QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate pedagogie

PROIECT DE LECTIE CLASA: a IX-a Limba romana - "Tablouri biblice" de Tudor Arghezi/ Relatii semantice;



PROIECT DE LECTIE


DATA

CLASA: a IX-a B;

UNITATEA DE INVATAMANT: Grup Scolar Tehnic Alexandria

DISCIPLINA: Limba romana

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare



UNITATEA DE INVATARE: Joc si Joaca

TEMA: "Tablouri biblice" de Tudor Arghezi/ Relatii semantice;

TIPUL LECTIEI: Fixarea cunostintelor, evaluare curenta;

LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa;

I. OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura;

sa se adapteze la situatia concreta de lectura;

sa manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare

II. OBIECTIVE OPERATIONALE:

OBIECTIVE COGNITIVE:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

OC1: Sa identifice tema poeziilor din ciclul "Tablouri biblice" de Tudor Arghezi

OC2: Sa explice structura poeziilor si semnificatiile acestora.

OC3: Sa enumere conotatiile cartii.

OC4: Sa recunoasca relatiile semantice dintre cuvinte: sinonimia, antonimia, omonimia, polisemia

OBIECTIVE AFECTIVE:

OA1: Sa includa mesajul textului in sistemul personal de valori estetice si morale

OA2: Sa aprecieze valoarea literar-artistica a textului discutat

OA3: Sa traiasca iluzia literaturii ca pe o suprarealitate


1. Cognitive:

La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

O1 - sa explice titlul poeziilor in corelatie cu continutul acestora;

O2 - sa selecteze cuvintele si expresiile care exprima omniscienta si omniprezenta lui Dumnezeu ;

O3 - sa precizeze cele mai importante motive prezente in text;

O4 - sa prezinte aspecte care confera poeziei o nota ludica;

O5 - sa explice semnificatia pe care o sugereaza subtitlul acestui ciclu Versuri de abecedar;

O6 - sa recunoasca relatiile semantice dintre anumite cuvinte pe baza exercitiilor de pe fisele de lucru

O7 - sa identifice sinonime, antonime ale unor cuvinte date, precum si sensuri diferite pentru cuvintele polisemantice

O8 - sa integreze in enunturi adecvate omonimele indicate

2. Afective:

O9 - sa fie dispusi sa recepteze informatiile noi;

O10- sa participe cu interes la lectie;

O11- sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale cat si pentru felul in care scriu;

O12 - sa aprecieze informatiile ca relevante si folositoare intelegerii problematicii estetice a textelor.

O13 - sa stapaneasca informatiile spre a le utiliza in rezolvarea cerintelor formulate

STRATEGIA DIDACTICA:

a) Metode si procedee: conversatia, exercitiul de expresivitate, invatarea prin descoperire, explicatia, problematizarea, lucrul cu manualul.

b) Resurse: textul din ciclul "Tablouri biblice"  de Tudor Arghezi, DEX, capacitatile receptive ale elevilor, timp - 50minute.

c) Forme de organizare: - activitate frontala;

- activitate individuala.

d) Mijloace de invatare: Limba romana, manual pentru clasa a IX-a,Ed. Art, 2005, tabla, fi;e de lucru, post/ituri

e) BIBLIOGRAFIE :

  • Psihopedagogica si metodologica:

Marinescu, Valeriu, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Editura Fundatiei Romania de Maine, 2004

Parfenie, C., Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, ed. Polirom, 1999

De specialitate:

Lovinescu, Ion, Istoria literaturii romane contemporane, Ed. Minerva, Bucuresti, 1973

Balota, Nicolae, Opera lui Tudor Arghezi, Ed. Albatros, Bucuresti, 1979







DEMERS DIDACTIC


Etapele

lectiei

Activitatea de invatare

Durata

Activitatea elevilor

Momentul

organizatoric

Se face prezenta, se asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei

1 min

- se linistesc

-se pregatesc pentru inceperea activitatii

Verificarea temei

Se verifica tema frontal, facandu-se aprecieri asupra corectitudinii si esteticii scrisului

5 min

- asculta

- observa

- compara

- corecteaza tema

Reactualizarea cunostintelor

Le voi cere elevilor sa vorbeasca despre textele studiate in orele precedente

Se verifica, teoretic, notiunile insusite anterior despre relatiile dintre cuvinte: sinonimie, antonimie, omonimie, polisemie


5 min

- raspund

- observa

- compara

- deduc

- reactualizeaza

- explica

- exemplifica

Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza

Trecerea catre activitatea propriu-zisa se va face printr-un citat din "Ars poetica", care va fi discutat cu elevii:

"Toata viata am avut idealul sa fac o fabrica de jucarii, si , lipsindu-mi instalatiile, m-am jucat cu ce era mai ieftin si mai gratuit in lumea civilizata, cu materialul vagabond al cuvintelor date. Am cautat cuvinte care sar si fraze care umbla-de sine statatoare.

M-am apucat sa fac resorturi pentru cuvinte ca sa poata sari. Cateodata, si destul de des, am strambat resorturile intr-adins , ca sa le vad cum sar ele strambe." (Tudor Arghezi, Ars poetica)


5 min



5 min

- asculta

- observa

-discuta liber despre importanta jocului


Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

Vom incerca impreuna sa stabilim care este legatura intre jocul arghezian, al creatiei, si jocul pe care il vom desfasura in lectia de azi.

Profesorul scrie titlul la tabla

2 min

- noteaza in caiet

Dirijarea invatarii

Pe tabla vor fi scrise 2 strofe din poezia " ABECE" de Tudor Arghezi:

A-ntins cerul ca o coala

In toata Taria goala.

Insa pana nu scria.

A luat atunci o nuia

Si a insemnat cu ea,

Cu argint, stea langa stea.

Si ca sa vada pe schele,

A facut si cruci de stele.


Ce-a scris noaptea s-a zvantat,

Apoi, pan' la scapatat,

Cu sugatoare de soare -

Si ziua si pe-nserare -

A citit si tot a sters,

Cate-o vorba, cate-un vers,

Si cate o data, fata,

Toata foaia, cartea toata,

Fiindca Dumnezeu ce-a vrut

P-orma nu i-a mai placut.

Ca din scrisele prea drese

Nici lucru prea bun nu iese.

Se stabilesc cateva apropieri de tematica poeziilor din ciclul "Versuri de abecedar": creatia, jocul divinitatii, nota ludica a versurilor.

20 min


Fixarea cunostintelor

Se antreneaza elevii in rezolvarea urmatoarelor cerinte:

Scrie  cate un sinonim contextual pentru urmatoarele cuvinte:

nuia-

stea-

s-a zvantat-

scapatat-

vorba-

Identifica in text doua derivate parasintetice si rescrie-le.

Identifica in text o pereche de antonime si un cuvant format prin schimbarea valorii gramaticale.

Alcatuiti enunturi prin care sa ilustrati polisemia verbului a drege.

Alcatuiti familia lexicala a cuvintelor argint si a citi.

Explica sensul substantivului scris cu majuscula in textul dat.



- rezolva cerintele formulate de profesor

Realizarea conexiunii inverse

Le voi citi elevilor poezia Creion de Tudor Arghezi si le voi cere elevilor sa-si exprime parerea despre joc, individual, pe post-it.

Creion



Fa-te, suflete, copil

Si strecoara-te tiptil

Prin porumb cu mot si ciucuri,

Ca sa poti sa te mai bucuri.


Strange slove, carti si pana.

Da-le toate de pomana.

Unui nou invatacel,

Sa se chinuie si el.


Gandul n-o sa te mai fure

Prin zavoaie si padure,

Cu ecoul de cuvinte

Care-ngana si te minte.


Cand tristetile te dor,

Uita tot si talcul lor.


5 min

- isi noteaza parerile pe post-it

Asigurarea retentiei si a transferului

Se cere elevilor sa realizeze un eseu de circa o pagina in care sa surprinda originalitatea viziunii artistice a lui T. Arghezi din cele 3 poezii cuprinse in manual.

2 min

- noteaza in caiete





FISA DE LUCRU


I.     Citeste cu atentie textul, apoi raspunde cerintelor formulate:

A-ntins cerul ca o coala

In toata Taria goala.

Insa pana nu scria.

A luat atunci o nuia

Si a insemnat cu ea,

Cu argint, stea langa stea.

Si ca sa vada pe schele,

A facut si cruci de stele.


Ce-a scris noaptea s-a zvantat,

Apoi, pan' la scapatat,

Cu sugatoare de soare -

Si ziua si pe-nserare -

A citit si tot a sters,

Cate-o vorba, cate-un vers,

Si cate o data, fata,

Toata foaia, cartea toata,

Fiindca Dumnezeu ce-a vrut

P-orma nu i-a mai placut.

Ca din scrisele prea drese

Scrie  cate un sinonim contextual pentru urmatoarele cuvinte:

nuia-

stea-

s-a zvantat-

scapatat-

vorba-

Identifica in text doua derivate parasintetice si rescrie-le.


Identifica in text o pereche de antonime si un cuvant format prin schimbarea valorii gramaticale.



Alcatuiti enunturi prin care sa ilustrati polisemia verbului  a drege.


Alcatuiti familia lexicala a cuvintelor argint  si a citi.



Explica sensul substantivului scris cu majuscula in textul dat.



Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }