QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE CLASA: a IV-a - Geografie - Chipul patriei noastre





PROIECT DE LECTIE



DATA: 24.02.2011

CLASA: a IV-a

SCOALAcu clasele I-VIII "ROMAN IALOMITEANUL"- sectia HORIA



ARIA CURRICULARA: Om si societate

OBIECTUL: Geografie

SUBIECTUL: Chipul patriei noastre

TIPUL LECTIEI: recapitulare


OBIECTIV FUNDAMENTAL: recapitularea cunostintelor despre geografia Romaniei; dezvoltarea deprinderii de orientare pe harta;cultivarea sentimentului de admiratie si respect fata de frumusetile patriei;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa completeze aritmogriful propus facand o introspectie asupra elementelor de geografie a orizontului apropiat si local, asupra caracteristicilor geografice generale ale Romaniei;

O2- sa localizeze la harta fizico geografica  a Romaniei unitati de relief, ape,unitati administrativ teritoriale;  

O3- sa numeasca orase, rauri, subdiviziuni ale unor unitati de relif, depresiuni;

O4- sa completeze enunturile date cu informatii despre relief, asezari umane, populatie, ape;

O5- sa recunoasca ce reprezinta imaginea data si sa-i indentifice locul pe harta muta;

O6- sa aleaga raspunsul potrivit la ghicitorile geografice alese;

O7- sa selecteze afirmatiile corecte si incorecte din cele prezentate de pe fisa de lucru;

O8- sa identifice unitatea de relief numerotata pe harta muta de pe fisa de lucru;

O9- sa aplice cunostintele de geografie in joc, respectand regullile stabilite;

METODE SI PROCEDEE: exercitiul de orientare pe harta, conversatia, exercitiul, observarea, expunerea, jocul,munca in grup;

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: harta fizica a Romaniei, harta muta a Romaniei, fise de evaluare, biletele, imagini, ghicitori, atlas geografic, plansa;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in grup;

BIBLIOGRAFIE :

Tudora Pitila & Cleopatra Mihailescu, Geografie, manual pentru clasa a IV-a, editura Aramis 2006;

M. Soigan, V. Motrescu, V. Florescu, ,, Geografia Romaniei si cunoasterea mediului inconjurator'', E.D.P. Bucuresti, 1996

*** - ,, Programe scolare pentru clasa a IV -a, Geografie ", Bucuresti, 2006;

DESFASURAREA LECTIEI


Secventele lectiei

Ob.

op.

Descrierea demersului didactic

Resurse

Temporale

Procedurale

Organizatorice

Materiale

1. Momentul organizatoric


Se  pregatesc materialele necesare;

Se asigura cadrul psiho- pedagogic necesar desfasurarii lectiei in conditii de maxima eficienta;



2'

ex. organizatoric;

frontal ;

manuale , caiete , instrumete de scris, atlas geografic, harta, fise, imagini, planse,

2. Captarea atentiei

O1

pentru destinderea atmosferei, se citesc cateva ghicitori, iar raspunsurile se comleteaza intr-un rebus.

3'

jocul didactic;

frontal;

ghicitori

3. Anuntarea temei si obiectivelor propuse



Se anunta titlul si obiectivele propuse;

Astazi vom relua toate continuturile despre relieful tarii noastre.



expunerea ;


frontal;




tabla,caiete;


4.Consolidarea cunostintelor

O2

O3

O4

O5

O6

se rezolva diferite exercitii ca:

-ghiceste forma de relief

-descrie forma de relief

-traseaza si coloreaza formele de relief de la noi din tara

Pentru fiecare exercitiu rezolvat corect elevul primeste punctele aferente;





conversatia, exercittiu de orientare pe harta;


pe grupe

individual,(oral si scris);

harta fizica a Romaniei, imagini,ghicitori;

5. . Obtinerea performantei

O7

O8

Se rezolva fisa de evaluare (anexa 1);





exlicatia,munca independenta;



frontal

pe grupe;

fisa de lucru;

6. Asigurarea feed-back-ului

O9







vom juca un joc cu jetoane pe care sunt notate diferite denumiri geografice, pe care elevii trebuie sa le descrie.








observarea, exercitiul de orientare pe harta, conversatia;



frontal,

pe grupe;





Jetoane, saculet;


7.Aprecieri finale







Se apreciaza raspunsurile si comportamentul copiior;

Se stabileste echipa castigatoare;






conversatia;


frontal;












Data:  FISA DE LUCRU



Coloreaza relieful Romaniei;  2. Enumara componentele acestuia












JETOANE



CARPATI  DEPRESIUNE FORMA DE RELIEF


APE  CAMPII CAMPIA ROMANA



DEALURI SI PODISURI  ASEZAREA ROMANIEI DUNAREA





GHICESTE!


In mijlocul Romaniei   

Sta cetatea avutiei:

Un pod plin cu bogatii,

Gaze, sare, pomi si vii

O cetate fermecata,

De Carpati inconjurata.


Colo-n sud, spre Dunare

Ea granarul tarii e.


Cu aceste ajutoare

Orice apa curgatoare

Devine mereu mai mare.



Sub munte Argesul are

Un lac de acumulare

Si-o statuie foarte mare

Ce priveste colo-n zare.

Cum se cheama lacul oare


Fosta capitala,

A Moldovei fala,

Cetate vestita,

De Stefan cinstita.


In care oras vestit

Toate Tarile Romane

Mihai, cel Viteaz isi spune,

Prima data le-a unit



Daca-i scos el la lumina,

Se preface in benzina.


Casa asta plutitoare,

Pe fluvii, lacuri si mare,

Duce oameni in spinare.


Flori si frunze ce plutesc

Lacul il impodobesc.



Cetate verde, umbroasa

Vara-i tare racoroasa.




Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }