QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE Clasa: a I-a Limba romana - Exercitii de consolidare a citit- scrisului



PROIECT DE LECTIE


Data: 3 mai 2007

Clasa: I C

Invatator:

Obiectul: Limba romana



Subiectul: Exercitii de consolidare a citit- scrisului


Obiective generale:

Consolidarea deprinderii de a pronunta corect sunetele limbii romane, de a asocia literele cu sunetele;

Formarea deprinderii de a citi corect cuvinte care contin literele invatate

Consolidarea deprinderii de citire corecta, constienta, in ritm propriu a unui text dat;

Formarea campului vizual de 3-4 silabe in timpul citirii;

Consolidarea deprinderii de scriere corecta, estetica, caligrafica;

Dezvoltarea si consolidarea capacitatii de exprimare orala;

Imbogatirea si nuantarea vocabularului cu cuvinte si expresii noi;

Dezvoltarea analizei si sintezei, ca operatii ale gandirii implicate in actul citit-scrisului.


Obiective operationale:

sa pronunte corect sunetele, izolate, in silabe si in cuvinte;

sa recunoasca grupurile de litere in cuvinte date;

sa desparta corect in silabe cuvinte date;

sa asocieze litera si grupul de litere cu sunetul ;

sa citeasca corect cuvintele date ;

sa citeasca in ritm propriu, corect, constient, si pe cat posibil, expresiv textul la prima vedere "Iepurele si ariciul";

sa scrie corect literele, cuvintele si propozitiile analizate, realizand corect legatura cu celelalte litere;

sa ordoneze cuvinte date dupa inteles, pentru a alcatui propozitii logice;

sa faca legaturi logice intre cuvinte, propozitii si imagini date;

sa manifeste curiozitare fata de mesajele transmise in situatii de comunicare concreta;

sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date;

sa lucreze in echipa respectand parerile tuturor coechipierilor;

sa participe cu interes la jocurile didactice desfasurate.


Strategii didactice:

metode si procedee didactice:

metoda fonetica, analitico-sintetica, conversatia, explicatia, citirea explicativa, , munca independenta, munca pe grupe, problematizarea, jocul didactic;

material didactic:

jetoane cu imagini , cu cuvinte si cu semne de punctuatie, plansa cu rebusul completat pentru autoevaluare, fise de lucru si de munca independenta, alfabetarul, marionete ( Mos Gepetto, chipuri de animale), diplome pt.fiecare elev.

forme de activitate:

frontal, independent , individual, pe grupe

modalitati de evaluare:

observarea sistematica, tema in clasa, activitatea practica, autoevaluarea:



Material bibliografic:

Curriculum national - Plan-cadru de invatamant pentru clasele I si a II-a, Bucuresti 2004;

Marcela Penes- Abecedar, manual pentru clasa I, Editura ANA;



Secventele lectiei si continutul invatarii


I.    Moment organizatoric

Pentru captarea atentiei le voi spune elevilor ca , alaturi de doamnele invatatoare din scoala, la noi a revenit MOS GEPETTO si ne-a adus traistute (saculeti) cu surprize (unul pt.d-na invatatoare si cate unul pentru fiecare grupa) si m-a rugat sa le spun ca azi nu vor folosi nici cartea si nici caietul.


II. Anuntarea titlului si obiectivelor lectiei

Pe tot parcursul orei vom incerca sa descoperim si sa dezlegam tainele surprizelor din traistuta" Surprize, surprize". Sunt convinsa ca la finele orei vom sti mult mai bine sa citim, sa scriem si sa comunicam unii cu altii.

III.   Verificarea lectiilor anterioare (grupurile de litere: che, chi ,z si ghe)

Le propun liderilor de grupa sa ia din traistuta pliculetele de culoare albastra si sa distribuie fiecarui elev fisa gasita (Fisa I - rebusul) . Dupa descoperirea surprizei ii rog sa ma asculte.

Voi porni cu intrebarile : Cine ii spune lui Gheorghe ca minciuna e urata?

Cum o cheama pe mama lui Gheorghe?( . ..) Vom afla numai dupa completarea rebusului. Le dau unele detalii legate de modul de completere (scriem cu litere de tipar, in fiecare casuta o litera, scriu numai dupa ce stiu raspunsul).

Orizontal: 1.Ce a spart Gheorghe? (vaza)

2. Cum se numeste planta pe care sta broscuta care vrea sa zboare?(nufar)

3. Pe ce a cazut batul de chibrit?(ghem)

4. Pe unde traverseaza Zebrut strada?(zebra)

5. Cine ii arata bunicii unde sunt ochelarii? (oglinda)

6. Cine rade de broscuta? (barza)

Pentru verificarea corectitudinii raspunsurilor afisez plansa cu rebusul completat corect. Elevii se corecteaza, daca e nevoie. Citim apoi cuvantul obtinut pe verticala :ANGELA.

Se va lucra pe fisa, dar si la tabla : despartirea in silabe, scrierea numarului de silabe ,despartirea si scrierea in litere, scrierea numarului de litere si sunete ( a cuvantului descoperit).

De ce sunt mai multe litere decat sunete?(sunetul "ge" se scrie cu doua litere)

Ce alt grup de litere care cuprinde literele "g" si "e" am invatat? (ghe). Ce diferenta sunt intre cele doua grupuri de litere? Se rostesc de mai multe ori dupa care se scriu la stelaj din literele alfabetarului.


IV. Verificarea temei de casa

Elevii isi prezinta fiecare ciorchinele pe care l-au pregatit acasa, la alegere: "ghe Ghe" sau "chi Chi". Verific modul de lucru si corectitudinea rezolvarii ( cantitativ). Le voi aduna la final si nota.


V. Dirijarea invatarii

Se trece din nou la surprizele din saculet. De data aceasta vor scoate plicurile albe in care vor afla ca trebuie sa se grupeze cate 4. Activitatea am descris-o in fisa II. La terminarea sarcinii de lucru unul dintre elevi (din fiecare grupa) va citi propozitia scrisa, va arata imaginea aleasa si va motiva alegerea facuta. In timp ce se verifica activitatea unei grupe celelalte asculta si observa. In final se concluzioneaza ca toate grupele au avut de alcatuit o propozitie despre un animal.

Trecem la jocul " Glasul animalelor". Le prezint o plansa cu un animal si elevii vor canta versurile invatate despre el . Ex. Cainele:

"Cainele face: ham, ham, ham, ham, ham!

Carne as manca dar n-am:ham, ham, ham!"

Dupa destindere trecem la ultima surpriza. Liderii sunt rugati sa ia plicurile galbene si sa le distribuie din nou fiecarui elev fisa III. Elevii lucreaza independent primul punct, dupa care se citeste textul. Folosim mai multe forme de citit: in lant , selectiv, pe grupe, dialogata etc.

Se trece la urmatoarele secvente, independent. La final se verifica activitatea independenta.


VI. Obtinerea performantei

Joc de rol: Se deschide traistuta data d-nei invatatoare si vom gasi chipurile de animale, un plic mare si un biletel. Citim biletelul si aflam ca trebuie sa joace teatru de papusi manuind marionetele si ca fiecare artist va juca rolul marionetei extrase din saculet. Sunt 4 marionete, una de fiecare grup. Grupurile se sfatuiesc si propun un artist. Spectacolul incepe

La un moment dat pot intreveni dialoguri cu celelalte animale. Timp de 3-4 minute totul este o improvizatie din partea elevilor. Spectatorii aplauda reprezentatia .


VII. Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte

Tema pentru acasa ( partea a doua din fisa III );

VIII.  Incheierea lectiei

Din biletel am aflat ca MOS GEPETTO doreste sa afle de la elevi daca le-au placut surprizele sau nu. Sa spuna, concret, ce le-a placut si ce nu.

Intervine din nou MOS GEPETTO, ii felicita pentru modul cum s-au comportat in timpul lectiei si le face ultima surpriza. Se deschide plicul cel mare si doamna invatatoare (mesagera lui GEPETTO) le inmaneaza tuturor o DIPLOMA pentru participare activa la lectie.









Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }