QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC Chimie CLASA: VIII -a - Proprietatile chimice ale sarurilor




Scoala Nr.9 " Calistrat Hogas"Galati



Proiect didactic






Disciplina: Chimie

Clasa: VIII B

Profesor

Tema lectiei: Proprietatile chimice ale sarurilor

Tipul lectiei : Lectie mixtǎ

Scopul lectiei : Verificarea cunoștințelor referitoare la definiția ,denumirea , clasificarea și proprietațile fizice ale sǎrurilor ;de a face cunoscute elevilor proprietatile chimice și utilizǎrile sarurilor .



OBIECTIVE CADRU:


Cunoasterea si intelegerea fenomenelor chimice , a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei.

Dezvoltarea capacitatii de explorare / investigare a realitatii si de rezolvare de probleme specifice domeniului chimiei .

Dezvoltarea capacitatii de comunicare , utilizand limbajul specific chimiei.


OBIECTIVE DE REFERINTA:


1. 1Sa utilizeze terminologia si conventiile stiintifice privind substantele simple si compuse.

1.2 Sǎ clasifice sǎrurile

2.1. Sa conduca operatii experimentale de laborator  pentru a studia proprietatile substantelor

2.3 Sa interpreteze observatiile si datele obtinute in urma activitatilor experimentale.

2.6 Sa formuleze generalizari referitoare la comportarea fizico -chimica a unor substante , pornind de la cazuri particulare.

2.7 Sǎ deducǎ aplicații practice ale sǎrurilor



OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 -Sǎ defineasca sǎrurile

O2 -Sǎ denumeascǎ și sǎ clasifice sǎrurile

O3 -Sǎ enumere și sǎ recunoascǎ proprietațile fizice ale sǎrurilor

O4 -Sa efectueze activitati experimentale pe baza unor sarcini scrise

O5- Sa utilizeze corect substantele si ustensilele necesare efectuarii activitatii experimentale

O6 -Sǎ completeze rubricile fișei de activitate experimentalǎ

O7-Sa scrie ecuatii ale reactiilor chimice care ilustreaza proprietati chimice ale sarurilor

O8- Sǎ formuleze concluzii cu privire la proprietatile sarurilor

O9-Sa aplice cunostintele dobandite in rezolvarea exercitiilor


METODE DIDACTICE UTILIZATE : conversatia , explicatia , experimentul , modelarea , invǎțarea prin descoperirea dirijatǎ , eseul de 5 minute.


MATERIALE SI MIJLOACE DE INVATAMINT :

Substate chimice : soluții de CuSO4 , FeSO4 ,AgNO3 , HCl , BaCl2; Fe, Cu, CuCO3, NaOH ,

Ustensile de laborator : eprubete, pipetǎ , stativ pentru eprubete

Fișe de lucru

Tabla , cretǎ , flipchart.


FORMA DE ACTIVITATE CU CLASA : activitate frontala , activitate de grup, activitate individualǎ


DESFASURAREA LECTIEI


I Momentul organizatoric (2 minute )

Salutul

Notarea elevilor absenti 


II.Verificarea cunoștințelor (7min. ) referitoare la definiția , denumirea , clasificarea și proprietațile fizice ale sǎrurilor .

Se face o verificare frontalǎ .Pentru a verifica denumirea și clasificarea sǎrurilor elevii sub indrumarea profesorului rezolvǎ urmatoarele exerciții.

Exercițiul 1 Subliniați sǎrurile din exercițiul de mai jos și denumițile :

NaOH , NaCl, HCl , Na2CO3 , CuCl2, Ca(OH)2 , CuSO4 , CO2, AgNO3,FeSO4,CaO,BaCl2,H2SO4

Exercițiul 2 Corecteazǎ greșelile introduse intenționat in scrierea sǎrurilor urmatoare și denumește-le : CaCl3 , Fe2Cl3 , CaHCO3, Na(NO3)2 , K2HSO4 , Mg2CO3 , NaBr2 , Mg(SO4)2

Pentru a verifica proprietațile fizice elevii primesc o fișa prin rezolvarea cǎreia se verificǎ cunostințele acumulate . Toți elevii primesc fișa iar pentru rezolvare se numesc 2-4 elevi care urmeazǎ sǎ fie notați .


Dupǎ rezolvarea exercițiilor profesorul distribuie elevilor o fișǎ de lucru cu trei rubrici : Știu /Vreau sǎ știu /Am invǎțat.

Știu

Vreau sǎ știu

Am invǎțat





Rubricile ,,Știu'' și ,,Vreau sǎ știu'' se completeazǎ in urma unui brainstorming. Deoarece elevii au un nivel scǎzut de informații se folosesc intrebǎri de tipul : Ce știți despre sǎruri ? ,Sǎrurile ca reactanți au fost intalnite in studiul substanțelor simple sau compuse . Care sunt aceste substante ?

Elevilor li se cere sǎ analizeze ceea ce știu , sǎ observe pe acelea care au puncte comune și pot fi incluse intr-o categorie mai generalǎ .

Etapa ,,Vreau sǎ știu ''presupune formularea unor intrebǎri care apar dupǎ completarea primei rubrici .  


III Anuntarea temei si a obiectivelor la nivelul elevilor (2minute )

Astǎzi vom studia proprietațile chimice ale acestor substanțe . Se scrie titlul lecției pe tablǎ ,, Sǎruri - proprietǎți chimice și utilizǎri".

La sfarșitul acestei ore va trebui sǎ cunoașteți principalele poprietați chimice și utilizǎri ale sǎrurilor și sǎ scrieți ecuații ale reacțiilor care ilustreazǎ aceste proprietǎți .


IV.Conducerea invǎțǎrii ( 30 minute )


Proprietǎțile chimice ale sǎrurilor  vor fi puse in evidențǎ experimental conform indicațiilor din fișa de lucru . Fișa de lucru conține : activitatea experimentalǎ , substante și ustensile folosite și modul de lucru . Elevii realizeazǎ activitǎțile din fișa de lucru, noteazǎ observațiile și scriu ecuațiile reacțiilor chimice .


Se scriu pe tablǎ ecuațiile reacțiilor chimice .

Reacția sǎrurilor cu metalele

Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu↓

Cu + 2AgNO3 → Cu(NO3)2+ 2Ag ↓

Reacția sǎrurilor cu bazele

CuSO4 + 2NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4

FeSO4 + 2NaOH → Fe(OH)2↓ + Na2SO4

Informație :Reacția se folosește la obținerea bazelor insolubile .

3)Reacția sǎrurilor cu acizii

BaCl2 + H2SO4 → BaSO4 ↓ + 2HCl

Informație : BaCl2 este folosit pentru recunoașterea H2SO4 și a sulfaților

CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 ↑+ H2O

4)Reacția cu alte sǎruri

BaCl2 + Na2SO4 → BaSO4↓ + 2NaCl

5)Descompunerea termicǎ a sǎrurilor

CuCO3 → CuO + CO2

Elevii corecteazǎ sau completeazǎ ecuațiile reacțiilor chimice scrise in fișa de lucru Se stabilesc cu ajutorul elevilor principalele utilizǎri ale sǎrurilor.


Utilizǎri:

- recunoașterea unor substanțe

-materiale de construcții

-in gospodǎrie

-medicina

-obținerea sticlei

-rafinarea cuprului

-obținerea produselor clorosodice

-ingrǎșǎminte chimice

-lacuri ,vopsele

Sarcina de lucru :Completați rubrica ,,Am invǎțat ''a primei fișe de lucru.

Evaluarea formativǎ (7minute )

Realizați un eseu cu tema ,, Dacǎ aș fi o sare aș fi". Argumentați rǎspunsul .

Notarea elevilor (2 minute ) care s-au evidențiat pe parcursul lecției


Tema pentru acasǎ :

Lecția din manual de la pagina 105-106

Exercițiul 2/107 din manual .


Anexa1

FIȘA DE LUCRU

Știu

Vreau sǎ știu

Am invǎțat

Definiția sǎrurilor

Clasificarea sǎrurilor

Proprietațile fizice ale sǎrurilor

Bazele reactionazǎ cu sǎrurile

Acizii reacționeazǎ cu sǎrurile

Fe  reacționeazǎ cu CuSO4

Care sunt proprietǎțile chimice ale sǎrurilor ?

Ce utilizǎri au sǎrurile ?

Sǎrurile reacționeazǎ cu :

-unele metale

-cu bazele solubile

-cu acizii mai puternici decat aceia de la care provin ele

-pot reacționa intre ele

-unele sǎruri se descompun prin incǎlzire

Utilizǎrile sǎrurilor .




Anexa2


Sǎruri-fișǎ de exerciții


1. La temperatura obișnuitǎ,  sǎrurile sunt:

a) substanțe solide, cristalizate;

b) substanțe solide sau lichide;

c) substanțe solide, lichide sau gazoase.

2. Privind culoarea sǎrurilor, este valabilǎ afirmația:

a) sǎrurile sunt substanțe solide, cristalizate, albe;

b) sǎrurile sunt substanțe solide, cristalizate, colorate;

c) Sǎrurile sunt substanțe solide, cristalizate, albe sau colorate.

3. Privind solubilitatea in apǎ, este valabilǎ afirmația:

a) sǎrurile sunt substanțe solide, insolubile in apǎ;

b) sǎrurile sunt substanțe solide, unele solubile iar altele insolubile in apǎ;

c) sǎrurile sunt substanțe solide, solubile in apǎ.

4. Sarea cunoscuta sub numele de "piatra vanatǎ"  are formula:

a) AgNO3;

b) MgSO4;

c) CuSO4.

5. Carbonatul de calciu este:

a) componentul principal al calcarului, marmura sau creta;

b) atat o sare neutrǎ cat și o sare acidǎ;

c) sarea de bucatarie.

6. Denumirea corecta a NaHCO3 este:

a) carbonat de sodiu (soda de rufe);

b) carbonat neutru de sodiu (soda calcinatǎ);

c) carbonat acid de sodiu (bicarbonat de sodiu).

7. Sarea de bucatarie, este:

a) NaCl;

b) KCl;

c) NaOH.

8. Privind conductibilitatea electricǎ a soluțiilor este valabilǎ afirmația  :

a) sǎrurile conduc curentul electric in stare de agregare solidǎ ;

b) soluțiile de sǎruri conduc curentul electric ;

c) sǎrurile conduc curentul electric atat in stare solidǎ cat și sub formǎ de soluții ;



Anexa 3


Corelația obiective-itemi



I1

I2

I3

I4

I5



O1

X





O2


X

X



O3



X

X


O4




X


O5




X


O6




X


O7




X


O8




X


O9

X

X



X



Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }