmatoarea afirmatie : Munca este legea lumii moderne , care nu are loc pentru lenesi .-Mihai Eminescu, Opera politica. -varianta 21

In elaborarea textului de tip argumentativ trebuie :

-sa respectati constructia discursului de tip argumentativ: structurarea ideilor in scris, utilizarea mijloacelor lingvistice adecvate acestuia.-2 puncte

- sa aveti continutul si structura adecvate argumentarii: formularea ipotezei/ a opiniei proprii fata de afirmatia data, enuntarea si dezvoltarea corespunzatoare a cel putin doua argumemte adecvate ipotezei, formularea unei concluzii pertinente;-6 puncte

- sa respectati normele limbii literare (registrul stlistic adecvat, normele de exprimare corecta, de ortografie si punctuatie).-1 punct (se acorda 1 punct din oficiu)










ANEXA 1


FISA DE LUCRU


GRUPA I


Se da urmatorul text :


Consider ca afirmatia lui Octavian Goga , Adevaratele poezii incep acolo unde se sfarsesc pe hartie, este una pertinenta, intrucat o opera lirica isi incepe ,,viata" propriu-zisa abia dupa ce a fost oferita cititorilor. In plus, cred ca o poezie nu-si explica existenta decat prin raportare la un receptor, caci scopul oricarei opere de fictiune este acela de a-l face pe cititor sa se inalte spiritual.

In primul rand , in jurul poeziilor foarte cunoscute si apreciate de cititori se tes tot felul de legende, care circula odata cu textul poetic. De pilda poemul Luceafarul a cunoscut de-a lungul timpului multiple interpretari, cum este cea biografica, datorita carora poemul a devenit emblematic pentru marele poet.

Pe de alta parte, cele mai multe dintre poeziile valoroase se sustrag timpului, deoarece abordeaza teme de circulatie universala :viata, moartea, iubirea, timpul.

Prin urmare, se poate conchide ca poeziile se adreseaza iubitorilor frumosului din orice epoca, si ca ele incep sa existe abia dincolo de hartie ".


Cerinte :


1. Identificati partile componente ale textului argumentativ dat.

2. Gasiti conectorii specifici fiecarei etape a argumentarii si precizati rolul lor in text, folosindu-va de fisa -sinteza .

Timp de lucru 4 minute








FISA DE LUCRU

GRUPA a II a


Se da textul :


,,In opinia mea, afirmatia lui N. Iorga, conform careia Scoala cea mai buna e aceea in care inveti inainte de toate a invata este indreptatita, caci scoala trebuie sa furnizeze, inainte de toate, metode de invatare, nu cunostinte de-a gata, pe care memoria nu le poate gazdui la nesfarsit.

Pe de o parte notiunea de scoala a fost mereu asociata cu cea de educatie. De altfel, sensul etimologic insusi al cuvantului se poate constitui in argument care sa sustina afirmatia ganditorului, caci in limba latina educatio insemna formare a spiritului, crestere spirituala, iar acest sens inca se mentine. Desigur ca scoala trebuie sa devina tot mai dinamica si sa raspunda ritmului alert al dezvoltarii societatii. De aceea, ea trebuie sa-l formeze pe elev in asa fel incat el sa-si canalizeze atentia totdeauna spre ceea ce este esential pentru cariera pe care vrea s-o urmeze.

Pe de alta parte, nimeni nu poate nega importanta scolii in formarea omului, intrucat acesta este o fiinta rationala pe care o caracterizeaza capacitatea de a invata. Cu certitudine arma imbatabila a omului este gandirea si cred ca, in afara, scolii aceasta este insuficient stimulata.

In concluzie, conservatoare sau liberala, scoala nu trebuie niciodata sa abdice de la rolul ei suprem, acela de a forma spiritul uman. Pentru aceasta orice elev trebuie, fireste, sa invete mai intai a invata."


Cerinte:


1. Identificati partile componente ale textului argumentativ.

2. Gasiti conectorii specifici fiecareia dintre cele trei etape ale argumentaaii si precizati rolul lor in text, folosindu-va de fisa-siteza .

Timp de lucru 4 minute







FISA DE LUCRU

GRUPA a III a



Se da textul :


,,Parerea mea este ca afirmatia poetului Ovidiu, conform careia este ingaduit sa inveti si de la dusman, este plina de adevar, chiar daca pot exista si unele rezerve in aceasta privinta. Astfel, putem afirma ca omul, pe parcursul intregii sale existente trebuie sa invete sa-si insuseasca anumite cunostinte ori deprinderi folositoare, atat de la prieteni, cat si de la dusmani.

In primul rand sunt de parere ca atunci cand observam anumite calitati la dusmanii nostri, cum ar fi onestitatea, puterea de a trece peste nerealizarile personale si de a recunoaste meritele adversarului, putem sa ne comportam, in situatii similare, asemeni lor.

Pe de alta parte insa, daca dusmanul da dovada de lipsa de scrupule in atingerea scopului, cu siguranta a invata de la el echivaleaza cu pierderea inutila de energie, caci inainte de toate, trebuie sa ne pastram verticalitatea, calitatea de a ramane morali, chiar daca uneori a-ti invinge dusmanul inseamna a-i studia armele, deci a invata de la el.

Prin urmare, consider ca este ingaduit sa inveti de la dusman, dar in limitele unei etici firesti."


Cerinte :


1.Identificati partile componente ale textului argumentativ.

2. Gasiti conectorii specifici etapelor argumentarii si precizati rolul lor in text, folosindu-va de fisa-sinteza.

Timp de lucru 4 minute










FISA DE LUCRU

GRUPA a IV a


Se da textul :


,, Parerea mea este ca afirmatia  O viata nefolositoare e o moarte timpurie, a lui Goethe, reflecta o atitudine activa in fata vietii si cred ca este plina de adevar.

Argumentele mele in sustinerea acestei ipoteze sunt urmatoarele:

In primul rand, cred ca antiteza dintre viata si moarte este valorificata pentru exprimarea categorica a optiunii de a ne trai viata cu folos. O atitudine pasiva, lenesa, fara dorinta de a construi ceva asteptand doar ca totul sa ne fie dat, fara efort personal, ne transforma, dupa cum considera Goethe, in persoane inutile.

In al doilea rand, rostul omului pe pamant este de a crea. Este darul cu care Dumnezeu ne-a inzestrat si care ne face fiinte speciale in Univers. De altfel, intelepciunea populara este justa in aceasta privinta: un om nu poate fi implinit daca nu a sadit un pom, nu a construit o casa si nu a lasat in urma descendenti.

Deci, o viata nefolositoare este inutila si echivaleaza cu o moarte timpurie.


Cerinte:


1. Identificati partile componente ale textului argumentativ.

2. Gasiti conectorii specifici celor trei etape ale argumentarii si precizati rolul lor in text, folosindu-va de fisa- sinteza .

Timp de lucru 4 minute









ANEXA 2



FISA- SINTEZA. TEXTUL ARGUMENTATIV


Srtuctura tripartita

Conectori specifici

Rolul conectorilor

Ipoteza

-consider ca

-parerea mea este ca

-in opinia mea

- (nu) sunt de acord ca

-(nu) este adevarat ca

-exprimarea premisei (pro sau contra)

-exprimarea asentimentului sau a

dezacordului

Demonstratia-argumentarea

-in primul rand

-in al doilea rand

-pe de o parte

-pe de alta parte

-de asemenea ,

-in egala masura

-precizeaza ordinea introducerii argumentelor sau imbinarea logica a acestora

-desigur ca

-fara indoiala

-cu siguranta, fireste

- expima certitudinea

-de altfel ,

-de vreme ce

-pentru ca

-deoarece,

-intrucat,

-se stie ca, caci

-exprima justificarea

-in ciuda celor spuse

-contrar celor afirmate

-exprima obiectia

-totusi, dar, insa, cu toate ca, chiar daca

-exprima concesia

Concluzia

-in concluzie, deci, prin urmare, asadar   

-precizeaza concluzia , subliniaza teza






ANEXA 3


GRUPA I


Redactati un text argumentativ, de 15-20 de randuri, pe tema meritului, pornind de la ideea exprimata in urmatoarea afirmatie: A recunoaste meritul pe jumatate e a nu-l recunoaste deloc. (Camil Petrescu)


In elaborarea textului trebuie: sa respectati structura si continutul adecvate argumentarii (ipoteza , dezvoltarea a cel putin doua argumente adecvate ipotezei, concluzia, normele limbii romane literare ) --varia21



GRUPA a IIa


Redactati un text argumentativ, de 15 -20 de randuri, despre familie, pornind de la ideea exprimata in urmatoarea afirmatie: Nicaieri nu poate fi omul mai fericit, decat in mijlocul familiei sale. (proverb romanesc)


In elaborarea textului trebuie: sa respectati structura si continutul, adecvate argumentarii ( ipoteza, doua argumente adecvate acesteia, concluzia, normele limbii romane literare ). -varianta 15




GRUPA a III a



Redactati un text de tip argumentativ de 15-20 de randuri, despre prietenie, pornind de la afirmatia formulata in urmatorul proverb: Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. -varianta 25.


In elaborarea textului trebuie: sa respectati structura si continutul, adecvate argumentarii (ipoteza, doua argumente care sa o sustina, concluzia, normele limbii romane literare ) --varianta13





GRUPA a IV a- OBSERVATORII


Notati prin calificative adecvate activitatea colegilor vostri: Foarte Bine (FB), Bine (B), Suficient (S), Insuficient (I), urmarind obiectivele precizate in tabelul de mai jos si motivand criteriul acordarii calificativului:



Obiective urmarite

Activitati prestate

Calificativ/motivare

Calificativ/motivare

Calificativ/motivare

GRUPA I

GRUPA II

GRUPA III

Capacitatea de a interrelationa in cadrul grupului

Coopereaza in rezolvarea temei indicate (toti membrii

grupului discuta intre ei, pentru a gasi solutia optima de raspuns)




Respectarea indicatiilor, con-

form fisei de lucru

1.respecta structura textului argumentativ




2.folosesc in mod corect conectorii





Respectarea calitatilor stilului

1. claritatea




2. proprietatea




3. corectitudinea




4. precizia




Capacitatea de a raporta in mod persuasiv rezultatul muncii in grup

1.raporteaza fara ezitari

2.folosesc elemente non- si paraverbale cu rol persuasiv (intonatie, contact vizual, gesturi )

































Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }