QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a - Marile descoperiri geografice





PROIECT DIDACTIC



Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea

Profesor:

Clasa: a VI-a D

Data:

Unitatea de invatare: ,,Inceputurile lumii moderne''

Lectia: Marile descoperiri geografice



Tipul de lectie: mixt ( evaluare, transmitere de noi cunostinte).

Locul de desfasurare: sala de clasa

Timp:

Obiectiv general: Sistematizarea achizitiilor anterioare, dobandirea de noi cunostinte

referitoare la marile calatorii geografice, exersand deprinderi de munca

intelectuala ( investigatie, invatarea prin descoperire), dezvoltarea

curiozitatii fata de civilizatiile descoperite in urma acestor calatorii.


Obiective operationale:

-cognitive O1-sa defineasca termenii istorici: capital, manufactura, burghezi, domeniu

colonial, astrolab, caravele.

O2 - sa descrie traseul marilor calatorii.

-formative O3 - sa identifice cauzele care au generat marile calatorii

O4 - sa opereze cu algoritmul cauze/consecinte in prezentarea urmarilor

-atitudinale O5 - sa manifeste curiozitate fata de noile civilizatii descoperite si sa

aprecieze realizarile acestora.

Valori si atitudini vizate:

- Gandire critica si flexibila

- Relationarea pozitiva cu ceilalti

- Curiozitate si interes pentru studiul Istoriei


Strategii:    - expozitiv-euristice: S1-explicatia, S2-conversatia euristica

- interactive: S3-modelul grafic, S4-comparatia, S5-problematizarea, S6-

conversatia examinatoare, S7-investigatia, S8-brainstorming, S9- jocul

de rol.


Mijloace: M1-Manual de Istorie clasa a VI-a, Editura Corint

M2-Harta ,,Marile descoperiri geografice''.

M3-Atlasul istoric

M4-Marile calatorii ale exploaratorilor, Editura Corint Junior

M5-Model grafic(harta de contur).



Marile descoperiri geografice

( Schita lectiei



1.Cauze:

- economice- cresterea populatiei si lipsa resurselor in Europa

- necesitatea marfurilor din Orient ( mirodenii, matase, podoabe,etc)

- extinderea turcilor si blocarea drumurilor comerciale

- religioase- raspandirea crestinismului

- tehnice - progrese in arta navigatiei: carma, busola, astrolabul, caravela

- stiintifice - cunostiinte geografice-Ptolemeu-,,Pamantul este rotund''.


2.Desfasurare:

- Marco Polo - calatoria in China

- Henric ,,Navigatorul''- coasta de vest a Africii ( insulele Madeira, Azore, Canare)

- 1488 - Bartolomeo Diaz-Sudul Africii ( Capul Bunei Sperante)

- 1492- Cristofor Columb- America centrala ( arhipeleagul Bahamas, Cuba )

- 1498 - Vasco da Gama- India ( Calicut )

- 1499 - Amerigo Vespucci- America

- 1500 - Cabral - Brazilia

- 1519 - Fernando Magellan - prima calatorie in jurul lumii


3. Urmari:

- descoperirea continentului american ( civilizatiile mayasa, azteca si incasa)

- formarea Imperiilor coloniale si exploatarea teritoriilor cucerite

- dezvoltarea comertului pe axa Atlanticului

- aclimatizarea de plante si animale

- favorizarea progresului intelectual

- crestinarea popoarelor cucerite








Desfasurarea demersului didactic


Secventele

didactice

Continu-

turi vizate

Ob.

oper.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Res.

mat.

Res.

proced.

Evaluare

Momentul

organizato-

ric



- noteaza absentele

- organizeaza materialele

- creeaza un climat cooperant

- raspund cerintelor

-pregatesc materialele solicitate







Reactuali-

zarea

cunostintelor




Sat si oras

la incepu-

tulEpocii

Moderne







O1

-prin intrebari adresate frontal

clasei solicita opinii despre im-

portanta continuturilor studiate:

lumea satelor europene la ince-

putul Epocii Moderne si cea a

oraselor.

- subliniaza ideea de progres si

cere elevilor sa identifice ele-

mentele acestuia in cele doua

situatii.

- accentueaza algoritmul cauze-

consecinte.

- evalueaza raspunsurile(anali-

zeaza, decide, lauda, ierarhizea-

za);

- mediaza opiniile



elaboreaza raspunsuri

la cerinte



- autoevalueaza








M2




S2






S4







Frontala

orala


Anuntarea

temei si a

obiectivelor

propuse


Captarea

atentiei


- face legatura intre cunostintele

predate anterior si cele care

urmeaza sa fie comunicate

- scrie pe tabla titlul lectiei

- oral prezinta obiectivele

urmarite. 


sunt atenti la explicatii


-noteaza in caiete titlul

lectiei.




S1



Dobandirea

de noi

cunostinte

(de catre

elevi prin

activitatea de invatare

dirijare propusa de profesor)


Cauzele

marilor

calatorii












Marile

Calatorii












Urmarile

descoperi-rilor

geografice



O3













O2











O5





O4


- prezinta modelul grafic si stimuleaza elevii sa-si asume

diferite roluri.( comercianti,

negustori, regi,etc)




-identifica si ierarhizeaza

cauzele, notand schita pe tabla

- explica initiativa Spaniei si

Portugaliei in acest domeniu

si prezinta primele calatorii.


- investigheaza harta istorica a celor mai importante calatorii si cere elevilor sa le identifice din manual si ailasul istoric.










-prezinta imagini referitoare

la modul de organizare si dezvoltare al civilizatiilor de pe continentul american si nu numai.




-analizeaza urmarile si realitatile aparute in urma desfasurarii marilor calatorii



raspund cerintelor si identifica cauzele care au dus

dus la desfasurarea mari-

lor calatorii geografice.





-noteaza schita in caiete



-investigheaza sursele istorice

-identifica principalele calatorii

-interpreteaza formuland opinii rezultatul acestora







- analizeaza si compara

realitatile noilor lumi

descoperite.

-apreciaza realizarile acestora si civilizatiile lor infloritoare.



- opereaza cu algoritmul cauze/consecinte si identifica urmarile






M5











M3











M4




M1


S3


S9



S8







S7





S6








S2









Observa-

rea

sistemati-

ca









Exercitiul


Stimularea

performan-

tei




-Problematizeaza desfasurarea calatoriilor portugheze doar de-a lungul coastelor Africii si a mo-

dului in care au exploatat teritoriile descoperite.


-analizeaza problema


-ofera explicatii


- compara cu modelul

spaniol




M2


S5



S4



verificare

frontala


Asigurarea

retentiei si

a transferu-

lui





Tema

pentru

acasa



Evaluarea

capacitati;

aptitudini

atitudini





O2



O4



-solicita elevilor sa identifice la harta traseul celor mai importante calatorii





-Recomanda aprofundarea cunostintelor asimilate





-Analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide/noteaza


indica traseul calatoriilor si stabilesc importanta lor prin prisma urmarilor











-se raporteaza la aprecierile formulate



M2



S6



exercitiul







PROIECT DIDACTIC



Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea

Profesor: Gurau Dorina Liliana

Clasa: a V-a A

Data:

Unitatea de invatare: ,,Grecia Antica''

Lectia: Evaluare-Grecia Antica

Tipul de lectie: sistematizare, aprofundare, evaluare

Locul de desfasurare: sala de clasa

Timp:


Obiectiv general: Sa sistematizeze si sa aprofundeze cunostinte referitoare la polisurile

grecesti; formarea deprinderii de analiza comparativa, dezvoltarea unei

atitudini de apreciere fata de valorile civilizatiei grecesti.


Obiective operationale:

- cognitive O1-sa operationalizeze conceptele, notiunile: polis, aristocratie, demo- 

cratie, Constitutie, cetatean, rege ereditar, ostracism, olimpiada, etc

O2-sa descrie caracteristicile regimurilor politice atenian si spartan si

cele ale educatiei tinerilor in cele doua polisuri.

-formative O3-sa compare cele doua regimuri politice identificand doua asemanari si

doua deosebiri.

O4-sa argumenteze cele doua tipuri de educatie din polisurile grecesti

-atitudinale O5-sa formuleze opinii referitoare la contributia Atenei si Spartei la

progresul civilizatiei grecesti si universale.


Valori si atitudini vizate:

Relationarea pozitiva cu ceilalti

Gandire critica, flexibila, comparativa

Stimularea curiozitatii pentru studiul marilor civilizatii ale Antichitatii


Strategii:expozitiv-euristice: S1-descrierea; S2-explicatia

Interactive: S3-comparatia; S4-modelul grafic; S5-jocul de rol; S6-

demonstratia; S7-problematizarea.


Mijloace: M1-Schita recapitulativa

M2- imagini

M3- macheta

M4-fond muzical



Schita recapitulativa:GRECIA ANTICA


ATENA / SPARTA


1. Descrierea Greciei:

- cadrul natural

- resurse

- locuitorii

2. Intemeiere polisurilor:

- origine

- asezare

- tipul statului

3. Organizarea interna

- regimuri politice

- legi scrise si Constitutii

- clase sociale

- aliante politice

4. Dezvoltare culturala:

- modele de educatie

- arta si cunoasterea ( Pericle)

5. Armata si razboiul ( Leonidas)

6. Religia si Jocurile Olimpice









Desfasurarea demersului didactic



Secventele

didactice

Continu-turi vizate

Ob.

op.

Activitatea

profesorului


Activitatea elevilor

Res.

mat.

Res.

proce

Evaluare

Momentul

organiza-toric



-noteaza absentele

- organizeaza clasa

-pregateste materialele

-pregatesc materialele solicitate

-se aseaza la locurile indicate




Reaminti-rea temei

propuse

pentru

evaluare


Grecia

antica



-reamintaste titlul temei care urmeaza sa fie evaluata

-prezinta planul schitei recapitulative

-oral, prezinta obiectivele urmarite



-asculta indicatiile si revad planul de sistematizare si aprofundare




M1






Desfasurarea lectiei


Cadrul

natural/

resurse/

locuitori









Intemeierea

polisuri-

lor







Organiza-rea

Interna






Cultura si

Educatia










Razboaiele

Jocurile

Olimpice










Razboiul

Pelopone-siac







O1














O3





O2






O4












O3



O1





O5



-dirijeaza activitatea recapitulativa


















-urmareste si coreleaza activitatea celor doua grupe, urmarind schema de recapitulare.


























-sintetizeaza solicitand elevilor sa formuleze opinii referitoare la contributia celor doua polisuri la progresul civilizatiei grecesti


un calator ( povestitor) face o calatorie in Grecia si prezinta cadrul natural, fru-

musetile peisajului, resu-rsele

-identifica influienta reliefului asupra modului de organizare-polisul

-mendului de organizare-polisul

-mentioneaza existenta celor doua polisuri model Sparta si Atena.


-prezinta succesiv intemeierea celor doua polisuri

-identifica triburile elene care le-au intemeiat, pozitionarea geografica si tipul de stat constituit

-prezinta comparativ organizarea interna a fiecarui polis, clasele sociale existente si regimurile politice impuse.

-demonstreaza diferentele existente prin analiza legislatiei si Constitutiilor care stau la baza organizarii lor.

-argumenteaza dezvoltarea culturala si cele doua tipuri de educatie.

-joc de rol-Pericle






-operationalizeaza principalele concepte.


-identifica si existenta unor asemanari, acestea fiind religia, Jocurile Olimpice si luptele comune in fata pericolului persan

-joc de rol -Leonidas



-formuleaza opinii


-se argumenteaza




-calatorul prezinta decaderea polisurilor in urma razboiului

peloponeziac si cucerirea Greciei de catre Macedonia.





M2





M4











M2












M3













M2



M3









M4



S5



S1





S2










S3





S6





S4



S5










S3




S5









S1




orala

individu-ala



















Frontala

Orala














Pe grupe

cooperan-te















Orala individua-la


Tema pentru

acasa




- recomanda complecta-rea cunostintelor despre

Grecia Antica cu alte sapecte care nu au fost evaluate.


-noteaza






Evaluarea

capacitati

aptitudini

atitudini




-analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide/ noteaza.


-se raporteaza la aprecierile formulate.




















PROIECT DIDACTIC


Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea

Profesor: Gurau Dorina Liliana

Clasa: a VIII-a A

Data:

Unitatea de invatare: ,,Societatea romaneasca in Evul Mediu si la inceputul Epocii

Moderne''

Lectia:Universul satului romanesc medieval

Tipul de lectie: mixt (evaluare, dobandire de noi cunostinte)

Locul de desfasurare: sala de folclor

Timp:


Obiectiv general: Sa dobandeasca cunostinte despre particularitatile satului medieval

exersand deprinderea de a valorifica, analiza si structura experien-

tele personale; sa manifeste o atitudine pozitiva, responsabila fata de

rolul satului in pastrarea identitatii de neam.


Obiective operationale:

- cognitive O1-sa defineasca notiunile: obsti satesti, sfatul batranilor, obiceiul pa-

mantului, vatra, mosie, calendarul muncilor agricole, solidaritate.

O2-sa descrie elemente specifice civilizatiei rurale: casa taraneasca,

biserica de lemn, portul, traditiile, muncile agricole

-formative O3-sa compare aspecte ale satului medieval cu cel actual

O4-sa analizeze impactul modernitatii asupra traditiilor si specificului

lumii rurale.

-atitudinale O5-sa se implice in conservarea traditiilor lumii satului prin diverse

activitati si proiecte educative.


Valori si atitudini vizate:

Relationarea pozitiva cu ceilalti

Gandire critica, flexibila si comparativa

Antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului satului romanesc si a traditiilor ca predictie a schimbarilor prin raportarea la contemporaneitate.


Strategii:expozitiv-euristice: S1-descrierea; S2-explicatia; S3-conversatia euristica

Interactive: S4-comparatia; S5-conversatia examinatoare; S6- demonstratia;

S7-problematizarea ; S8- investigatia


Mijloace: M1- Manual Istoria Romanilor, clasa a VIII-a, Editura Sigma

M2- imagini

M3- costum popular

M4- teste de evaluare


Universul satului romanesc medieval

( schita lectiei )


1.Formare si organizare

- pe vaile raurilor

- in regiunile impadurite

- regiunile de campie inmultire prin ,,roire'' si defrisare

- forma de organizare:- obstea sateasca

- jude, cneaz, vornic.

- Sfatul batranilor ( rol judecatoresc -> dreptul pamantului )

2.Componenta:

- vatra - locuintele

- biserica ]-arhitectura din lemn

- moara

- ateliere si instalatii

-mosia-pamant arabil, pasuni, paduri, livezii, vii, etc

- populatia -> familia = unitatea de baza ( numeroasa, mai multe generatii )

-> relatii de rudenie

-> solidaritate

3.Ocupatii

- stabilite dupa calendarul muncilor agricole

- principale:- agricultura (cultura plantelor si cresterea animalelor)

- secundare :- vanatoare, pescuit, albinarit, culesul din natura, lucrul la padure

- mestesuguri :-morarit, vararit, fierarit, lemnarit, prelucrarea fibrelor textile vegetale si

animale, olarit, etc

4. Portul

- din in si canepa

- creat in gospodarie (razboiul de tesut )


5.Obiceiuri:

- ale vietii de familie ( nasterea-botezul, casatoria-nunta, moartea-inmormantarea)

- calendarul bisericesc ( sarbatori si perioade de post)







Desfasurarea demersului didactic



Secventele

didactice

Continu-

turi

vizate

Ob.

Op.


Activitatea profesorului


Activitatea elevilor


Res mat


Res

pro


Evaluare

Momentul

Organiza-toric




- noteaza absentele

-creeaza un climat cooperant

- pregateste materialele necesare


se pregatesc pentru ora

-- pregatesc materialele solicitate





Reactuali- zarea

cunostin-

telor/eva-

luare


Statele medievale romanesti si institutiile lor



- valorifica testul sumativ

- verifica raspunsurile si le completeaza

- stabileste acordarea punctajului


- impart testele

- raspund la intrebari 

-verifica punctajul acordat



M4



S5


Sumati-va

valorifi-carea

testului


Anuntarea

temei si a

obiective-

lor

propuse 


Captarea

atentiei



- solicita elevilor sa identifice cele doua spatii de locuire in lumea medievala

- noteaza pe tabla titlul lectiei

- precizeaza ce vor afla , ce vor sti sa faca la sfarsitul  lectiei cu cele insusite

-organizeaza invatarea


- identifica lumea satului si orasele

- noteaza in caiete




S2



Dobandi-rea de noi

cunostinte

(de catre

elevi prin

activitatea de invatare/

dirijare propusa de profesor.



Formarea si modul de organizare

a satului medieval




Elementele

componente


Principale-le

Ocupatii

Portul



Obiceiuri-

Le.




O1









O2

















O3






O4


-prezinta formarea si organiza-rea satului medieval



-identifica elementele compo-

nente ale satului




- analizeaza elementele de solidaritate rurala.

-prezinta ocupatiile principale , secundare si cele mai importante mestesuguri


-coreleaza aceste activitati cu

creearea portului popular


- solicita elevilor sa numeasca cele mai importante obiceiuri pe care le cunosc si la care au luat parte .





- analizeaza modul in care acestea se mai pastreaza si se regasesc  in prezent



- problematizeaza modul in care traditiile si elementele specifice ale lumii rurale sunt influientate de modernitate


definesc obstea sateasca, sfatul batranilor, dreptul pamantului.


-investigheaza sursele istorice

-identifica casa taraneasca, biserica de lemn, moara de apa si le prezinta.

-compara analizand relatiile societatii contemporane.

-argumenteaza prezenta acestora si azi in anumite zone pe care le cunosc


- descriu un costum popular din zona Beiusului


- indica cele mai importante sarbatori religioase, iar apoi pe cele ale vietii de familie










-formuleaza pareri personale pe care le argumenteaza.









M2


M1








M3















M2





S8





S4



S3




S1










S6





S7











verifica-re

Orala
















verifica-re

frontala


Stimularea

performan-tei




O5


-chestioneaza elevii in ce masura sunt interesati sa contribuie la pastrarea traditiilor si prin ce activitati anume.



analizeaza problema

-ofera solutii




S3



Asigurar-ea

retentiei si a tran-sferului




O1


O3



subliniaza cele mai importante aspecte ale temei discutate



raspund la intrebari





orala


Tema

pentru

acasa




-recomanda  aprofundarea cunostintelor asimilate prin participarea la sarbatorile de iarna intr-un cadru traditional







Evaluare



Capacitati/

Aptitudini/

Atitudini.




analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide/noteaza


-se raporteaza la aprecierile formulate.












PROIECT DIDACTIC


Unitatea de invatamant: S08 Nr.11 Oradea

Profesor: Gurau Dorina Liliana

Clasa: a VII-a D

Data:

Unitatea de invatare: ,,Civilizatia la rascruce de secole''.

Lectia: Revolutia in stiinta si tehnica

Tipul de lectie: mixt (evaluare, dobandire de noi cunostinte)

Locul de desfasurare: sala de clasa

Timp:

Obiectiv general: Sistematizarea cunostintelor anterioare, dobandirea de noi cunostinte

despre cele mai importante realizari si descoperiri in domeniul stiintei

si tehnicii; interdisciplinaritate cu alte obiecte de studiu unde acestea

au fost prezentate.


Obiective operationale:

- cognitive O1-sa defineasca notiunile:antropologie, arheologie, radioactivitate,

vaccin, psihologie, pasteurizare

O2-sa prezinte teoria evolutionista

-formative O3-sa argumenteze importanta deosebita a unor descoperiri din medicina,

biologie, fizica, chimie.

O4-sa analizeze impactul descoperirilor stiintifice si in special a progre-

selor din medicina asupra cresterii demografice.

-atitudinale O5-sa formuleze aprecieri obiective si argumentate referitoere la modul

in care cercetarea stiintifica si tehnica au fost puse in slujba razbo-

iului, contribuind la inarmarea militara.


Valori si atitudini vizate:

Relationarea pozitiva cu ceilalti

Gandire critica, flexibila si comparativa

Antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului stiintei si tehnicii la progresul general al umanitatii.


Strategii:expozitiv-euristice: S1-descrierea; S2-explicatia; S3-conversatia euristica

Interactive: S4-comparatia; S5-conversatia examinatoare; S6- demonstratia;

S7-problematizarea ; S8- investigatia


Mijloace: M1- Manual Istorie clasa a VII-a, Editura Nemira

M2- imagini

M3- Album de Istorie Universala

M4- rebus




Revolutia in stiinta si tehnica

( schita lectiei )


1. Caracteristici ale stiintei si tehnicii

-> descoperiri:- electromagnetismul

- radioactivitatea

- razele X

-> noi surse de energie:- electricitatea ( T.Edison )

- gazul

- petrolul

-> invenventii:- motorul electric

- iluminatul

- telegraful, telefonul, radioul (A. Bell)

- instalatii de incalzit

-> ramuri stiintifice noi :- antropologia, arheologia, psihologia

- biologia celulara, chimia organica

-> in medicina:- vaccinul antirabic,

- stafilococul si streptococul

- pasteurizarea (L.Pasteur)

-> societatile industriale au laboratoare proprii

-> cercetarea stiintifica utilizata in domeniul armamentului


2. Noi curente de gandire

->,,evolutionismul''-C. Darwin


3.Urmari

-> scaderea ratei mortalitatii si cresterea demografica

-> dezvoltarea societatii

-> cresterea si modernizarea oraselor

-> apropierea spatiilor

-> inceputul cursei inarmarilor







Desfasurarea demersului didactic


Secvente-le

didactice

Continu-turi

vizate

Ob.

op.


Activitatea profesorului


Activitatea elevilor

Res.

mat.

Res.

pr.


Evaluare

Momentul

Organiza-tori



- noteaza absentele

- pregateste materialul didactic necesar.

-organizeaza clasa

- se pregatesc pentru lectie

- raspund cerintelor





Reactuali-

zarea

cunostin-

telor/

evaluare


Revolutia de la 1848 in Europa


State nationale si multinati-onale



se face prin rezolvarea unui rebus (xerox

- imparte foile si transmite sarcinile de rezolvare

- stabileste timpul acordat


- verifica raspunsurile si le complecteaza daca este nevoie



- rezolva rebusul





-raspund la intrebari si verifica testul colegului de banca.





M4




scrisa



Auto-evalua-re


Evocare




solicita elevilor sa identifice solutia rebusului


- noteaza pe tabla titlul lectiei


-precizeaza ce vor afla, ce vor sti sa faca la sfarsitul lectiei cu cele insusite, de ce sunt importantedescoperirile stiintifice si tehnologice



-identifica :Stiinta si Tehnica



- noteaza in caiete






M4


S8





S3





orala




Dobandi-rea

de noi

cunostin-te (de catre elevi prin activitatea de invatare/

dirijare propusa de profesor).



Caracteristicile principale ale stiintei si tehnicii;


principalele realizari si descoperiri









Stiinta si industria de arma-ment








Urmari



O1







O3















O4









O1


- defineste : antropologia, arheologia, psihologia, vaccin


- identifica principalele descoperiri, noile surse de energie, ramurile stiintifice noi si inventiile.


- demonstreaza importanta deosebita a descoperirilor din medicina, biologie, chimie, etc


- analizeaza impactul acestora asupra evolutie demografice declansand practic o explozie demografica






-explica modul in care cercetarea stiintifica este utilizata in domeniul producerii de armament.







-sintetizeaza si ierarhizeaza urmarile revolutiei din stiinta si tehnica


- definesc valorificand cunostintele achizitionate anterior la alte materii de studiu.

- investigheaza sursele si identifica  principalele descoperiri in domeniul stiintei.


-explica cu argumente proprii descoperirile remarcabile din medicina si biologie si rolul hotarator asupra evolutiei demografice:scaderea mortalitatii, a celei infantile,





vindecarea unor boli prin vaccinare, cresterea duratei

medii a vietii, etc


- interpreteaza formuland opinii personale folosirea iminenta a noilor descoperiri stiintifice in producerea de armament

- prezinta comparativ efortul Marilor Puteri in domeniul pregatirii militare


- identifica si formuleaza cele mai importante urmari.






M1









M2













M1















S8


S5





S1







S2






S4







Verificare fronta la












Observare sistematica


Stimula-rea performan-tei



Evolutio-nismul



O2


-problematizeaza teoria evolutionista


- analizeaza problema

- ofera solutii si opinii personale



M3


S7


S4



frontala


Asigura-rea retentiei si a transferu-lui




O5



- aprecieri obiective si argumentate ale contributiei stiintei si tehnicii la declansa-rea cursei inarmarilor



- formuleaza opinii pro si contra




S5



Tema

pentru acasa




-aprofundarea cunostintelor dobandite prin rezolvarea testului din manual


-noteaza in caiete



M1





Evaluarea

Capacitati/aptitudini/atitudini




Analizeaza critic si obiectiv, lauda, ierarhizeaza, decide/ noteaza



-se raporteaza la aprecierile formulate










Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:




Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }