QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE CLASA: I Matematica - Numerele naturale 0-10







PROIECT DE LECTIE



DATA: 17 noiembrie 2010

CLASA: I

INVATATOARE:

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii



DISCIPLINA: Matematica

UNITATEA DE INVATARE: Numerele naturale 0-10

SUBIECTUL: Numarul si cifra 8

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Formarea priceperilor si deprinderilor de a scrie, de a citi si de a asocia cifra 8 cu numarul corespunzator


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa numere crescator si descrescator in concentrul 0-8;

O2: sa ordoneze numerele dupa cerintele date;

O3: sa realizeze corespondenta intre elementele a doua multimi, in vederea compararii acestora;

O4:  sa compuna/descompuna numerele date, prezentand mai multe variante, bazandu-se pe material

concret/intuitiv;

O5:  sa formeze multimi de elemente corespunzatoare numarului precizat;

O6: sa redea grafic cifra 8, respectand liniatura caietului, modelul si incadrarea in pagina.


STRATEGII DIDACTICE:


A.Metode:

-expozitive: explicatia, instructajul

-conversative: conversatia, povestirea

-bazate pe actiune reala: exercitiul, problematizarea, jocul didactic.

B.Mijloace:

-materiale: jetoane, tabla magnetica, manual, caiet special, fise,

-resurse temporale: 45 de minute

-resurse spatiale: sala de clasa


BIBLIOGRAFIE

Neacsu, Ioan - "Metodica predarii matematicii la claseleI-IV", E.D.P Bucuresti, 1988

Herescu, Gheorghe, Dumitru Alexandrina - "Matematica pentru invatatori", Editura Didactica si

Pedagogica, Bucuresti, 1996

Platon, Ana, Paduraru,Veronica-"Matematica pentru perfectionarea invatatorilor", Editura Spiru

Haret, Iasi,1998.

Simionica,E., Caraiman, Fl.-"Matematica prin joc", Editura Polirom,Iasi 1998






Nr. crt.

Momentele lectiei

Timp

Ob.op.

Elemente de continut

Strategii didactice

Evaluare

Obser-vatii

Metode

Mijloace


Moment organizatoric

1 min


-asigur conditiile necesare desfasurarii optime a lectiei de matematica: aerisesc sala de clasa, pregatesc materialele didactice, restabilesc linistea

Conversatia

Exercitiul organizatoric





Verificarea temei

3 min


-verific (calitativ si cantitativ) temele scrise ale elevilor si fac aprecieri globale si individuale privind rezolvarea acestora.

Conversatia

Explicatia

Caietele elevilor

Analiza caietelor



Reactualizarea cunostintelor

3 min

O1




O3

-exercitii orale: numarare (crescator, descrescator) in limitele 0-7; precizarea vecinilor unor numere;

-exercitii scrise - la tabla, la tabla magnetica (compuneri si descompuneri ale numerelor din concentrul 0-7)

Explicatia


Problematizarea


Instructajul verbal

Tabla


Tabla magnetica


jetoane


Sarcinile de lucru frontale

Activitate frontala

Sarcinile de lucru (cele orale) vor fi scrise pe biletele



Captarea atentiei

2 min


-se va citi "Povestea cifrei 8"

Povestirea

Conversatia

Textul povestirii

frontala

Activitate frontala


Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

1 min


-pornind de la discutia pe baza textului anunt tema lectiei - "Numarul si cifra 8" si enunt succint obiectivele acesteia

Explicatia



Activitate frontala


Dirijarea invatarii

15



min

O4









O4









O3













-pe tabla magnetica, din fata clasei, se va forma o multime cu 7 elemente (copii). Un elev va veni la panou si va forma alaturi o multime care sa aiba tot atatea elemente (triunghiuri). Le voi cere elevilor sa inchida ochii si voi adauga multimii copiilor inca un element. Le cer elevilor sa observe diferenta, numara elementele fiecarei multimi, realizeaza corespondenta si compara numarul acestora (Care multime are mai multe elemente?; Cu cate elemente are mai multe multimea copiilor?; Care numar este mai mare, 7 sau 8? Se insista asupra terminologiei pe care trebuie sa o foloseasca elevii: multimii cu 8 elemente ii corespunde numarul 8 si scriem

cifra 8.

Se vor rezolva exercitiile din manual-pune in corespondenta obiectele din multimile date si scrie cifra corespunzatoare numarului de obiecte din fiecare multime.

-se va numara crescator si descrescator (din 1 in 1, din 2 in 2) in concentrul 0-8;

-se vor preciza vecinii numerelor din concentrul 0-8;

-se vor scrie 2 randuri cu cifra 8.



Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul






Exercitiul












Exercitiul

Tabla

Jetoane

Caiete





Tabla magnetica













Manual







Plansa cu scrierea cifrei 8

Caiet special

Sarcinile frontale






Sarcini frontale





















Activitate indepen-denta

-se va pune accent pe verbaliza-rea actiunilor, in vederea insusirii limbajului matema-tic











-se va utiliza material intuitiv (jetoane )


Consolidarea cunostintelor

-concurs-

8 min




O2



O3










O4






O3



O2




Clasa se imparte in 2 echipe, iar denumirea echipei se va afla unind numerele in ordine cresca-toare/descrescatoare: iepurasi si fluturi.Sarcinile de lucru se afla pe un trenulet in dreptul unui numar indicat. Se precizeaza regulile concursului si recompensa: fiecare raspuns corect va primi un morcov pt. echipa iepurasilor, respectiv o floare pentru echipa fluturasilor.

Sarcini de lucru

I: Formeaza multimea frunzelor din 8 elemente si scrie cifra corespunzatoare nr. de elemente;

F: Formeaza multimea triunghiurilor din 8 elemente si scrie cifra corespunzatoare nr. de elemente;

I 1: Gaseste vecinii numarului 7;

F1: Gaseste vecinii numarului 6;

I2: Descompune numarul 8;

F2: Descompune numarul 8 (alta varianta);

I3: Compune numarul 8 din 5 si

F3:Compune numarul 8 din 6 si

I4: Ce numar se afla intre 6 si 8?

F4:Ce numar se afla intre 5 si 7?




Explicatia

Lucrul in perechi

Exercitiul


Lucrul in echipa







Jocul didactic

Fisele de lucru



Simbolul echipelor, jetoane cu morcovi si flori








Fise cu exercitii


Stimulente

morcovi si flori

Sarcina de lucru in perechi















Evaluare formativa





Sarcina de lucru va fi rezolvatade cate un reprezen-tant al fiecarei echipe.



Evaluarea activitatii

10

min

O1

O2

O3

Fisa de evaluare (anexa 1)

Explicatia

Activitate independenta

Fisa de evaluare

coevaluare



Incheierea activitatii si tema pentru acasa

2 min


-se fac aprecieri globale si individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lectie;

-se da tema.

-se acorda cateva calificative

-se impart diplome pentru fiecare echipa

Conversatia

Diplome






Nume: Hurgoi David Data: 17.11.2010


Numara si scrie cifra corespunzatoare numarului de obiecte:


 




Scrie numerele date in ordine:




a)  crescatoare



b) descrescatoare




Coloreaza cu rosu numerele mai mari , cu albastru numerele mai mici si cu verde numerele egale.





4. Noteaza vecinii numerelor:


5.. ..7..

..1.. 2.. .4..


5. Numara din 2 in 2 :


. .. 8


.. .. 7


6. Descompune numerele:


6 3 8










Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }