QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Matematica CLASA: I a - Exercitii si jocuri cu numerele naturale de la 0 la 20





PROIECT DIDACTIC


DATA: 10 februarie 2010

CLASA: I B

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu Clasele I - VIII, Nr.1 Seini, Maramures

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Matematica



UNITATEA DE INVATARE: Numerele naturale de la 0 la 20

SUBIECTUL: Exercitii si jocuri cu numerele naturale de la 0 la 20

TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare  

SCOPUL LECTIEI: - consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre numerele naturale de la 0 la 20

- dezvoltarea gandirii logice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive: O.C.1 - sa citeasca si sa scrie numere naturale de la 0 la 20;

O.C.2 - sa numere in ordine crescatoare si descrescatoare un interval din sirul numerelor naturale de la 0 la 20,

din 1 in 1, din 2 in 2, din 5 in 5, din 10 in 10;

O.C.3 - sa indice cifra care reprezinta numarul zecilor sau al unitatilor ;

O.C.4 - sa completeze "vecinii" unor numere naturale date ;

O.C.5 - sa aplice algoritmul de compunere / descompunere a unor numere formate din zeci si unitati ;

O.C.6 - sa compare doua sau mai multe numere naturale formate din zeci si unitati , stabilind relatia dintre ele ;

O.C.7 - sa ordoneze crescator / descrescator un sir de numere date ;

O.C.8 - sa recunoasca numerele pare si numerele impare;


Psihomotorii: O.PM.1 - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator ;

O.PM.2 - sa-si reprime miscarile inutile in ora ;


Afective: O.A.1 - sa traiasca bucuria descoperirii de lucruri noi, bucuria reusitei ;

O.A.2 - sa lucreze cu interes individual si in echipa ;

STRATEGIA DIDACTICA: mixta

METODE SI PROCEDEE: exercitiul, explicatia, conversatia,observatia, problematizarea, jocul didactic, munca independenta;

MIJLOACE DIDACTICE: plicuri si cartonase cu numere, fise de munca independenta, joc PPT, fise de lucru in echipa, mascota, flip-chart;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in echipa;

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematica, evaluare orala, evaluare scrisa, autoevaluare;


BIBLIOGRAFIE:

* V. Padureanu, T. Pitila, C. Mihailescu, Matematica - manual pentru clasa I, Bucuresti, Editura Aramis, 2005;

* Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988;

* Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Editura Polirom, Iasi, 2007;

*Descriptori de performanta pentru invatamantul primar , Editura ProGnosis;

* E. Simionica, F. Caraiman, Matematica . prin joc, Ed. Polirom, Iasi, 1998.


DURATA: 45 minute

RESURSE UMANE: 22 elevi





Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

op.


Continutul instructiv - educativ


Strategia didactica


Evaluare

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare


Moment organizatoric



Aerisirea salii de clasa;

Pregatirea materialelor necesare activitatii;

Realizarea climatului optim pentru buna desfasurare a activitatii;

conversatia


frontal



Captarea atentiei

2'



O.PM.1

Prezint elevilor mascota orei de matematica, un om de zapada;

Omul de zapada ofera elevilor plicuri cu sarcini de lucru;

conversatia

Om de zapada din plus

Plicuri cu sarcini de lucru


frontal


observarea sistematica




Anuntarea temei si a obiectivelor


O.PM.1

Anunt subiectul lectiei: "Exercitii si jocuri cu numerele naturale de la 0 la 20";

Anunt obiectivele operationale intr-o forma accesibila lor;

conversatia


frontal




Organizarea situatiilor de consolidare






O.C.2 O.C.3

O.C.6 

O.C.7  O.C.8











O.C.1  O.C.5






O.C.1




O.PM.2













O.C.4









Elevii primesc primul plic in care sunt jetoane cu numere;

Ordoneaza jetoane cu numere (crescator, apoi descrescator);

Numara crescator/descrescator in intervalul 0-20;

Sorteaza jetoanele cu numerele pare/impare;

Ordoneaza crescator/descrescator numerele pare/impare

Indica cel mai mare/mic numar, vecinii numerelor indicate;

Elevii primesc plicul 2. Acesta contine planse reprezentand exercitii de citire si formare a numerelor pe socotitoare;

Prezint la flip-chart plansele;

Vor asocia numarul cu socotitoarea potrivita apoi vor reprezenta pe socotitoare numerele date;

Plicul 3 - activitate independenta, exercitiile din manual pag.59

Elevii deschid manualele si rezolva exercitiile;

Verific frontal activitatea independenta;

Plicul 4 - Concurs

Elevii vor constitui 3 echipe; 

Vom organiza un concurs "Cine urca primul scara?" Exercitiile vizeaza descompunerea numerelor in zeci si unitati;

Se analizeaza activitatea fiecarei echipe;

Plicul 5 - rezolvati exercitii cu ajutorul calculatorului;

Se rezolva exercitii interactive-prezentare PPT:

1. Numara de la 1 la 20 crescator, descrescator;


2. Ce numere lipsesc



3. Numara din 2 in 2 de la 4 la 20, de la 3 la 19;

din 5 in 5, din 10 in 10;

4. Scrie vecinii numerelor: _ 18 _

_ 15 _

_ 12 _

_ 19 _

_ 11 _

5. Ordoneaza crescator numerele: 15, 19, 14, 20, 12, 17, 10


6. Ordoneaza descrescator numerele: 16, 14, 19, 11, 20, 13, 17





Jocul didactic

exercitiul





exercitiul



conversatia

observatia






jocul didactic 






exercitiul

conversatia



explicatia


exercitiul





problemati-zarea










Jetoane cu numere















Flip-chart

Fise de lucru

Anexa 1







Fise de lucru

Anexa 2




Joc interactiv

PPT

















in perechi







frontal






frontal




activitate independenta





pe echipe









frontal














observare sistematica








aprecieri verbale








observarea sistematica a comporta- mentului elevilor







aprecieri verbale













Obtinerea performantei






O.A.1

Plicul 6 - exercitii de completare si formare a sirurilor numerice;

Observa regula dupa care a fost constituit sirul si completeaza un sir nou respectand regula descoperita;


Continua sirul:


Creaza un alt sir  respectand aceeasi regula:






problemati-zarea



Flip -chart






in echipa


observarea sistematica a comporta- mentului elevilor


proba scrisa



Asigurarea retentiei si transferul




O.C.2 O.C.5

O.C.8

O.A.2

Plicul 7 - fise de munca independenta

Elevii rezolva fisa de munca independenta;



exercitiul


Fisa de lucru

Anexa 3


individual



proba scrisa

autoevalu-are




Incheierea activitatii




Fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie;

Mascota felicita elevii.


conversatia



frontal


aprecieri verbale






Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }