QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

Proiect de lectie cultura civica - drepturile omului clasa:a vii a





LICEUL "BALASA DOAMNA"TARGOVISTE






PROIECT DE LECTIE


Disciplina:CULTURA CIVICA

Tema : Drepturile Omului

Clasa:a VII a

Durata:50 minute

Tipul lectiei : Predare - invatare

Competente generale :- cunoasterea de catre elevi a principalelor drepturi ale omului ;

-cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice,in cadrul diferitelor grupuri;

Competente specifice :

a)informationale:

O1- sa fie capabili sa defineasca corect drepturile omului si principalele caracteristici ale acestora ;

O2-sa identifice, sa compare si sa distinga principalele drepturi ale omului ;

b)fomative

O3-sa argumenteze nevoia respectarii drepturilor omului atat de catre oameni cat si de catre stat ;

O4-sa evalueze prin comparatie , pe baza analizelor intreprinse si a discutiilor purtate , toate aceste puncte de vedere ;

Dezvoltarea competentelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) .

Metode utilizate : conversatia, analiza de text , problematizarea , abordarea euristica , expunerea .

Tipuri de evaluare : scrisa

Mijloace didactice:scheme pe tabla,fise de lucru. 



" Toate fiintele umane se nasc libere si egale in drepturi . Ele sunt inzestrate cu ratiune si constiinta si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul fraternitatii " .

Declaratia Universala a Drepturilor Omului ( 10 decembrie 1948 )


" Dreptatea fara forta este neputincioasa , forta fara dreptate este tiranie "

BLAISE PASCAL



Momentele lectiei

Continutul esential

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

2 min .


- notarea absentelor

- observatii

- se pregatesc de lectie

Sensibilizarea pentru activitate

3 min.


- comunica elevilor subiectul lectiei si obiectivele operationale , pe care le scrie pe tabla

- starneste curiozitatea , trezeste interesul si dorinta de a aborda aceasta problematica

- noteaza titlul lectiei in caiet

-- noteaza obiectivele operationale

Reactualizarea unor notiuni - ancora

4 min.

- Persoana

- Demnitate

- Cetatean liber

- Moralitate

- Asemanari intre oameni

- Deosebiri

- solicita elevilor trecerea in revista a temelor abordate pana in acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate in lectia trecuta .

- Ce este persoana  ?

- Care sunt asemanarile si deosebirile dintre oameni ?

- Ce intelegeti prin demnitate ?

- isi reamintesc principalele teme studiate in cadrul orelor de cultura civica  .

- dau raspunsuri la intrebari

- fac conexiuni cu continuturi care au fost prelucrate in lectiile precedente .

Predarea noilor cunostinte

25 min .

Drepturile omului : stabilesc ce ii este permis unei persoane sa fie , sa posede si sa faca pentru simplul fapt ca este om .

Oamenii au drepturi pentru simplul fapt ca sunt oameni , ceea ce inseamna ca exista atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de catre nimeni ( libertatea si egalitatea in drepturi naturale ale omului ) . De la natura oamenii se nasc liberi si egali . 

Drepturile omului :

  • sunt inalienabile , adica nu pot fi instrainate . Nici o persoana nu poate renunta la drepturile sale si nimanui nu ii este permis sa priveze pe cineva de drepturi .
  • ne arata ce trebuie sa faca statul pentru cetateni si ce nu trebuie sa faca sau sa lase sa se intample .
  • nu pot exista drepturi fara responsabilitati : atunci cand o persoana afirma ca are drepturi , ea afirma , totodata , si ca isi asuma responsabilitatile corespunzatoare si , in primul rand pe aceea de a respecta drepturile altor persoane . Fara aceasta asumare , drepturile nu au nici un sens .
  • nu pot fi separate unele de altele : ele au sens numai impreuna si trebuie respectate fara exceptie .  Nesocotirea unui drept inseamna , de fapt , lezarea tuturor celorlalte drepturi .

Principalele drepturi ale omului sunt :

  • drepturi civile si politice : dreptul la viata , la libertate si securitate personala , egalitatea in drepturi , libertatea de exprimare , de opinie , de credinta , dreptul de a participa la viata politica ( drepturi care asigura unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber ) .
  • drepturi economice si sociale : dreptul la munca , la educatie , la o viata decenta sau la asistenta sociala .

Documentele in care sunt proclamate drepturile omului :

    1. Declaratia Drepturilor ( Anglia 1689 )
    2. Declaratia de Independenta ( S.U.A.1776 )
    3. Declaratia Drepturilor Omului si Cetateanului ( Franta 1789 )
    4. Declaratia Universala a Drepturilor Omului ( O.N.U.1948 )

Alte drepturi ale omului :

  • Dreptul la viata , la libertate , la securitate personala
  • Dreptul la o judecata dreapta
  • Dreptul la cetatenie
  • Dreptul de a intemeia o familie
  • Dreptul de a circula liber , dreptul de a cere azil
  • Dreptul la proprietate
  • Dreptul la libertatea de gandire , de constiinta , de credinta , de opinie
  • Dreptul de intrunire , de asociere , de participare politica , drepturi electorale
  • Dreptul la munca , la odihna , la un trai decent
  • Dreptul la asistenta sociala
  • Dreptul la educatie


- prezint elevilor ce sunt drepturile omului  .

- argumentez necesitatea existentei si respectarii drepturilor omului .

- prezint elevilor cele doua categorii de drepturi ale omului .

- dirijez si sistematizez observatiile elevilor .

- fac aprecieri privind modul de tratare a temei .

- numesc un elev sa prezinte principalele drepturi ale omului .

- coordonez discutiile ce se initiaza













- exemplific  documentelor care proclama drepturile omului .

- solicit elevilor aprecieri si exemple privind alte drepturi ale omului pe care le cunosc .

- urmaresc formarea aptitudinilor de gandire personala .

- comunic elevilor sarcinile de lucru si resursele informationale pentru studiul individual .







- identifica principalele drepturi ale omului .

- exemplifica situatii in care apar drepturi ale omului .

- releva si argumenteaza necesitatea respectarii drepturilor omului .

- pun eventuale intrebari .














- clasifica principalele drepturi ale omului in drepturi pozitive si negative si fac aprecieri personale .

- enumera documentele in care sunt proclamate drepturile omului .

cauta sa descopere ei insisi alte drepturi si sa constientizeze necesitatea respectarii lor .

Fixarea noilor cunostinte

4 min.

- drepturile omului

- documentele in care sunt stipulate drepturile omului .

- principalele drepturi ale omului .


- solicita elevilor prezentarea succinta a definitiei drepturilor omului , documentele in care sunt prevazute drepturile omului si care sunt principalele drepturi ale omului .


- realizeaza o restructurare a materialului predat .

- opereaza comparatii intre modalitatile de definire a notiunilor si clasificarilor prezentate in timpul lectiei

Evaluarea

10 min.

- Intrebari de evaluare pentru fixarea notiunilor ancora .

  • Cuvinte de dictionar

- realizarea feedback -ului prin evaluare orala .

- fac aprecieri asupra raspunsurilor , realizez notarea si explic notele acordate .

- raspund la intrebari

- isi insusesc observatiile facute .

- primesc lamuriri asupra notelor acordate .

Incheierea lectiei

2 min .


- se va evidentia gradul de participare a clasei la lectie fiind remarcati elevii cu contributii deosebite .



Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }