QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE Istorie Modernǎ si Contemporanǎ Universalǎ CLASA: VII-a - Revolutiile din Grecia (1821-1829) si Spania



PROIECT DE LECTIE


OBIECTUL: Istorie Modernǎ si Contemporanǎ Universalǎ

CLASA: VII-a

UNITATEA DE INVATARE: Europa intre absolutism si liberalism



Restauratie si Revolutie intre 1815-1848

SUBIECTUL: Revolutiile din Grecia (1821-1829) si Spania

TIPUL LECTIEI: predare

OBIECTIVE DE REFERINTA:

R1- dobandirea de cunostinte cu privire la evolutia evenimentelor din cadrul celor douǎ miscǎri revolutionare si a urmǎrilor lor

R2- integrarea celor douǎ evenimente in cadrul revolutiilor europene din prima jumǎtate a secolului XIX

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1-sǎ realizeze o axǎ cronologicǎ cuprinzand evenimentele celor douǎ revolutii

O2- sǎ compare cauzele, desfǎsurarea si urmǎrile celor douǎ revolutii

O3- sǎ identifice personalitǎtile ce au avut un rol important in desfǎsurarea revolutiilor

O4- sǎ integreze evenimentele revolutionare din Spania si Grecia in cadrul revolutiilor europene

O5- sǎ realizeze legǎturi intre revolutia greacǎ si miscarea revolutionarǎ condusǎ de Tudor vladimirescu

STRATEGIA DIDACTICA: inductivǎ, dirijatǎ, cognitivǎ

ORGANIZARE: frontalǎ, independent individualǎ

METODE: expunerea sistematicǎ, explicatia, analiza, observatia, compararea, studiu de text

MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, planse tematice, Atlas Istoric, Culegere de texte






FISA DE LUCRU (I)



1. COMPLETATI URMATORUL TEXT CU TERMENII CORESPUNZATORI:


In urma infrangerii lui Napoleon, in anul ------- a avut loc ------------- Principalele hotǎrari ale acestui congres au fost: principiul ----- ----- --------- prin care fostii ----------- revin pe tron si principiul ----- ----- --------- ----- ---- prin care nici o putere europeanǎ nu putea sǎ detinǎ suprematia pe continent. In urma acestui congres se formeazǎ----- ----- ---------- intre monarhii-----------, ----- ----- ---- si-------------. Aceastǎ aliantǎ nu va avea succes datoritǎ afirmǎrii ----- ----- ------------.










REVOLUTIILE DIN GRECIA SI SPANIA


CAUZE: - pǎtrunderea in societatea europeanǎ a ideilor Revolutiei Franceze

principiul nationalitǎtilor

,,Problema Orientalǎ

FORMA DE MANIFESTARE- lupta pentru independentǎ nationalǎ a populatiilor aflate sub dominatie strǎinǎ


REVOLUTIA GREACA

situatie politicǎ- Grecia se afla sub dominatia Imperiului Otoman

1814- se formeazǎ Societatea Secretǎ Eteria (Odessa), condusǎ de Alexandru Ipsilanti

Scopul- eliberarea teritoriilor grcesti de sub dominatia otomanǎ

1821- inceputul luptei de eliberare

Primeste ajutor din partea lui Tudor Vladimirescu

1822- se adoptǎ o nouǎ Constitutie, este proclamatǎ independentǎ Greciei

1830- Grecia devine monarhie, rege- Otto de Bavaria

1834- se introduce un regim liberal,

se adoptǎ o nouǎ Constitutie


REVOLUTIA SPANIOLA

dupǎ infrangerea lui Napoleon si formarea Sfintei Aliante vechea monarhie revine la tronul Spaniei

1814- este ales rege Ferdinand al VII-lea, un Bourbon spaniel

Formarea societǎtii secrete ,,Confederatia Communeras"

1820- izbucneste revolutia la Zaragosa, Coruňa, Barcelona

-Cauze- refuzul batalioanelor de a participa la rǎzboaiele din America de Sud

- nerespectarea Constitutiei din anul 1812 de cǎtre rege

-Conducǎtor: Rafael Riego

- regale este demis, se instituie un guvern democratic

- interventia Sfintei Aliante → infrangerea revolutiei



FISA  DE LUCRU (II)


  1. REALIZATI O COMPARATIE A CELOR DOUA MISCARI REVOLUTIONARE COMPLETAND URMATORUL TABEL:


REVOLUTIA GREACA

REVOLUTIA SPANIOLA

Situatie politicǎ





Societǎti secrete





Perioada





Conducǎtori





Acte adoptate sau existente





Zone de desfǎsurare





Urmǎri









JURAMANTUL INITIATORILOR ETERIEI


Jurǎm ca niste oameni cinstiti, ca niste oameni care nu suntem indemnati de vreun alt sentiment decat acela al nenorocitei noastre patrii, sǎ contribuim cu mintea, cu sufletul si cu trupul nostrum la eliberarea ei, netinand seama nici de foc, nici de fier, nici de vreo suferintǎ pricinuitǎ de cei care ar indrǎzni sǎ ne impiedice in realizarea sfantului nostru tel. ---- Jurǎm mai ales cǎ intre noi si tiranii patriei noastre singurele mijloace de impǎcare sunt focul si fierul si nimic altceva. Iar in caz contrar de s-ar intampla sǎ nu respectǎm sfintenia obligatiilor noastre, numele nostrum sǎ fie afurisit pentru vesnicie si blestemat de compatriotii nostrii; sangele nostrum sǎ se verse precum se varsǎ an acest moment vinul acesta, iar trupul nostrum sǎ nu aibǎ parte de inmormantare si sǎ fie dat pradǎ fiarelor si pasarilor. Amin.



DECLARATIA DE INDEPENDENTA A CONGRESULUI GREC DE LA EPIDAUR (15/27 IAN. 1822)


Acestea sunt cauzele rǎzboiului pe care am fost siliti sǎ-l dezlǎntuim impotriva turcilor . el este un rǎzboi national si sacru. Scopul sǎu este restaurarea natiunii si reintegrarea sa in drepturile la proprietate, la onoare, la viatǎ . . noi nu voim si nu pretindem decat reasezarea noastrǎ in comunitatea europeanǎ, asa precum religia, moravurile si pozitia noastrǎ ne indeamnǎ sǎ ne unim cu marea familie crestinǎ si sǎ ne reluǎm, printre natiunile lumii, rangul, pe care o fortǎ uzurpatoare ni l-a rǎpit pe nedrept . ; pǎsim cǎtre eliberarea noastrǎ intr-un singur gand, cu hotǎrarea neclintitǎ de a dobandi sau de a ne ingropa pe vecie nenorocirile sub o minǎ grandioasǎ, demnǎ de originea noastrǎ, care in mijlocul acestor adversitǎti ne apasǎ si mai greu inimile.





DIN STATUTUL CONFEDERATIEI COMMUNEROS

SECTIA 1. CAPITOLUL I


Art 1 Confederatia communeros spanioli este uniunea tuturor communeros, imprǎstiati pe teritoriul Spaniei, care isi pune sarcina de a urma virtutiilor eroilor din Padilia si Lanus care si-au dat viata pentru libertatea Patriei.

Art.3 Scopul principal al confederatiei este sustinerea cu orice pret a libertǎtii poporului spaniel, inscrise in Constitutia politicǎ.



DIN APELUL LUI RAFAEL RIEGO CATRE

OSTIRILE RASCULATE


Spania este condusǎ de o putere absolutǎ si abuzivǎ care nu respectǎ deloc legile de bazǎ a tǎrii. Regele, intorcandu-si tronul datoritǎ acelora care au luptat in rǎzboiul pentru independentǎ, n-a jurat pe Constitutie- acordul dintre monarh si popor care este temelia si intruparea oricǎrei natiuni contemporane . Pentru salvarea Spaniei este necesar ca regale sǎ jure credintǎ poporului si sǎ respecte articolele Constitutiei din anul 1812











DESFASURAREA LECTIEI


OB.OP

DOZARE

MOMENTELE LECTIEI

ACTIVITATEA DE PREDARE-INVATARE

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

ACT. PROF

ACT. ELEV


1 min

Organizarea clasei

Pregǎtirea clasei

Controlul prezentei si al ordinii

Pregǎtirea caietului si manualului scolar

observare



10 min

Verificarea cunostintelor

Imparte elevilor o fisǎ de lucru cuprinzand un item de completare a unui text lacunar

Elevii vor rǎspunde si vor completa textul

conversatia

Analiza rǎspunsurilor

Stimularea si evaluarea elevilor


2 min

Anuntarea lectiei noi

Realizeazǎ legǎtura intre cunostintele anterioare si lectia nouǎ

Elevii vor nota titlul lectiei in caiete



O1







O2








O3












O4





O5









25 min

Dobandirea de cunostinte noi

































Prezintǎ succint  evenimentele din cadrul celor douǎ miscǎri revolutiona-re ; incadreazǎ evenimentele in cadrul epocii

Prezintǎ cauzele generale si cauzele particulare ale celor douǎ miscǎri revolutionare

Adreseazǎ intrebǎri elevilor cu privire la aceste cauze

Prezintǎ personali-tǎtile celor douǎ revolutii si rolul acestora in cadrul miscǎrilor revolutionare

Prezintǎ elevilor douǎ texte referitoare la personalitǎtile si societǎtile secrete conduse de acestia

Prezintǎ in termeni generali miscǎrile revolutionare contemporane cu cele douǎ revolutii

Prezintǎ legǎturile existente intre revolutia greacǎ si Revolutia lui Tudor Vladimirescu



Elevii vor descoperii, intelege si vor nota in caiete evenimentele prezentate


Elevii vor inte-lege, identifica si nota in caiete cauzele celor douǎ revolutii




Elevii vor lectura si vor comenta cele douǎ texte referitoare la Alexandru Ipsilanti si Rafael Riego





Ascultǎ explicatiile profesorului



Identificǎ legǎturile existente intre cele douǎ revolutii



Expunerea

Explicatia conversatia

Problematizarea




Observarea

Expunerea

Conversatia

Problematizarea





Lectura si analiza de document










Conversatia

Explicatia

Problematizarea



Expunerea

Explicatia

problematizarea

Idem







Idem








Idem













Idem




idem


10 min

Consolidarea cunostintelor

Prezintǎ fisa de evaluare; aceasta cuprinde un item de comparare a celor douǎ revolutii

Citeste textul si oferǎ explicatii

Elevii vor asculta explicatiile si vor rezolva cerintele testului

Explicatia

Analiza

Sinteza

evaluarea

Notarea elevilor


2 min

Temǎ pentru acasǎ

De pregǎtit lectia

Ascultǎ si noteazǎ in caiete

explicatia







Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }