QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC Clasa: a-IV-a Matematica - Unitati de masura pentru timp



PROIECT DIDACTIC



Clasa: a-IV-a

Unitatea de invatamant Scoala Nr 2 Chiraftei

Aria curriculara Matematica si Stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Masurare si masura



Subiect: Unitati de masura pentru timp

Tipul lectiei predare-invatare

Obiective de referinta:

2.6: sa rezolve, sa compuna probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in    

rezolvarea unor situatii problema

2.8: sa utilizeze instrumente si unitatile de masura standard si nonstandard pentru

lungime, capacitate, masa, suprafata, timp si unitatile monetare in situatii variate

4.2: sa depaseasca blocaje in rezolvarea de probleme, sa caute prin incercare-eroare noi

cai de rezolvare

4.3: sa manifeste disponibilitate pentru a invata de la altii si a-i ajuta pe ceilalti in

rezolvarea de probleme


Obiective operationale:

O1 - sa precizeze unitatile principale de masura pentru timp;

O2 - sa citeasca ceasul, urmarind acul minutarului si acul orarului;

O3 - sa enumere unitatile de timp mai mari decat secunda (minutul, ora, ziua, saptamana,

luna, anul);

O4 - sa efectueze operatii matematice folosind principalele unitati de masura pentru timp;



STRATEGIA DIDACTICA:


a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca independenta, observatia, problematizarea;

b)    Mijloace didactice: fise de munca independenta,ceas, clepsidra, calendar, fise de lucru fise de evaluare;

c) Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.


Bibliografice:  

Programe scolare pentru clasa a IV-a , Matematica , Bucuresti, 2005

Chiriac Mihaela, Burtila Doina, Bosoaga Ana, Matematica, manual pentru clasa

a-IV-a, Editura Tiparg, 2006

Neacsu, I. (coord.) , Metodica predarii matematicii la clasele I - IV, E.D.P.,

Bucuresti, 1988

Singer Mihaela , Caietul cu exercitii de matematica, clasa a IV-a, Editura Sigma,

Bucuresti, 2002


Temporale: 45 minute;

Umane: 23 elevi, cadrul didactic

















Etapele

lectiei


Ob

Op


DEMERSUL DIDACTIC


STRATEGII DIDACTICE




Evaluare

Activitatea

invatatoarei

Activitatea

elevilor

Dura-ta


Mijloace didactice


Metode si procedee


Forma de organizare

1.Moment organizatoric


Asigur conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.


Se pregatesc pentru ora de matematica


Manual, fise




Frontala



2.Reactualiza-rea cunostintelor


- Ce ati avut de invatat si de scris pentru astazi la matematica?

Impart elevilor spre rezolvare o fisa de munca independenta (ANEXA 1), timp in care voi verifica tema cantitativ.

Verific rezolvarea fisei de munca independenta, apoi a temei calitativ.Fac aprecieri si eventuale corectari.

Voi solicita elevii sa raspunda la cateva intrebari:

Care este unitatea de masura pentru masa corpurilor?

Care sunt submultiplii kilogramului? Dar multiplii?

Cate kilograme are un qintal? Dar o tona?


Raspund la intrebare.


Rezolva fisa de munca independenta.



Isi verifica tema scrisa.






Raspund la intrebari, amintindu-si cunostintele insusite despre kilogram.



fisa de munca independenta





caietele de teme

conversatia













conversatia


Individuala






Frontala







Frontala


Scrisa






aprecieri verbale






Orala



3.Captarea atentiei



Prezint elevilor o scurta poveste:

Suparat ca oamenii nu stiu sa pretuiasca timpul, zeul Cronos (zeul timpului) i-a pedepsit, rapind Soarele si Luna.Acum oamenii nu mai stiu cand e zi si cand e noapte, cand sa munceasca si cand sa se odihneasca, plantele sunt din ce in ce mai palide, animalele sunt agitate, toata lumea este nelinistita. Soarele si Luna sunt inchise intr-un cufar si incuiate cu sapte lacate.

Receptioneaza mesajul transmis





Receptioneaza mesajul transmis



imagine-zeul Cronos



,,lada" in care sunt incuiate Luna si Soarele,


Fisa cu povestea





Explicatia




jocul didactic



Frontala




Frontala



Observare sistematica


4. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor


O1

O2

O3

O4

Anunt elevii ca astazi vom incerca sa-i demonstram lui Cronos ca noi stim sa pretuim timpul, cunoastem unitatile si instrumentele de masura pentru timp, si vom incerca sa eliberam Soarele si Luna trecand prin mai multe probe.

Dupa fiecare proba trecuta cu bine se va deschide un lacat.

Scriu pe tabla data si titlul lectiei:

Unitati de masura pentru timp


Receptioneaza mesajul transmis.









Isi noteaza titlul lectiei in caiete.



1'





















Tabla,

Creta,

Caietele elevilor


explicatia











Frontala













Observare sistematica











5.Dirijarea invatarii



































































6.Obtinerea performantei








7.Evaluare




















O1


O3









O2






O4









O4









O2








O2


O3






O4








O4


Spun elevilor urmatoarea ghicitoare:

,,N-are maini si totusi bate,

Bate-ntr-una zi si noapte. Sade oriunde l-ai pune

De-l privesti, timpul ti-l spune.

Cine este? Ati ghicit?


Stiti vreun cantecel despre ceas?

(ANEXA 2)

- Voi nota pe tabla, cu ajutorul elevilor, schema lectiei.

Exista unitati de masura mai mici decat ora cu ajutorul carora masuram intervale de timp mai mici: minutul si secunda, dar si alte unitati de masura mai mari.

Le voi enumera, apoi le voi nota la tabla:

1 ora = 60 de minute

1 minut = 60 de secunde

1 zi = 24 de ore

1 saptamana = 7 zile

1 luna = 28 (29); 30; 31zile

1 an = 12 luni

Care sunt lunile anului?

1 an = 365, 366 zile (an bisect - februarie = 29 zile


Observati instrumentele cu ajutorul carora se face masurarea timpului: ceasul (mecanic, electronic, de mana, de perete), clepsidra, calendarul.


Propun spre rezolvare cateva exercitii de calcul mintal:

2 ore = . . .. minute

1 sfert de ora = . . minute

o jumatate de minut = . .secunde

5 saptamani = . . zile

24 ore + 24 ore = .. ore =  zile

3 ani=..luni


2. Un biciclist a parcurs un drum in 2 zile si 2 ore. In cate ore a parcurs el drumul?


3. Angela a plecat cu trenul la bunici la ora 9:00 si va ajunge dupa 3 ore si 10 minute.Ce ora va fi atunci?


Prezint elevilor fisele de lucru :

I. Lucrati pe grupe si completati orele indicate de cadranele ceasurilor ( ANEXA 3)

- Verificati modul de completare al fisei, rotind fisele la fiecare grupa, apoi autoevaluati-va.


II.Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite (ANEXA 4)

Verificati modul de completare al fisei



III. Efectuati transformari (ANEXA 5)

Verificati modul de

completare al fisei,

rotind fisele la fiecare grupa, apoi autoevaluati-va


Individual veti avea de rezolvat o fisa de evaluare.(ANEXA 6)

Discut fisa de evaluare


Asculta cu atentie si dezleaga ghicitoarea. Instrumentul de masura este ceasul, cu ajutorul lui stim ora exacta


Intoneaza cantecelul ,,Ceasul"








Noteaza pe caiete schema lectiei.







Enumera lunile anului.



Observa instrumentele de masurare a timpului.






Rezolva exercitiile propuse
















-Completeaza dupa cerinta

Isi evalueaza colegii si se autoevalueaza




-Aleg unitatile de masura potrivite duratei date





Rezolva fisa pe grupe.


Isi evalueaza colegii si se autoevalueaza



Completeaza fisa de evaluare





































































5'








5'









ANEXA 2

Cantecul ,,Ceasul"




















ceasuri

clepsidra

calendar























Fise de lucru







Fise de lucru








Fise de lucru






Fise de

evaluare





























conversatia








conversatia


exercitiul





conversatia


exercitiul








Conversatia explicatia

Exercitiul


Turul galeriei



Exercitiul








Exercitiul


Turul galeriei





Conversatia explicatia

Exercitiul




frontala










Frontala
















Frontala








Frontala







Frontala










Pe grupe

Frontala






Individuala

Frontala







Pe grupe


Frontala







Individual




Orala










Orala
























Orala







Orala









Inter-evaluare

Auto-

evaluare







Orala






Inter-evaluare


Auto

evaluare





Scrisa


8.Asigurarea feed-back-ului


Apreciez activitatea elevilor si ca recompensa pentru rezolvarea probelor eliberez Soarele si Luna.


Receptioneaza mesajul transmis


1'


Conversatia explicatia


Frontala




9.Incheierea activitatii


Fac aprecieri asupra modului de lucru individual si pe grupe. Fixarea temei cu trimitere la obiectivele lectiei.

Tema: exercitiile 3,4,5 / pagina 115 din manual



Receptioneaza mesajul transmis si isi noteaza tema pentru acasa.



2'



Caietele elevilor


Conversatia


explicatia



Frontala



Orala


ANEXA 1


Nume si prenume.. Data..


FISA DE MUNCA INDEPENDENTA LA MATEMATICA



1. Pune semnul de relatie potrivit (<, =, >):

1dg ___ 1kg 1dag ___ 1hg

1t ___ 1q 1g ___ 1mg


2. Subliniaza ce este mai greu:

1 kg de orez sau 1 t de grau?

2 g de sare sau 2 dag de zahar?

7 kg de mere sau 7 kg de pepeni?


Nume si prenume.. Data..



FISA DE MUNCA INDEPENDENTA LA MATEMATICA


1. Pune semnul de relatie potrivit (<, =, >):

1dg ___ 1kg 1dag ___ 1hg

1t ___ 1q 1g ___ 1mg


2. Subliniaza ce este mai greu:

1 kg de orez sau 1 t de grau?

2 g de sare sau 2 dag de zahar?

7 kg de mere sau 7 kg de pepeni



ANEXA 2


CEASUL



De dis de dimineata

Atunci cand te trezesti

Auzi cum bate ceasul

Si nu mai lenevesti.


Refren:

Tic-tac, tic-tac

Bate ceasul neincetat

Scoala-te copile

Vremea-i de-nvatat.




ANEXA 3

GRUPA Data.



FISA DE LUCRU LA MATEMATICA

UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP



Completati orele indicate de cadranele ceasurilor:



ANEXA 4

Nume si prenume.. Data..

FISA DE LUCRU LA MATEMATICA

UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP


Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite . Atentie ! O unitate de masura este in plus !


vacanta de vara


MINUT

perioada copilariei pana la majorat


ORA

ZI

perioada de 100 de ani


LUNA

durata calatoriei cu trenul de la

Bucuresti la Paris


AN

DECENIU

perioada de 1000 ani


SECOL

pauza


MILENIU

perioada de 10 de ani





Nume si prenume.. Data..

FISA DE LUCRU LA MATEMATICA

UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP


Uneste duratele de timp cu unitatile de masura potrivite .Atentie ! O unitate de masura este in plus !


vacanta de vara


MINUT

perioada copilariei pana la majorat


ORA

ZI

perioada de 100 de ani


LUNA

durata calatoriei cu trenul de la   

Bucuresti la Paris


AN

DECENIU

perioada de 1000 ani


SECOL

pauza


MILENIU

perioada de 10 de ani



ANEXA 5

GRUPA . . . Data..

FISA DE LUCRU LA MATEMATICA

UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP


Alegeti raspunsul corect:


3 min = 180 sec 18 sec 3600 sec

48 h = 4 zile 2 zile 3 zile

6 h = 60 min 144 min 360 min

21 zile = 2 sapt 3 sapt 7 sapt

9 sapt = 45 zile 54 zile 63zile

24 luni = 2 ani 4 ani 6 ani

500 ani = 50 secole 5 secole 500 secole

2000 ani = 2milenii 20 milenii 200milenii







ANEXA 6

Nume si prenume..    Data..

FISA DE EVALUARE LA MATEMATICA

UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP



Stabileste succesiunea in timp a urmatoarelor activitati:

 

 

 

 









Scrie ora indicata pe ceas






3.Transforma si completeaza:


3 h   = . . . min 24 luni = . . . ani

5 saptamani = . . . zile   30 ani = . . . decenii

300 sec    = . . . min 7 secole = ..


Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }