QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE Clasa: a IV-a Limba si literatura romana - Pǎrtile de propozitie



PROIECT DE LECTIE



Data:18 mai 2010 

Clasa: a IV-a

Scoala: S. A. M. Lunca Banului



Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Subiectul: Pǎrtile de propozitie

Tipul lectiei: Consolidare 

Obiective operationale:

O1. Sa citesca corect, constient si expresiv un text;

O2. Sa raspunda la intrebari adresate pe marginea textului;

O3. Sa faca rezumatul textului;

O4. Sa identifice pǎrtile de propozitie invǎtate in diferite enunturi ;

O5. Sa analizeze corect gramatical pǎrtile de propozitie;

O6. Sa alcǎtuiascǎ schema propozitiilor analizate;

O7. Sa formuleze propozitii dupa schema sau formule gramaticale date ;

O8. Sa defineasca partile de propozitie invatate;



Resurse:

Umane: capacitatile intelectuale ale celor 22 de elevi;

Materiale: tabla, creta colorata, fise de lucru pe grupe;

Bibliografice:

  • Manualul de Limba si literatura romana, clasa a IV-a, Marcela Penes, Editura Ana, Bucuresti;
  • Metodica studierii limbii si literaturii romane -invatamant primar- Adalmina Ungureanu, Editura AS'S, Iasi, 2003
  • Estera Nicolescu, Didactica limbii si   literaturii romane pentru invatamantul primar, ed. Egal, Bacau, 2003
  • Carmen Iordachescu, Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa a IV-a", ed. Carminis, Pitesti, 1997
  • Dumitru Gherghina: Limba romana in scoala primara, Ed. Didactica Nova, Craiova, 1999

Anton Ilinca: Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar, Ed. Multimedia, Arad, 1998



Procedurale explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta, , povestirea;

Temporale: 50 min

Spatiale: sala de clasa

Forma de activitate: frontala, individuala, pe grupe











SCENARIUL DIDACTIC


Nr. crt.

Secvente didactice

Timp

Ob

Continuturile invatarii

Forme de activitate

Forme de evaluare


Organizarea clasei




Asigur conditii propice desfasurarii lectiei.




Verificarea temei



Verificarea temei (cantitativ/calitattiv)

A. I.

Alcatuiti doua enunturi in care cuvantul "poarta" sa fie pe rand subsantiv si verb.

Se verifica activitatea independenta.





independenta




observare sistematica


Reactualizarea cunostintelor


O1


O2



O3


Se citeste integral, de catre un elev, lectia Basm de Geo Bogza.

Se adreseaza cateva intrebari:

Ce se spune in basm ca se intampla demult?

De ce au tras cei doi mosnegi la casa gospodarului?

Cum s-au purtat toti ai casei cu oaspetii?

De ce s-a rugat Sfantul Petru pentru crestinii care le-au dat gazduire?

I-a indeplinit Dumnezeu rugamintea Sfantului Petru? Cum?

In ce an s-a nascut Mihai Eminescu?

Unde a copilarit?

Cati ani a trait?

Ce spune George Calinescu despre Mihai Eminescu?

Vrea sa recite cineva o poezie scrisa de Mihai Eminescu?

Se citeste lectia in lant.

Se face rezumatul textului






frontala

Observare sistematica









Captarea

atentiei

















Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul unei planse didactice ce contine un rebus (Anexa 1). Prin rezolvarea acestuia se va obtine pe verticala A-B cuvintele "PARTILE DE PROPOZITIE"











aprecieri verbale





Anuntarea temei si a obiectivelor




Se anunta tema lectiei si obiectivele vizate.

Se scrie titlul pe tabla, iar elevii pe caiete.
































































Dirijarea invatarii








































































O7







O


O











O






O



O4














O4

O5



O6



1. Ce este propozitia?

Dupa alcatuire, de cate feluri este propozitia

Dati exemplu de o propozitie simpla si una dezvoltata.

Dupa scopul comunicarii, de cate feluri este propozitia?

Dati exemplu de o propozitie enuntiativa din textul Basm.

Dati exemplu de o propozitie exclamativa din textul Basm

Dati exemplu de o propozitie interogativa.

Dupa aspectul predicatului, de cate feluri este propozitia?

Dati exemplu de o propozitie afirmativa si una negativa

2. Care sunt partile de propozitie studiate?

Care sunt partile principale de propozitie?

Dar secundare

I. Alcatuiti propozitii in care subiectul sa fie exprimat prin:

a) substantiv comun numarul plural genul masculin;

b) pronume personal persoana a III-a, nr. singular, genul feminin:

c) verb

d) numeral

II. Alcatuiti o propozitie in care subiectul sa fie inclus in persoana verbului.

Plecam la munte.

Alcatuiti o propozitie in care subiectul multiplu sa fie exprimat prin pronume si substantive proprii

III. Alcatuiti propozitii in care verbul a fi sa fie:


  • predicat verbal
  • verb cu care se formeaza predicatul nominal

IVAlcatuiti propozitii in care atributul sa fie exprimat prin:

  • adjectiv

Maria a cumparat o geanta rosie

  • substantiv
  • Paginile cartii s-au dezlipit.
  • pronume

V. Alcatuiti propozitii in care complementul sa fie exprimat prin:

  • substantiv

Mergem in padure.

  • pronume

Merg cu el.

  • adverb

Raul curge repede.

Elevii vor rezolva in echipa o fisa . Anexa 2



VI.

Pe baza textului scris pe tabla elevii vor analiza partile de propozitie invatate

Padurile dese ascund bogatii impresionante.

Prin viile intinse rasunau cantecele vesele ale flacailor.



frontala








frontala










frontala


independenta







frontala






frontala
















in echipa







frontal


aprecieri verbale











observare sistematica

aprecieri verbale
























observare sistematica


aprecieri verbale

















Obtinerea performantei





O7


Alcatuiti propozitii in care cuvantul  carte sa fie pe rand:

  • Subiect
  • Atribut
  • Complement
  • Nume predicativ

frontal


observare sistematica


Realizarea feed-back-ului



O7

Alcatuiti propozitii dupa urmatoarele scheme

S P C A

p v s adj.


C    S P C C

s s p v s s







frontal


observare sistematica



Incheierea activitatii

1 min



Se fac aprecieri generale si individuale


Tema pentru acasa

Elevii vor avea de analizat o propozitie din cele compuse in clasa.








ECHIPA NR.


Data

Echipa

Calificativ





I.     Incercuieste raspunsul corect:   

  1. Subiectul este: 

a) partea de propozitie care arata despre cine se vorbeste in propozitie;

b) partea de propozitie exprimata prin verb.


  1. Predicatul este exprimat prin: 

a) substantiv si pronume;

b) verb;

c) pronume si numeral.


  1. In propozitia: "Au sosit cocorii din departari." , subiectul este: 

a) "au sosit";

b) "departari";

c) "cocorii"


  1. In propozitia "Albina culege polenul din flori.", predicatul este:

a) "polenul";

b) "albina";

c) "culege".


II.       Noteaza cu A (adevarat) si F (fals) pentru fiecare din afirmatiile:   


  1. Substantivele sunt de doua feluri: substantive comune si substantive proprii.   
  2. "tu" este pronume personal, persoana I, numarul singular.   
  3. Adjectivul este partea de vorbire care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii.
  4. Verbul este partea de vorbire care arata o actiune, o stare sau o existenta.





Rebus


Pozitia unui corp o stabilim tinand seama de alte corpuri pe care le numim repere

Primul numar la scadere se numeste.

3. Primul roman care a zburat in Cosmos. (Dumitru Prunariu)

4. Pe hoti, lenesi si tradatori de tara Vlad Tepes ii tragea in

5. Institutiile statului sunt: Parlamentul, Guvernul si..

6. Satelitul natural al Pamantului ( Luna)

7. Comuna este formata din doua sau mai multe.

8. Rosu galben si oranj sunt culori.

9. Care este cel mai inalt varf din Carpatii Romanesti? (Moldoveanu)

10. Partea secundara de propozisie care determina un verb, adverb, adjectiv.

11. Cand un corp isi schimba pozitia fata de un reper spunem ca este in stare de . fata de acel reper.   (miscare)

12Stefan cel Mare a fost domnitorul.. .

13Este o forma joasa de relief. campia

14. Planeta cea mai rece si cea mai departata de soare este Pluton

15. Patrulaterul care are 2 laturi paralele si doua laturi neparalele.   Trapezul

16. Partea principala de propozitie care ne arata despre cine se vorbeste in propozitie. Despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului.

17. Biospeologia este stiinta care se ocupa cu studiul vietii in..

18. S.a implicat in primul razboi ca sora de caritate.  Regina Maria

19. Este comparabila cu un fir bine intins, presupus prelungit oricat. dreapta












Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }