QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DIDACTIC CLASA: a V-a - Noi suntem o familie fericita?



PROIECT  DIDACTIC


DATA:

SCOALA DE ARTE SI MESERII GURA OCNITEI

CLASA: a V-a A

PROFESOR:

OBIECTUL: Consiliere si orientare



MODULUL 2: Comunicare si abilitati sociale

SUBMODULUL: Familia

SUBIECTUL: Noi suntem o familie fericita?

COMPETENTA GENERALA

-formarea atitudinilor, achizitionarea cunostintelor si abilitatilor inter-personale

VALORI SI ATITUDINI

Receptivitate la emotiile celorlalti

Valorizarea relatiilor inter-personale

OBIECTIVE DE REFERINTA:

2.1 Sa dezvolte strategii pentru exprimarea adecvata si in siguranta a emotiilor

2.2 Sa evalueze comportamente de cooperare in grup

OBIECTIVE  OPERATIONALE:

2.1.1. sa participe la dezbatere cu cel putin un argument pro sau contra comportamentului personajului din textul citit

2.2.1. sa evalueze comportamentul propriu si pe al colegilor de grup pe care l-a/l-au manifestat in timpul lucrului

METODE SI PROCEDEE: brainstorming, lectura cu predictii, dezbaterea

MIJLOACE DE INVATAMANT: text suport, coli, foi flipchart, marker,  computer, videoproiector, fise de evaluare

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in perechi, in grupuri

DESFASURAREA  ACTIVITATII


MOMENTELE LECTIEI

TIMP

OB. OP.

DESFASURAREA  ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

FORMA DE ORGANIZARE

EVALUARE

I. Moment organizatoric



Se asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei.




II. Captarea atentiei





Se formeaza grupe omogene, de cate patru elevi.

Elevii au sarcina de a scrie un text scurt , de maxim 10 randuri, in care sa folosesca termenii: familie, mama, plans, sufragerie, a zambit.

Se citesc cateva texte.

Eseul de 5 minute

individual

frontal


III.

Anuntarea scopului si a obiectivelor




Sunt anuntate scopul lectiei si obiectivele.

coversatia

frontal


IV. Dirijarea invatarii




Li se citeste elevilor textul Arturo si Clementina de Adela Turin si Nella Bosnia.

Se fac predictii cu privire la viitorul familiei de broaste testoase.

Se completeaza reteaua de discutii

Clementina

Ar fi putut unul dintre soti sa faca ceva pentru a evita despartirea?

Arturo




Se lucreaza individual, in perechi, in grupuri mici.

Reteaua de discutii

individual perechi

in grupuri mici

Observatia sistematica

V. Obtinerea performantei



Li se cere elevilor sa se gandeasca la cateva argumente pentru a raspunde la intrebarea Cine este vinovat pentru despartirea celor doi: Arturo sau Clementina?

Elevii se grupeaza dupa optiunile lor: clementina, Arturo, nehotarati. Li se precizeza celor din urma ca in momentul in care se vor decide se pot muta in oricare din celelalte doua grupe.

Sunt afisate regulile pe care trebuie sa le respecte in timpul dezbaterii:

-fiecare elev din grup trebuie incurajat sa-si exprime parerea

-fiecare persoana trebuie lasata sa termine inainte de a i se raspunde

-raspunsul trebuie sa fie formulat astfel: X a afirmat ca , nu sunt de acord cu aceasta afirmatie pentru ca

-cine este convins de argumentele echipei adverse isi poate schimba locul

-nu ne aflam in competitie , ci incercam sa intelegem cu asjutorul celorlalti.


Se citeste finalul lecturii si elevii apreciaza daca argumntele folosite de ei anterior au fost intemeiate sau nu.











dezbaterea










in grupuri mari













Observarea sistematica


Analiza argumentelor


VI. Asigurarea transferului cunostintelor



Se apreciaza activitatea elevilor.

Tema : Desenati starea emotionala pe care ati tratit-o in timpul citirii textului!






Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }