QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect didactic Biologie Clasa: a VII-a - Ochiul - organul vazului



Proiect didactic



Data : 04 .11.2008

Scoala  : Scoala nr.50 ,, Maica Domnului"

Clasa    : a VII-a

Obiectul   : Biologie

Titlui lectiei    : Ochiul - organul vazului



Durata  : 50 min.



Scopul lectiei: Dobandirea de noi cunostinte privind anatomia ochiului si stabilirea corelatiei dintre structura si functia componentelor ochiului.


Obiective operationale


O1. Sa identifice pe baza desenului din manual organele anexe ale globului ocular si rolul lor.

O2. Sa compare pe baza desenului si a explicatiilor date de profesor structura si functiile tunicilor globului ocular

O3. Sa localizeze pe desen pata oarba si pata galbena.

O4. Sa explice rolul mediilor transparente ale globului ocular.



Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte


Demersul didactic:

a)Resurse materiale: fisa de lucru, creioane colorate, plansa cu ochiul uman de la tabla, atlase de anatomie

b)Resurse procedurale explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul, invatarea prin descoperire

c) Forma de activitate: frontala, pe echipe, individuala


Locul desfasurarii lectiei: -Laboratorul de biologie


Bibliografie : Florica Tibea- manual de biologie clasa a VII-a- Editura Didactica si Pedagogica

Bucuresti- 2005

Florica Tibea - Atlas scolar de biologie-Anatomia omului- Editura Didactica si Pedagogica

Bucuresti- 2005

Serviciul National de Evaluare si Examinare- Ghid de evaluare si examinare- Biologie

Editura Aramis -2001  



ob. operationale


Etapele

lectiei


Activitatea profesorului


Activitatea elevilor


1.Moment organizatoric.


-stabileste linistea

-noteaza absentii



2.Verificarea cunostintelor din lectia anterioara

-Verificare orala


-Elevii raspund intrebarilor


3.Captarea atentiei pentru lectia noua

-prezinta plansa cu structura globului ocular si imparte microplanse fiecarei grupe de cate 2 elevi cu sectiunea globului ocular.

-devin interesati


4.Enuntarea obiectivelor

- anunta obiectivele propuse



5.Reactualiza-

rea notiunilor necesare trecerii la lectia noua

- cere elevilor ca pe baza notiunilor acumulate anterior sa indice pe mulajul encefalului zona(aria )in care se formeaza senzatia de vaz

- indica

zona(aria)senzitiva din lobul occipital


6.Prezentarea optima a continutului lectiei

-scrie titlul lectiei pe tabla

-distribuie fisele de lucru

-prezinta plansa cu sectiunea prin globul ocular si realizeaza explicatii pe baza ei

-solicita elevii sa observe localizarea structurilor globului ocular

- urmareste completarea fiselor de lucru

-realizeaza schema la tabla

-solicita elevii pentru prezentarea rezolvarilor

- explica elevilor importanta globului ocular in viata o

- scriu titlul pe caiete

- coloreaza si completeaza fisa de lucru pe baza explicatiilor profesorului si a plnsei frontale

- identifica tunicile globului ocular


7.Conexiunea inversa se realizeaza pe tot parcursul lectiei ptr.asimilarea cunostintelor

-solicita elevii pe tot parcursul lectiei pt.realizarea obiectivelor

- raspund intrebarilor

- conversatie profesor-elev


Evaluarea rezultatelor

Distribuirea testului de evaluare

Rezolva testul, compara rezolvarile, se autocorecteaza


9 Fixarea si asigurarea transferului

Initiaza conversatii referitoare la importanta structurilor globului ocular

-exemplifica din cunostintele personale


10.Comunicare temei pentru acasa

desenul globului ocular

noteaza tema


Schema lectiei pe tabla

Ochiul - organul vazului



Localizare : in orbite

Alcatuire : a) -glob ocular

b) -organe anexe -sprancene

- pleape

- gene

- conjunctiva

- glandele lacrimale

- 6 muschi externi


a) Globul ocular -3 tunici: sclerotica, coroida, retina

- mediile transparente

1. Sclerorica(albul ochilor)-rol protector

- anterior prezinta corneea transparenta


2. Coroida - rol de hranire

- anterior - corp ciliar- secreta umoarea apoasa

- irisul - disc

- pupila

- fibre circulare si radiare- rol:marirea si micsorarea diametrului pupilei

-celule pigmentare- dau culoarea ochilor


3.Retina : -de origine nervoasa

- celule cu conuri - vederea diurna, contin iodopsina

- celule cu bastonas - vederea nocturna, contin rodopsina (purpur retinian)

- posterior : -pata galbena -celule cu conuri(receptori)

-este singurul loc de pe retina unde se formeaza o imagine clara si corecta a obiectelor

- pata oarba - nu contine receptori

- e locul prin care iese nervul optic


Mediile transparente ale globului ocular:

corneea

umoarea apoasa- intre cornee si iris

cristalinul- lentila biconvexa- intre iris si umoarea sticloasa

umoarea sticloasa - intre cristalin si retina

Rol: - refracta lumina si proiecteaza imaginea pe retina in pata galbena

hranesc ochiul





Fisa de lucru


1.Identificati pe desenul din figura 1 organele anexe ale globului ocular:



2. Colorati cu urmatoarele culori structurile globului ocular prezentate pe desenul din figura 2.

- alb - scletotica

- maro - coroida

- rosu - retina

- galben- pata galbena

- irisul - verde sau albastru sau negru sau maro

- cristalinul - alb sidefat



3. Explicati pe baza imaginilor din fig.3 de ce se spune ca ochiul se aseamana cu un aparat foto.


Proiect didactic



Nume si prenume    : Procopiuc Hermina

Data : 11 .11.2008

Scoala  : Scoala nr.50 ,, Maica Domnului"

Clasa    : a VII-a

Obiectul   : Biologie

Titlui lectiei : Urechea- organul auzului si al echilibrului

Durata  : 50 min.



Scopul lectiei este acela de a-i face pe elevi sa cunoasca alcatuirea urechii si sa inteleaga rolul sau in viata individului.


Obiective operationale


O1. Sa identifice pe baza mulajului componentele urechii externe, urechii medii si urechii interne..

O2. Sa explice rolul timpanului si al oscioarelor auzului:ciocanel, scarita, nicovala.

O3. Sa identifice localizarea pe desen a receptorilor pentru auz si echilibru..

O4. Sa coreleze structura elementelor din care e formata urechea cu functiile lor corespunzatoare .


Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte


Demersul didactic:

a)Resurse materiale: fisa de lucru, creioane colorate, plansa cu urechea umana de la tabla, atlase de anatomie, mulajul urechii

b)Resurse procedurale explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul, invatarea prin descoperire

c) Forma de activitate: frontala, individuala


Locul desfasurarii lectiei: -Laboratorul de biologie


Bibliografie : Florica Tibea- manual de biologie clasa a VII-a- Editura Didactica si Pedagogica

Bucuresti- 2005

Florica Tibea - Atlas scolar de biologie-Anatomia omului- Editura Didactica si Pedagogica

Bucuresti- 2005

Serviciul National de Evaluare si Examinare- Ghid de evaluare si examinare- Biologie-

Editura Aramis -2001  



ob. operationale


Etapele

lectiei


Activitatea profesorului


Activitatea elevilor


1.Moment organizatoric.


-stabileste linistea

-noteaza absentii



2.Verificarea cunostintelor din lectia anterioara

-Verificare orala


-Elevii raspund intrebarilor


3.Captarea atentiei pentru lectia noua

- profesorul imparte cate o fisa de lucru fiecarui elev si le cere sa recunoasca ce organ de simt este prezentat in fisa si sa scrie din cultura generala partile componente pe care le recunosc

-prezinta plansa cu alcatuirea interna a urechii si mulajul

-deseneaza urechea pe tabla


-devin interesati

-completeaza desenul

-scriu titlul pe caiete


4.Enuntarea obiectivelor

- anunta obiectivele propuse



5.Reactualiza-

rea notiunilor necesare trecerii la lectia noua

- cere elevilor ca pe baza notiunilor acumulate anterior sa indice pe mulajul encefalului zona(aria )in care se formeaza senzatia de auz

- ce rol stiti ca are cerebelul?

- stiati ca urechea ne ajuta in mentinerea echilibrului?

- indica

zona(aria)senzitiva din lobul temporal


-in mentinerea echilibrului


6.Prezentarea optima a continutului lectiei

-scrie titlul lectiei pe tabla

-distribuie fisele de lucru

-prezinta mulajul cu sectiunea prin ureche si realizeaza explicatii pe baza lui

-solicita elevii sa observe alcatuirea urechii externe, medii si interne

- urmareste completarea fiselor de lucru

-realizeaza schema la tabla

-solicita elevii pentru prezentarea rezolvarilor

- explica elevilor importanta urechii in viata omului

- scriu titlul pe caiete

- coloreaza si completeaza fisa de lucru pe baza explicatiilor profesorului si a mulajului

- identifica partile componete ale urechii externe, medii si interne


7.Conexiunea inversa se realizeaza pe tot parcursul lectiei ptr.asimilarea cunostintelor

-solicita elevii pe tot parcursul lectiei pentru realizarea obiectivelor

- raspund intrebarilor

- conversatie profesor-elev


8.Evaluarea rezultatelor

Distribuirea testului de evaluare

Rezolva testul, compara rezolvarile, se autocorecteaza


9 Fixarea si asigurarea transferului

Initiaza conversatii referitoare la importanta structurilor urechii

-exemplifica din cunostintele personale


10.Comunicarea temei pentru acasa

desenul urechii

noteaza tema


Schema lectiei pe tabla


Urechea - organul auzului si al echilibrului


Localizare: -in osul temporal al cutiei craniene

Alcatuire: - urechea - externa

- medie

- interna

Urechea externa: - pavilionul urechii- rol in captarea si dirijarea undelor sonore

- conduct auditiv extern - glande - secreta ceara

- peri - opresc impuritatile


Urechea medie: - cavitate plina cu aer

- timpan- vibreaza cand undele sonore il lovesc

- fereastra ovala si rotunda -spre urechea interna

- trompa lui Eustachio - prin care urechea medie comunica cu faringele

- rol:egalizeaza presiunea aerului de-o parte si de alta a

timpanului

- oscioarele auzului:ciocanel,nicovala, scarita

Rol:transmit si intensifica vibratiile timpanului urechii interne


Urechea

interna: - Labirint osos: - vestibul osos

- 3 canale semicirculare

- melc osos

- perilimfa

- Labirint membranos : -vestibul membranos - sacula si utricula

- contine receptorii pt.echilibru

- 3 canale semicirculare membranoase

- melc membranos- organul lui Corti cu receptori pentru auz

- endolimfa

Fisa de lucru


1. Identificati organul de simt prezentat in figura 1 si scrieti din cultura generala denumirile partilor componente pe care le recunosteti: Timp de lucru 3 minute



2.Precizeaza care este rolul cutelor din pavilionul urechii. Dar al formei pe care o are acesta?

3.Ce rol crezi ca au perii si ceara (cerumenul) din ureche?



4. Explica urmatoarele situatii problema:


a) Urci la munte sau poate cobori intr-o salina ,la adancime. Ce constati?

b) Ce faci ca sa egalizezi diferentele de presiune dintre exterior si urechea medie?.




Nume : Data:

Clasa :

Fisa de evaluare


Urechea - organ al auzului si al echilibrului



1. Scrie in spatiul punctat din dreptul literei din coloana A ,cifra corespunzatoare din coloana B:


A   B

..a)Timpan 1) Se sprijina de fereastra ovala

..b) Scarita 2) Lant de oscioare

..c) Ciocanel, nicovala, scarita  3) Membrana care vibreaza

..d) Pavilion 4) Capteaza si directioneaza undele sonore

0.5 x 4 = 2 puncte



2. Completeaza spatiile punctate cu notinile corespunzatoare


In melcul osos - organul lui Corti se afla receptorii pentru..

Lichidele urechii interne sunt: si .

Trompa lui Eustachio are rol de

0.5 x 4 = 2 puncte


3. Recunoaste oscioarele din figura urmatoare si aseaza-le in ordinea lor fireasca din ureche.


4puncte



Se acorda 2 puncte din oficiu


Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }