| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
Proiect de lectie
Data: 7 decembrie 2007
Scoala: cu Clasele I-VIII Floresti, Prahova
Clasa: I A
Obiectul: matematica
Subiectul: Numerele naturale 0-10 -exercitii
Tipul: consolidare
Obiectiv fundamental:formarea capacitatii de a rezolva corect exercitii cu numerele naturale din concentrul 0- 10
Obiective operationale:
O1 - sa numere crescator si descrescator, cu "pas" dat;
O2 - sa precizeze nr. din interiorul/exteriorul unei figuri geometrice;
O3 - sa ordoneze crescator numere;
O4 - sa completeze un tabel cu vecinii unor nr. date;
O5 - sa descompuna un nr. in nr. mai mici.
Metode si procedee: explicatia, execitiul, activitate pe grupe, individuala.
Material didactic : planse, jetoane cu numere, fise de evaluare
DESFASURAREA LECTIEI
| Momentele lectiei | Op. | Activitatea propunatoarei | Activitatea elevilor | Metode si procedee | 
| 1. Moment organizatoric |  | Asigur conditiile necesare desfasurarii orei in conditii optime. | Elevii isi pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. |  | 
| 2. Reactualizarea cunostintelor |  | Verific tema din punct de vedere calitativ si cantitativ | Elevii citesc tema |  | 
| 3. Captarea atentiei |  | Le arat elevilor un glob pentru pomul de iarna, care va fi globul campionului la matematica. | Elevii asculta cu interes. |  | 
| 4. Anuntarea temei si a obiectivelor |  | Le spun copiilor ca astazi vom continua sa facem exercitii cu numerele naturale din concentrul 0- 10. Scriu data si titlul lectiei pe tabla | Elevii asculta. Elevii scriu in caiete data si titlul. | EXPLICATIA | 
| 5. Dirijarea invatarii | O1 O2 O3 O4 O5 | Le cer elevilor sa numere oral crescator si descrescator de la 1 la 10, din 1 in 1, din 2 in 2, din 3 in 3. Le prezint elevilor o plansa pe care sunt desenate figuri geometrice in interiorul carora sunt scrise numere de la 1 la 10. 
 
 
 Cerinte(activitate pe grupe): -scrieti nr. din interiorul fiecarui cerc; -scrieti nr. din exteriorul fiecarui cerc; -ordonati crescator toate nr. de la fiecare imagine. Expun o alta plansa, unde trebuie sa completeze vecinii unor nr. date. Le propun un exercitiu pe echipe(3): un reprezentant al fiecarei echipe extrage un jeton de pe catedra si va trebui sa il descompuna in trei variante, impreuna cu echipa. | Elevii numara oral, dupa cerinte. Elevii asculta. Elevii rezolva sarcinile la tabla si in caiete. Elevii completeaza tabelul cu vecinii nr. Elevii rezolva sarcina in echipa. | EXERCITIUL EXPLICATIA EXERCITIUL EXPLICATIA EXERCITIUL EXPLICATIA EXERCITIUL ACTIVITATEA PE GRUPE | 
| 6. Fixarea cunostintelor |  | Le distribui elevilor fise de evaluare | Elevii rezolva individual fisele de evaluare. | EXERCITIUL | 
| 7. Transferul cunostintelor |  | Le cer elevilor sa recite poeziile cifrelor. Le dau tema pentru acasa | Elevii recita poeziile cifrelor Elevii isi noteaza tema |  | 
| 8. Aprecieri si recomandari |  | Fac aprecierile de rigoare cu privire la desfasurarea orei, evidentiindu-i pe elevii care au fost activi si au raspuns bine. Inmanez globul "campionului" . | Elevii asculta |  | 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } | 
| Documente similare: | 
| ComentariiCaracterizari
 | 
| Cauta document |