| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii Matca
Data: 10 .12 . 2010
Clasa: a III -a D
Invatator:
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: ED CIVICA
Tipul de curriculum : Curriculum nucleu
Unitatea de invatare: Trasaturi morale ale persoanei
Subiectul: : bunatate si rautate
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta :
|  | Sa recunoasca si sa descrie intelesul unor termeni specifici limbajului civic | 
|  | Sa exprime oral si in scris enunturi simple cu referire la situatii diferite de viata cu continut civic | 
Obiective operationale - la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa identifice intr-un material-suport dat cuvinte sau sintagme referitoare la notiunile-nucleu ale temei lectiei: bunatate / rautate
O2: sa asocieze corect notiunilor "bunatate" / "rautate" cel putin cate o actiune specifica unui personaj literar dintr-o lista data
O3: sa dea exemplu de cel putin o situatie de manifestare a bunatatii / rautatii fata de persoane, lucruri, animale, plante, raportandu-se la experienta proprie
Elemente de strategie didactica:
Resurse procedurale: conversatia, observatia, explicatia, digrama Venn, studiul de caz, eseul de 5 min;
Resurse materiale: tabla, creta, fise cu sarcini de lucru, coli albe A4, markere
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ;
Bibliografie:
* Programa scolara pentru clasa a III-a (aprobata prin O.M. nr.5198/01.11.2004);
* Ghid " Instruirea diferentiata " M.E.C 2001
* A. Badescu " Stiinte ale naturii "- manual clasa a III a , ed Aramis , 2006
A. Badescu " Stiinte ale naturii "- Caietul elevului clasa a III a , ed Aramis , 2007
* G. Bratu " Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" ,
ed . Humanitas Educational , 2004
TINTA URMARITA:
PREDAREA INTERACTIVA SI CENTRATA PE ELEV
ELABORAREA DE ACTIVITATI PENTRU COMBATEREA VIOLENTEI IN SCOALA;
Desfasurarea lectiei
| Ob. op. | Etapele lectiei | Activitatea | Strategii didactice | Metode/ instrumente de evaluare | |||
| cadrului didactic | elevilor | Resurse procedurale | Resurse materiale | Forme de organizare | |||
|  | Moment organizatoric | Se asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfaturarii lectiei in bune conditii. | Se pregatesc pentru lectie | Explicatia |  | Frontal |  | 
|  | Captarea atentiei | Prezinta doua imagini: fata mosului si fata babei. | Gasesc asemanari si deosebiri. | Diagrama Venn | Tabla Creta | Frontal | Raspunsurile elevilor | 
|  | Anuntarea subiectului si a obiectivelor 2' | Precizeaza subiectul si obiectivele lectiei. | Receptioneaza mesajul. |  |  | Frontal |  | 
| O1 O2 | Dirijarea invatarii 20 min | Prezinta elevilor un soare avand in mijloc cuvantul "bunatate" (pe razele acestuia urmand a completa pe parcursul lectiei) si un nor avand inscris cuvantul "rautate". Studiu de caz: "Catelusul schiop" de Elena Farago de ce are catelul numai trei picioare? Ce parere aveti despre copiii care ranesc animalele? Voi cum va purtati cu acestea? Prezinta elevilor o lista cu personaje cunoscute din povesti si le cere sa le grupeze avand drept criteriu bunatatea / rautatea. Dati exemple de situatii in care v-ati manifestat bunatatea/ rautatea fata de colegi, de lucruri, de plante sau animale. | Elevii au aceleasi desene pe caiete. Raspund. Concluzioneaza: Bunatate- blandete, grija fata de animale; Rezolva sarcina de lucru in echipa si prezinta frontal rezultatele, argumentand incadrarea personajelor intr-o anumita categorie prin faptele savarsite de acestea. Concluzioneaza: Bunatate - grija fata de oameni, de lucruri, omenie, mila, generozitate . . Gandesc. Dau exemple din viata lor. | Ciorchine structurat Studiul de caz Exercitiul Studiul de caz. | Desene Plansa cu versurile poeziei Fisa de lucru | Frontal individual frontal individual Pe grupe Individual | Raspunsurile elevilor | 
| Obs sistematica | |||||||
| O1 | Obtinerea performantei | Studiu de caz: In clasa noastra Iulian a cerut caietul Simonei pentru a copia tema pentru acasa. *Cine a avut un comportament frumos Simona sau Iulian? Motivati raspunsul. | Gandesc. Dau raspunsuri. | Studiul de caz. |  | Frontal Individual | Obs sistematica | 
|  | Evaluare | Cere completarea "Eseului de 5 min", sub forma unei scrisori deschise. | Elevii completeaza "Scrisoarea deschisa" | Eseul de 5 min | Fise de lucru | Individual | Raspunsurile elevilor | 

 
 
 RAUTATE
 
 
   
 
  
   
  
   
 
   
   
     
  
     
   
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } | 
| Documente similare: | 
| ComentariiCaracterizari
 | 
| Cauta document |