QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE CLASA: a X-a PSIHOLOGIE - ETAPE IN DEZVOLTAREA PERSONALITATII ( factorii fundamentali ai formarii personalitatii; etape in dezvoltarea personalitatii)




PROIECT  DE LECTIE


DISCIPLINA: PSIHOLOGIE

CLASA: a X-a

SUBIECTUL: ETAPE IN DEZVOLTAREA PERSONALITATII ( factorii fundamentali ai formarii personalitatii; etape in dezvoltarea personalitatii)

TIPUL LECTIEI: de comunicare de noi cunostinte



OBIECTIVE :    



Obiectiv general:    Cunoasterea fenomenelor psihice, a componentelor si trasaturilor specifice personalitatii umane, in scopul intelegerii vietii subiective a omului;



Obiective operationale:  Oo1: sa defineasca si sa caracterizeze factorii fundamentali ai dezvoltarii psihice, ai formarii personalitatii;

Oo2:sa enumere etapele dezvoltarii personalitatii si sa explice semnificatia fiecareia;



STRATEGII DIDACTICE:


v    METODE SI PROCEDEE:

expunerea, explicatia didacticǎ, conversatia, problematizarea, observatia sistematicǎ si independentǎ, reflectia personalǎ, activitatea independentǎ.


v    MIJLOACE SI MATERIALE:

fise de lucru individuale



BIBLIOGRAFIE:

Mielu, Zlate - coordonator 

manual "Psihologie" - cls. A X-a, Edit. Aramis 2005

Tinca, Cretu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Anitei - colab.


Secventele lectiei

Timp

Ob.

Elemente esentiale de continut

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

Mijloace


Captarea atentiei















2.Comunica-rea subiectului si a obiectivelor lectiei


3. Dirijarea invatarii
















































































































































































































































































































































4.Obtinerea performantei ; asigurarea feed-back-ului







5.Intensificarea retentiei si transferului






Evaluarea performantei






























































































































































































































































































































































































































Oo1






































































































































































Oo2






































































































































































































- se va realiza discutand pe marginea urmatoarei afirmatii pentru tema in cauzǎ :


"Personalitatea , asa cum se manifesta ea la persoana matura, cu structura si functionalitatea sa complexa, este rezultatul unui indelungat proces de dezvoltare care incepe inca din copilaria timpurie. Astfel, omul nu se naste cu personalitate, ci aceasta se formeaza treptat."



- se vor trece in revistǎ elementele-cheie ale temei.


Factorii fundamentali ai dezvoltarii psihice , ai formarii personalitatii


Factorii fundamentali ai dezvoltarii psihice si ai formarii personalitatii sunt :

EREDITATEA

MEDIUL

EDUCATIA


1. Ereditatea este primul factor fundamental al dezvoltarii personalitatii si primul care se manifesta (nu exista nici o manifestare psihica fara o baza organica asigurata de ereditate).

Ereditatea este proprietatea fiintelor vii de a transmite urmatilor caractere dobandite de-a lungul filogenezei.

Mecanismul transmiterii acestor caractere este codul genetic - care reprezinta ansamblul genelor proprii speciei umane, organizate in mod specific la fiecare fiinta, deci fiecare individ are propriul lui genom.

Ereditatea este un factor necesar pentru dezvoltarea personalitatii, ea asigura premisele organice ale vietii psihice in general si implicit si ale personalitatii.

Ereditatea este importanta la varste timpurii cand se asigura cresterea si functionarea cu deosebire a sistemului nervos si la formarea temperamentului, inteligentei, aptitudinilor speciale.

Ereditatea nu este suficienta, ea asigura premisele care sunt potentiale si polivalente si abia interventia celorlalti factori conduce la definirea si formarea anumitor componente ale personalitatii.

Ereditatea nu se transforma nemijlocit in componente ale personalitatii ci se implica in interactiuni complexe cu ceilalti doi factori.

2. Mediul este al doilea factor fundamental al personalitatii.

Totalitatea influentelor naturale si sociale, fizice si spirituale, directe si indirecte, spontane si organizate, intentionate si neintentionate, care constituie ambientul in care se naste, traieste si se dezvolta omul - se numeste mediu.

Pentru om este important si mediul natural dar cea mai mare influenta este exercitata de componentele socio-culturale. Mediile cu care interactioneaza omul de-a lungul vietii sale sunt :

- familial

- al institutiilor educative de diverse grade

al grupului de prieteni

al grupului de munca

al comunitatii urbane sau rurale, al celei regionale sau continentale , care au si un anumit specific socio-cultural.

Mediul exercita influente variate si caracteristice pentru fiecare varsta , acestea definesc NISA DE DEZVOLTARE care se refera la :

- obiecte si locuri accesibile copilului in cadrul aceluiasi mediu

- raspunsurile si reactiile persoanelor din jurul copilului

- cerintele adultilor privind comportamentele si performantele pe care trebuie sa le atinga copilul

- activitatile propuse, impuse sau desfasurate din initiativa copilului si acceptate de cei din jur.

Dupa aceste dimensiuni se pot analiza conditiile de dezvoltare oferite de diferite tipuri de familie si diferite culturi.

Daca influentele mediului se exercita la timp in concordanta cu desfasurarea programului ereditar, atunci dezvoltarea se realizeaza la niveluri inalte. Cea mai buna perioada in desfasurarea acestor influente este intre 2 si 8 ani, cand au loc procese importante de maturizare somatica si functionare generala a organismului si mai ales a sistemului nervos ; mediul exercita influente puternice asupra formarii caracterului , s-a demonstrat ca familia reprezinta un puternic factor de dezvoltare in copilarie. Mediul familial si scoala contribuie foarte mult la dezvoltarea sistemului motivational si a aspiratiilor, la formarea idealului de viata. Incepand cu preadolescenta , creste foarte mult rolul grupurilor formale si mai ales al celor informale. Acesti factori pot consolida anumite trasaturi caracteriale, pot dezvolta altele, largesc experienta sociala a tinerilor, diversifica atitudinile si comportamentele lor prosociale.


3. Educatia - este cel de-al treilea factor fundamental al dezvoltarii personalitatii

Educatia este ansamblul de actiuni si activitati care integreaza fiinta umana ca pe un factor activ, se desfasoara sistematic, unitar si organizat, pe durate lungi de timp, avand continuturi definite in raport cu cerintele societatii, utilizand metode si strategii fundamentate stiintific si fiind conduse de persoane competente, special calificate.

- educatia este considerata ca fiind un factor hotarator in dezvoltarea personalitatii pentru ca : ea proiecteaza devenirea acesteia, asigura conditii corespunzatoare de realizare, dezvolta la nivel inalt capacitatile umane, asigura dezvoltarea deplina a personalitatii, promoveaza constant valori si norme care ajuta la formarea caracterului , a aspiratiilor si proiectelor de viata

- educatia este o premisa a dezvoltarii psihice, mediul este sursa si o conditie, educatia este un factor determinant, o forta motrica a dezvoltarii.


Etape in dezvoltarea personalitatii


1. Copilaria si formarea bazelor personalitatii


- personalitatea nu se manifesta imediat dupa nastere, chiar daca unele particularitati temperamentale pot fi deja constatate

- dupa trei ani se contureaza componentele de baza ale personalitatii

- aptitudinile se dezvolta in scolaritatea mica sub influenta sistematica a procesului instructiv - educativ

- in cazul unei inzestrari native speciale, chiar in prescolaritate , aptitudinile pot atinge niveluri inalte si se pot exprima in rezultate remarcabile

- in prescolaritate incep sa se formeze primele trasaturi de caracter ( respectul fata de altaa, harnicia, autonomia, independenta, initiativa etc.); modelele si cerintele parentale joaca un rol foarte important ; in gradinita se dezvolta sociabilitatea, disponibilitatea la colaborarea cu altul

- odata cu intrarea la scoala se dezvolta trasaturi caracteriale ca: sarguinta, constiinciozitatea, punctualitatea, autoexigenta etc.

- incep sa fie evidente diferentele individuale in manifestarea personalitatii , iar cunoasterea acestora este foarte importanta pentru optimizarea educatiei scolare si familiale de la aceste varste.


Preadolescenta si adolescenta - etape semnificative in dezvoltarea personalitatii


acum au loc schimbari importante la nivelul personalitatii . se dezvolta capacitatile si aptitudinile si se manifesta talentul pentru noi domenii

- creativitatea se exprima in preadolescenta printr-un spor de fluiditate, iar in adolescenta prin cresterea originalitatii

- se consolideaza trasaturile de personalitate formate in copilarie, altele evolueaza si se schimba

- se formeaza noi insusiri caracteriale ce regleaza relatiile sociale mai largi ale adolescentului

- procesul transformarilor caracteriale este rascolitor , tensionat, devenind o adevarata criza de dezvoltare ce a fost numita "criza de originalitate a adolescentului"

- mai ales in adolescenta se formeaza noi componente ale personalitatii ce exprima orientarea generala a persoanei, asa cum ar fi : conceptia despre propria viata, un sistem personal de valori, un proiect sau un ideal de viata, constiinta apartenentei la generatie, imaginea de sine si identitatea de sine.


Stadiul tineretii si al adultului - etape semnificative in maturizarea personalitatii


- angajarile fundamentale ale tinerilor in profesie, in viata sociala, in cea de familie consolideaza si imbogatesc structura personalitatii

- aptitudinile si talentele devin o certitudine si se exprima in rezultate semnificative mai ales in plan profesional

- tinerii sunt interesati de sarcinile creative si de ocaziile de manifestare a disponibilitatilor lor

- componentele temperamental-caracteriale sunt stabilizate si consolidate fara a fi rigide si exprima un nivel nou al maturizarii personalitatii

- tinerii au unele trasaturi dominante cum ar fi : energie si dinamism, orientare expresa spre nou si viitor, aspiratii inalte, generozitate si incredere in altii, curaj si temeritate etc.

- intrarea in profesie si intemeierea propriei familii cristalizeaza identitate profesionala, familiala si socio-culturala ce reprezinta o particularitate a evolutiei personalitatii intre 25 si 35 de ani

- in cursul stadiului adult se consolideaza identitatea profesionala, familiala si socio-culturala si se maturizeaza pe deplin personalitatea ; trasaturile dominante ale personalitatii din acest stadiu sunt : stapanirea de sine, echilibrul afectiv, independenta in decizii si actiuni, autonomia, prudenta, obiectivitatea in perceperea de sine si a altora, expansiune moderata si fundamentata cu privire la proiectarea viitorului, infruntarea matura a marilor incercari ale vietii.



4. Batranetea si schimbarile caracteristice ei in functionarea personalitatii


- despre batranete se spune ca are un trecut lung si un viitor scurt, ceea ce simplifica planurile de viata si exprima intelepciunea adaptarii la scaderea treptata a fortelor fizice si psihice

- iesirea din campul profesional (pensionarea) si organizarea vietii in jurul problemelor casnice genereaza o descrestere a responsabilitatii sociale personale si aduce relaxare si posibilitatea de a se bucura de o anumita libertate

- un aspect foarte important al oamenilor in varsta este si cel al infruntarii mature a finalului vietii si a deteriorarii sanatatii

- cercetarile actuale sunt orientate cu precadere asupra sustinerii persoanelor de varsta a treia pentru ca ele sa parcurga optim aceasta parte a vietii si sa isi rezolve singure cat mai mult timp problemele de existenta.


- pe baza datelor privind   factorii fundamentali ai dezvoltarii personalitatii precum si a etapelor de dezvoltare a personalitatii si implicarea lor in dezvoltarea individului uman , se va realiza o caracterizare a factorilor si a etapelor personalitatii umane


- se va realiza frontal, prin evaluarea raspunsurilor obtinute la solicitarile adresate; evaluarea va avea o componentǎ predominant stimulativǎ;




- se vor da indrumǎri bibliografice, referitoare la tema abordatǎ.





















- participǎ la discutii, argumentandu-si rǎspunsurile ;









- ascultǎ cu atentie obiectivele lectiei ;








- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;




- participǎ la discutii enumeramd factorii fundamentali ai dezvoltarii personalitatii umane











- oferǎ exemple practice ;














- caracterizeaza ereditatea










- explica importanta ereditatii in conturarea personalitatii







- explica importanta mediului in dezvoltarea personalitatii












- enumera mediile cu care interactioneaza omul de-a lungul vietii sale









- exemplifica cu situatii concrete ;








- isi alcatuiesc propria nisa de dezvoltare



















- identifica unele situatii

in care modelele au rol determinant























- exemplifica importanta educatiei in dezvoltarea personalitatii













- enumera caracteristicile educatiei, ca factor fundamental al dezvoltarii personalitatii









- retin importanta fiecarui mediu implicat in dezvoltarea personalitatii




- enumera etapele dezvoltarii personalitatii











- enumera caracteristicile copilariei









- exemplifica cu situatii concrete







- reliefeaza rolul familiei si al educatiei scolare in adaptarea sociala a individului













- participa la discutii reliefand importanta adolescentei in consolidarea personalitatii









- retin modificarile si evolutiile ce au loc in adolescenta








- exemplifica cu situatii concrete ( personale)

















- retin caracteristicile stadiului tineretii si al adultului






- retin importanta relationarii sociale a individului si implicarea acestuia in profesie, in acest stadiu





- elevii participa la discutii









- elevii raspund solicitarilor
















- enumera si exemplifica caracteristicile stadiului tineretii si al adultului









- caracterizeaza etapa batranetii









- enumera aspectele acestui stadiu si implicatiile lui asupra individului uman










- participa la discutii










- participa la discutii








-strategie discursivǎ de tip argumentativ-persuasiv ;










-dezbaterea ;
















-strategie discursivǎ de tip explicativ ;




-expunerea ;















-conversatia ;










-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;









-conversatia ;










-problematiza-rea ;








-strategie discursivǎ de tip explicativ;








-expunerea;








-explicatia ;








-expunerea;

-explicatia ;












-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;





-conversatia ;








problematizarea ;











-activitatea independentǎ;








-exercitiul;











-observatia sistematicǎ si independentǎ;



-conversatia;















-conversatia;














- activitatea independentǎ;








-reflectia personalǎ;










-conversatia;
















-observatia sistematicǎ si independentǎ;








-activitatea independentǎ;
















-observatia sistematicǎ si independentǎ;








-conversatia;









-activitatea independentǎ;






















-observatia sistematicǎ si independentǎ;









-conversatia;































-activitatea independentǎ;









-reflectia personala







-conversatia;








-manual de psihologie-Editura Aramis;































-manual de psihologie-Editura Aramis;


































manual de psihologie-Editura Aramis;


































manual de psihologie-Editura Aramis;



































manual de psihologie-Editura Aramis;


































manual de psihologie-Editura Aramis;


































manual de psihologie-Editura Aramis;


































manual de psihologie-Editura Aramis;

































manual de psihologie-Editura Aramis;



































manual de psihologie-Editura Aramis;





























-fise de lucru individuale;
















observarea sistematicǎ a elevilor;

































observarea sistematicǎ a elevilor;



































observarea sistematicǎ a elevilor;



































observarea sistematicǎ a elevilor;

























temǎ de lucru in clasǎ ;








observarea sistematicǎ a elevilor;



































observarea sistematicǎ a elevilor;




































observarea sistematicǎ a elevilor;


































observarea sistematicǎ a elevilor;



































observarea sistematicǎ a elevilor;




































observarea sistematicǎ a elevilor;





























temǎ de lucru in clasǎ ;







evaluare orala








Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }