QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect didactic cultura civica clasa : a viii -a - libertate si responsabilitate









P R O I E C T    D I D A C T I C



Scoala:

Profesor:  

Disciplina: CULTURA CIVICA

Clasa a VIII -a  B



Data :

Tema : LIBERTATE SI RESPONSABILITATE

Titlul lectiei  Libertate si lege

Tipul lectiei : mixta



Scopul lectiei : - sa inteleaga si sa explice raportul dintre libertate si respectarea legilor, sa recunoasca

limitele libertatii


Obiective operationale :

O1 - sa inteleaga si sa explice comportamentul social

O2 - sa defineasca normele

O3  - sa defineasca normele morale si cele juridice

O4 - sa explice in ce consta controlul social

O5 - sa argumenteze necesitatea respectarii legilor

O6 - sa indice modalitati de impunere a legilor

O7 - sa dea exemple de pedepse aplicate in cazul nerespectarii legilor

O8 - sa inteleaga si sa distinga intre limitele legale si cele nelegale ale libertatii

O9 - sa inteleaga si sa explice privarea legala de libertate

O10 - sa defineasca prezumtia de nevinovatie


Strategia didactica :

  1. Mod de abordare al invatarii : mixt
  2. Metode si procedee : lucrul in echipa, conversatia euristica, explicatia, observatia, exemplificarea, descoperirea, problematizarea, studiul de caz, munca individuala
  3. Forma de organizare : frontala si individuala
  4. Evaluare : formativa

Material didactic : - Manualul de « Cultura civica », clasa a VIII-a, Autori : Dakmara Georgescu,

Doina Olga Stefanescu, Editura HUMANITAS EDUCATIONAL

Constitutia Romaniei

Declaratia Universala a Drepturilor Omului

Text analiza, fise de lucru, fise de autoevaluare

  1. Durata orei: 45 minute
  2. Locul de desfasurare : Sala de clasa



Momentele lectiei


Obiective


Unitati de continut

Desfasurarea metodica a lectiei


Evaluare

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

1. Momentul organizatoric



- stabilesc climatul socio-afectiv necesar desfasuratrii lectiei, pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei, notez absentii.

- isi pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei in bune conditii, asculta si sunt atenti.


2.Reactualizarea cunostiintelor dobanditae anterior



- adresez intrebari pentru a aprecia modul in care si-au insusit cunostiintele dobandite anterior, din lectia :

Libertate personala, polica si economica

- ce este libertatea ?

- cand spunem despre o persoana ca este libera ?

-cand spunem despre o persoana ca nu este libera?

- ce intelegem prin libertate?

- care este cadrul legal care apara libertatea?

- care sunt cele trei tipuri de libertate?

- ce este libertatea personala?

- forme si exemple ale libertatii personale

- forme si exemple ale libertatii politice

- forme si exemple ale libertatii economice

- verific tema pentru acasa

- raspund la intrebari :























- 2,3 elevi prezinta plangerea catre OPC






chestionare orala si individuala. Se apreciaza corectitudinea raspunsurilor prin adresarea de calificative verbale

3.Captarea atentiei



-inmanez unui elev un text despre  o forma concreta de limitare a libertatii . (fisa 1)



-primeste textul, il citeste ai apoi se exprima pareri


4. Anuntarea titlului noii lectii si scrierea pe tabla



- scriu pe tabla titlul





- noteaza in caiet titlul lectiei


5. Motivatia invatarii


Crearea sentimentului utilitatii celor studiate

- intreb elevii despre cum isi petrec timpul liber si cine hotaraste asupra acestui lucru

- asculta, raspund, sunt atenti









6. Comunicarea obiectivelor operationale ale lectiei noi



- comunic elevilor obiectivele operationale ale lectiei si le scriu pe tabla

rog elevii sa isi imagineze ca in clasa lor nu ar fi nici o regula si sa ii pun sa prezinte cum ar arata o astfel de situatie

- asculta, sunt atenti



7. Predarea noilor cunostinte


O1














O2







O3
















O4












O5








O6

O7



O8 

















O9







O10































































Pentru ca o societate sa functioneze normal, oamenii trebuie sa respecte anumite reguli sau norme. Exemplu, normele de circulatie. Astfel, pentru ca intre oameni sa existe armonie, acestia trebuie sa aibe un anume comportament social.

Comportamentul social reprezinta totalitatea actiunilor persoanei, in raport cu ceilalti. Acest comportament trebuie sa se produca in cadrul stabilita de regulile si normele unei societati.




Normele reprezinta acele reguli de conduita umana, care stabilesc ceea ce este normal si ceea ce nu, ceea ce astapta societatea de la noi, ce ne este permis si ce ne este interzis.



Normele sunt de doua feluri :

  1. norme morale
  2. norme juridice

Normele morale reprezinta regului de conduita, nescrise, care ne arata diferenta dintre bine si rau si pe care daca nu le respectam nu ne pedepseste statul ci opinia publica.

Normele juridice reprezinta regului scrise, obligatorii, cunoscute sub numele de legi, pe care daca nu le respectam ne pedepseste statul prin forta de coercitie pe care o are.

Coercitia reprezinta ansamblul de masuri folosite de stat pentru a ne obliga sa respectam legile.


Observam asadar ca statul impune  un control social in sensul ca exercita presiuni, constrangeri asupra membrilor societatii prin care ii determina sa se comporte intr-un anume mod. De aceeea, oamenii trebuie sa cunoasca legile si sa le respecte. Un principiu de drept spune ca nimeni nu poate invoca necunoasterea legilor. Nemo censetur ignorare legem De aceea legile sunt publicare in ziarul oficial al Guvernului numit Monitorul Oficial.


Impart elevilor fise de lucru pe grupe (fisa 1 si 2)

Discutam, pe baza fiselor, despre necesitatea respectarii legilor


In fiecare societate este nevoie de respectarea legilor pentru a exista excilibru.


Tot plecand de la fisele de lucru exemplificam pedepsele in cazul nerespectarii legilor.



Inmanez elevilor alte doua fise de lucru, cazul fetei careia i se limiteaza libertatea ilegal, fiind sechestrat si al elevului care i se limiteaza libertatea legal (fisa 3 si 4)


Explic ca libertatea nu poate fi incalcata fiind un drept absolut si natural, prevazuta de Declaratia Universala a Drepturilor Omului si de Constititia Romaniei, art. 23.


Totusi, poatre exista o limitate nelegala (sechestrarea, rapirea, tinerea legat sau inchis independent de vointa persoanei) situatii pe care legea le respinge si le insrimineaza.

Exista si limitatea legala, atunci cand sunt incalcate legile si ca pedeapsa se hotaraste inchisoarea sau privarea de libertate.


Tocmai pentru ca este legala aceasta se dispune doar de catre un judecator, in urma unui proces.



Fiecare persoana se bucura asadar de prezumtia de nevinovatie adica este considerata nevinovata pana printr-un proces se demonstreaza contrariul. Procesul trebuie sa fie corect, echitabil, persoana are dreptul la aparare si la un aparator.




























- noteaza pe caiete, analizeaza, disting ideile































Elevii citesc cu atentie fisele de lucru, le completeaza si le prezinta clasei

















- noteaza pe caiete, analizeaza, disting ideile















Evaluare continua











































Observarea comportamentului elevilor

8. Fixarea cunostintelor



- adresez elevilor intrebari prin care evaluez gradul de intelegere a cunostintelor noi primite.

- elevii raspund la intrebari

Evaluare orala continua

9. Incheierea lectiei



- fac aprecieri referitoare la modul de desfasurare a lectiei si scot in evidenta elevii care au avut o prestatie buna si foarte buna la ora.

- dau tema pentru acasa

- asculta aprecierile facute si isi insusesc observatiile



- noteaza pe caiete tema pentru acasa

Evaluare finala







FISA DE LUCRU


Laurentiu a fost proprietarul unui cal, pe care din lipsa banilor a hotarat sa il vanda unui vecin pe nume Vasile. La o saptamana dupa vanzare a aflat ca noul proprietar bate calul in mod repetat si cu cruzime, motivand ca nu il asculta si nu face treaba. De cateva ori Laurentiu a mers la el si l-a rugat sa inceteze agresiunile asupra animalului sau sa i-l revanda, dar de fiecare data Vasile a refuzat, spunand ca, din moment ce l-a platit, poate sa faca ce doreste cu el. Suparat, intr-o noapte, Laurentiu a patruns in grajdul lui Vasile si a incercat sa dea drumul calului sa fuga pe camp. Vasile a auzit ca cineva ii umbla la grajd, a iesit, l-a intalnit pe Laurentiu, s-au luat la bataie si Laurentiu a ajuns la spital cu probleme serioase.


Raspundeti :


Cine nu a procedat corect si de ce?    __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ _____________

Ce s-a intamplat dupa modul de comportare al lui Laurentiu ? __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ _____________

Cum ar fi trebuit sa procedeze Laurentiu ? __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ _____________







FISA DE LUCRU




Nicolae este elev in clasa a VIII-a. invata foarte bine si este cunoscut drept un coleg generos si un prieten de nadejde. Nimeni nu stie insa ca, uneori el patrunde noaptea in casele celor despre care a auzit ca fac comert ilegal cu bauturi alcoolice si le sustrage diferite bunuri de valoare, pe care le vinde prin satele invecinate si din banii incasati cumpara alimente familiilor nevoiase.



Raspundeti :


Procedeaza corect Nicolae ? De ce ? 


Ce poate sa i se intample lui Nicolae ? __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ ___________________

Cum ar fi trebuit sa procedeze Nicolae ? __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ ___________________









FISA DE LUCRU



Mihai are 38 de ani si dupa ce a lucrat ca director vanzari  aproape 12 ani la firma unui miliardar, a fost dat afara fara un motiv anume. Trezindu-se dintr-o data fara servici, Mihai s-a gandit ca daca ar rapi pe fiica patronului l-ar putea forta pe acesta sa-l reangajeze. Profitand de faptul ca era cunoscut la casa fostului sau sef, ca o persoana onesta si de incredere a ademenit-o pe fata acestuia si a rapit-o, tinand-o inchisa zile bune in sir.


Raspundeti

A procedat corect Mihai ? De ce? __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _________________

Ce legi a incalcat ?  __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _________________

Ce risca sa i se intample lui Mihai ?  __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _________________









FISA DE LUCRU




Alexandru a mers la discoteca sambata seara, cu prietenii sai. Acolo a inceput o cearta, care a generat intr-o bataie si Alexandru a lovit atat de tare pe cineva incat cel din urma a decedat. A venit politia si i-a retinut pe toti. S-a facut o ancheta, iar Alexandru a ajuns la proces in fata unui judecator, care l-a gasit vinovat si l-a condamnat la 10 ani privare de libertate.



Raspundeti :


A procedat corect Alexandru ? De ce?   


Ce i s-a intamplad lui Alexandru dupa a fost corect ? __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________


Ce a pierdut Alexandru __________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________













Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }