QReferate - referate pentru educatia ta.
Referatele noastre - sursa ta de inspiratie! Referate oferite gratuit, lucrari si proiecte cu imagini si grafice. Fiecare referat, proiect sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Referate marketing

Marketingul achizitiilor - vopsea jucarii









MARKETINGUL ACHIZITIILOR

  VOPSEA JUCARII

    




I. MOTIVATIA

            

               Stim cu totii ca anul ce vine este reprezentativ ptr noi deoarece intram in Uniunea Europeana. Si acest lucru inseamna indeplinirea mai multor norme prevazute de ea. Printre acestea este o regula ce prevede producerea de jucarii din lemn pt copii,si anume ca acestea sa fie vopsite cu vopsea ecologica,adica pe baza de apa.

             

             

                   Piatra Neamt este un frumos si curat oras de munte cu multe paduri prin imprejurimi si de aceea in acest oras s-a dezvoltat bine industria lemnului. Pentru ca in Piatra Neamt sunt 3 fabrici producatoare de jucarii din lemn, am ales sa imi fac o fabrica de vopsea ecologica pentru aceste jucarii si nu numai. Aceasta vopsea mai poate fi folosita la vopsitul tamplariilor de lemn sau a altor obiecte.

                   Tocmai ce parintii mei,care au firma de transport, mi-au dat o suma semnificativa de bani si m-am hotarat sa o investesc si sa fac aceasta fabrica de vopsea ecologica.Voi face aceasta fabrica in satul Garcina,la 6 km de Piatra Neamt, unde am o suprafata de 400 m˛,locul casei defunctului meu bunic.

 

II. CE NE PROPUNEM

  

                   Imi propun sa realizez vopsea ecologica de 3 culori: alba,rosie si verde. Vopseaua va fi ambalata in galeti de 20 kg fiecare. Produsele firmei noastre nu vor fi distribuite de noi ci vom contracta o firma de transport. Produsele ce urmeaza a fi realizate,cantitatile si preturile acestora,in functie de piata, sunt prezentate in tabelul urmator:

ANUL

PRODUSE

CANTITATI(t)

PRET(lei/galeata)

2007

alba

2000

180 RON

rosie

1000

165 RON

verde

1000

130 RON

2008

alba

2200

250 RON

rosie

1100

220 RON

verde

1100

190 RON

2009

alba

2550

290 RON

rosie

2000

260 RON

verde

2500

230 RON

                   Cantitatile ce ni le propunem sa le realizam sunt exprimate in tone iar pretul este cel pe galeata de 20 kg.

                   Pentru a ne fi mai usor la notarea in tabelele ce urmeaza vom nota vopseaua alba cu A,pe cea rosie cu R si pe cea verde cu V.

                Pentru a ne putea apuca de munca ne trebuie utilajele aferente productiei. Pentru aceasta vom achizitiona urmatoarele utilaje: un maturator(U1),o moara(U2),un sinus sau agitator(U3) si un stender(U4). La aceste utilaje se va lucra pe 2 schimburi,fiecare de cate 8 ore.

III. DETERMINAREA NECESARULUI DE UTILAJE

Norme de timp(nt)  ore/tone

ANUL

TIP UTILAJ

PRODUSE(t)

ZILE REPARATIE/AN

VAL. DE INV. A UTILAJ.

A

R

V

2007

U1

0.1

0

0.5

1

85000 RON

U2

0.3

0.1

0

0

50000 RON

U3

0

0.5

0.3

0

70000 RON

U4

0

0.2

0.1

1

112500RON

2008

U1

0.08

0

0.4

2

85000 RON

U2

0.2

0.08

0

1

50000 RON

U3

0

0.3

0.2

1

70000 RON

U4

0

0.1

0.09

2

112500RON

2009

U1

0.06

0

0.3

3

85000 RON

U2

0.1

0.06

0

2

50000 RON

U3

0

0.2

0.1

2

70000 RON

U4

0

0.08

0.08

3

112500RON

                n   

    NUi=∑Qij * ntij / Tdj

                          i=1

Qij=cantitatea de produs I prelucrata la utilajul j

Ntij=norma de timp necesara prlucrarii prod. i la utilajul j

Tdj=timpul disponibil al utilajului j

Tdj=[total-(S+D+SL)*ns*ds-Trep

-2007-

Td1=(365-111)*16-16=254*16-16=4064-16=4048

Nu1=0.1*2000+0*1000+0.5*1000/4048=700/4046=0.18≈1utilaj

Gi=grad de incarcare

Gi=0.18/1*100=18%

Nu2=0.3*2000+0.1*1000+0/4064=700/4064=0.17≈1utilaj

Gi=0.17/1*100=17%

Nu3=0+0.5*1000+0.3*1000/4064=800/4064=0.20≈1utilaj

Gi=0.20/1*100=20%

Nu4=0+0.2*1000+0.1*1000/4048=300/4048=0.08≈1utilaj

Gi=0.08/1*100=8%

-2008-

Td1=(365-111)*16-32=4064-32=4032

Nu1=0.08*2200+0+0.4*1100/4032=616/4032=0.15≈1utilaj

Gi=0.15/1*100=15%

Td2=4064-16=4048

Nu2=0.2*2200+0.08*1100+0/4048=528/4048=0.13≈1utilaj

Gi2=0.13/1*100=13%

Td3=4064-16=4048

Nu3=0+0.3*1100+0.2*1100/4048=550/4048=0.14≈1utilaj

Gi3=0.14/1*100=14%

Td4=4064-32=4032

Nu4=0+0.1*1100+0.09*1100/4032=209/4032=0.05≈1utilaj

Gi4=0.05/1*100=5%

-2009-

Td1=4064-3*16=4064-48=4016

Nu1=0.06*2550+0+0.3*2500/4016=903/4016=0.23≈1utilaj

Gi1=0.23/1*100=23%

Td2=4064-32=4032

Nu2=0.1*2550+0.06*2000+0/4032=375/4032=0.09≈1utilaj

Gi2=0.09/1*100=9%

Td3=4064-32=4032

Nu3=0+0.2*2000+0.1*2500/4032=650/4032=0.16≈1utilaj

Gi3=0.16/1*100=16%

Td4=4064-3*16=4064-48=4016

Nu4=0+0.08*2000+0.08*2500/4016=360/4016=0.09≈1utilaj

Gi4=0.09/1*100=9%

                   Investitii in utilaje:

 

                 2007:  I(U1)=  85000  RON

                            I(U2)=  50000  RON

                            I(U3)=  70000  RON

                            I(U4)=112500  RON

                            I (2007)=317500  RON

            Datorita faptului ca avem nevoie, si in 2008 si in 2009, tot de cate un utilaj din fiecare atunci vom avea:

         

           I (2008)=317500  RON

           I (2009)=317500  RON

        

         Dupa utilaje urmeaza sa cumparam materiile prime. Pentru fabricarea vopselei vom avea nevoie de:pigment sau colorant(MP1), rasina solida(MP2), aditivi(MP3), agent de matuire(MP4), ambalaje(MP5). Din documentatia tehnologica a produselor se centralizeaza consumurile de materii prime ,materiale,subansamble in tabelul urmator:

     

IV.  CONSUMURI SPECIFICE(kg/t)

 

ANUL

TIP DE MAT. PRIMA

PRODUSE

PRET/KG

A

R

V

2007

MP1

0.41

0.31

0.26

2$

MP2

0

0.17

0.35

300 RON

MP3

0.05

0

0.14

350 RON

MP4

0

0.42

0

150 RON

MP5

0.25

0

0.18

8 RON/galeata

2008

MP1

0.51

0.41

0.36

3$

MP2

0

0.27

0.45

330 RON



MP3

0.1

0

0.24

385 RON

MP4

0

0.52

0

152 RON

MP5

0.35

0

0.28

8,5 RON/galeata

2009

MP1

0.61

0.51

0.46

3.5$

MP2

0

0.37

0.55

340 RON

MP3

0.2

0

0.34

392 RON

MP4

0

0.62

0

160 RON

MP5

0.45

0

0.38

8,7 RON/galeata

        

               

                 n   

    MPi=∑Qi * CSli

                          i=1

 -2007-

MP1=0.41*2000+0.31*1000+0.26*1000=820+310+260=1390kg

MP1-materie prima importata din Germania de la firma BASF

-vom achizitiona de la BASF 2500kg pigment

MP2=0+0.17*1000+0.35*1000=0+170+350=520kg

MP3=0.05*2000+0+0.14*1000=100+0+140=240kg

MP4=0+0.42*1000+0=0+420+0=420kg

MP5=0.25*2000+0+0.18*1000=500+0+180=680kg

   Achizitionam de la firma BASF 2500kg pigment cu 2$ kg.

Ci=2500*2$*2.5 RON=12500 RON-cost import

Ctr=10% * Ci=10/100*12500=0.1*12500=1250 RON-cheltuieli transport

Ccnx=5% * Ctr=5/100*1250=62.5 RON-cost chelt. Conexe

Cas=1%* Ci=1/100*12500=0.01*12500=125 RON-asigurari

Cv= Ci+ Ctr+ Ccnx+ Cas=12500+1250+62.5+125=13937.5 RON-costuri vamale

Tx=16% * Ci=16/100*12500=0.16*12500=2000 RON-taxe

Com=4.5% * Ci=4.5/100*12500=0.045*12500=562.5 RON-comision

TVA=19%(Cv+Tx+Com)=19/100*(13937.5+2000+562.5)=0.19*16500=3135 RON

Pvm= Cv+Tx+Com+TVA=13937.5+2000+562.5+3135=19635 RON-pret in vama

 Din 2500kg pigment dam in productie 1390kg,iar restul le vindem.

-2008-

MP1=0.51*2200+0.41*1100+0.36*1100=1122+451+396=1969kg

MP2=0+0.27*1100+0.45*1100=0+297+495=792kg

MP3=0.1*2200+0+0.24*1100=220+0+264=484kg

MP4=0+0.52*1100+0=572kg

MP5=0.35*2200+0+0.28*1100=770+0+308=1078kg

Pvm=23562 RON-ptr materia prima adusa din Germania

-2009-

MP1=0.61*2550+0.51*2000+0.46*2500=1555.5+1020+1150=

=3725.5kg

MP2=0+0.37*2000+0.55*2500=0+740+1375=2115kg

MP3=0.1*2550+0+0.24*2500=255+0+600=855kg

MP4=0+0.52*2000+0=1040kg

MP5=0.35*2550+0+0.28*2500=892.5+0+700=1592.5kg

Pvm=21991.2 RON-ptr material prima adusa din Germania

           Materiile prime MP2, MP3, MP4 si MP5 sunt cumparate de la furnizori din Romania.

            Ptr MP2 avem 4 furnizori:

           

     F1: SC Corel SRL – din Bacau

     F2: SC RasTrand Prod SRL –din Tg Mures

     F3: SC Rasinoase SA –din M. Ciuc

     F4: SC Mega Company SA –din Cluj

 

V. METODA UTILITATII GLOBALE( punctaj 0-1) 

FURNIZORI

PRET

DISTANTA

CALITATE

F1

300 RON      1

60 km            1

F b              1

F2

370 RON    0.4

448 km          0

Satisf.         0

F3

320 RON    0.6

144 km        0.3

Buna         0.5

F4

380 RON      0

326 km        0.1

Buna         0.5

COEF.

0.5

0.2

0.3

Ug(F1)=1*0.5+1*0.2+1*0.3=1

Ug(F2)=0.4*0.5+0+0=0.2

Ug(F3)=0.6*0.5+0.3*0.2+0.5*0.3=0.3+0.06+0.15=0.51

Ug(F4)=0+0.1*0.2+0.5*0.3=0+0.02+0.15=0.17

    

       Dintre acesti furnizori il vom alege pe acela care are Ug mai mare. Acela este F1(SC Corel SRL-Bacau) care are Ug=1. De la acest furnizor vom cumpara materia prima notata cu MP2.

        La fel vom proceda si ptr celelalte materii prime MP3,MP4,MP5. Furnizorii alesi ne vand acesta materii prime cu preturile trecute in tabelul Consumuri Specifice.

 

VI. DETERMINAREA NECESARULUI DE PERSONAL

 

 Norme de timp in ore/t.

ANUL

SPEC. MUNC.D.PROD.

PRODUSE

SAL. BR.LUNARE

SAL. ORAR

A

R

V

2007

M1

0.1

0

0.5

400 RON

23529

M2

0.3

0.1

0

400 RON

23529

M3

0

0.5

0.3

400 RON

23529

M4

0

0.2

0.1

400 RON

23529

M5

   0.5

  0.6

    0

450 RON

26470

2008

M1

0.08

0

0.4

500 RON

29411

M2

0.2

0.08

0

500 RON

29411

M3

0

0.3

0.2

500 RON

29411

M4

0

0.1

0.09

500 RON

29411

M5

   0.4

   0.5

    0

550 RON

32352

2009

M1

0.06

0

0.3

600 RON

35294

M2

0.1

0.06

0

600 RON

35294

M3

0

0.2

0.1

600 RON

35294

M4

0

0.08

0.08

600 RON

35294

M5

   0.3

  0.04

     0

650 RON

38235

Sal orar=sal brut/170 ore

           

                n   

    Nmk=∑Qij * ntik / Tdk

                          i=1

Tdk=[Tcal-(S+D+SL+Zcon)]*ds*ns=[365-(52+52+7+21)]*8*2=

=233*16=3728

-2007-

M1=0.1*2000+0+0.5*1000/3728=700/3728=0.19≈1muncitor

M2=700/3728=0.19≈1muncitor

M3=800/3728=0.22≈1muncitor

M4=300/3728=0.08≈1muncitor

M5=0.5*2000+0.6*1000+0/3728=1600/3728=0.43≈1muncitor

M1+M2+M3+M4+M5=5 muncitori direct productivi

5% din muncitorii direct productivi sunt muncitori indirect productivi

5%*5=1.25≈2 muncitori indirect productivi:

-1 contabil-are salariul de 700 RON

-1 director-are salariul de 1000 RON




Tot. angajati=5+2=7

-2008-

M1=616/3728=0.17≈1muncitor

M2=528/3728=0.14≈1muncitor

M3=550/3728=0.15≈1muncitor

M4=209/3728=0.06≈1muncitor

M5=0.4*2200+0.5*1100+0/3728=1430/3728=0.38≈1muncitor

-5 muncitori direct productivi

-2 muncitori indirect productivi:

     -1 contabil ce are salariul de 800 RON

     -1 director ce are salariul de 1100 RON

Tot. angajati=5+2=7

-2009-

M1=903/3728=0.24≈1muncitor

M2=375/3728=0.1≈1muncitor

M3=650/3728=0.18≈1muncitor

M4=360/3728=0.10≈1muncitor

M5=0.3*2550+0.04*2000+0/3728=845/3728=0.23≈1muncitor

-5 muncitori direct productivi

-2 muncitori indirect productivi:

    -1 contabil ce are salariul de 850 RON

    -1 director ce are salariul de 1150 RON

Tot. angajati=5+2=7

 

VII. SALARII

Fond salarii brute anual: Fsba

Fond salarii munc. direct productivi: Fsd

Fond salarii munc. indirecti productivi: Fsi

Fsd+ Fsi=Fs

-2007-

   Fsba=[(Fsd+Fsi)+40% * Fs]*12=[(2050 RON+1700 RON)+ +0.4*3750]*12=(3750+1500)*12=63000 RON

-2008-

   Fsba=[(Fsd+Fsi)+40% * Fs]*12=[(2550 RON+1900 RON)+40% * *4450]*12=6230*12=74760 RON

-2009-

   Fsba=[(Fsd+Fsi)+40% * Fs]*12=[(3050 RON+2000 RON)+40% * *5050]*12=7070*12=84840 RON

       Dupa calculul necesarului de personal trecem la:

  VIII. DETERMINAREA COSTULUI DE PRODUCTIE

 Costuri directe=variabile(proportional cu volumul productiei)

 Costuri indirecte=cheltuieli fixe

 Cheltuieli directe:-materii prime si materiale directe

                                -salarii directe

 Cheltuieli indirecte:-CCS=chelt commune ale sectiei

                                   -CD=chelt de desfacere

                                   -CGA=chelt generale administrative

                 m  

    MDi=∑Csli * Pl

                          l=1

         MDi=materii prime directe

      Csli=consumuri specifice

      Pl=preturi pt materii prime

-2007-

   MDi=1390*19635 RON+520*300 RON+240*350 RON+420*150 RON+680*8RON= =27292650+156000+84000+63000+5440= 27601090 RON

-2008-

    MDi=1969*23562 RON+792*330 RON+484*385 RON+572* *152 RON+1078* 8.5 RON= =46393578+261360+186340+86944+9163=46937385 RON

-2009-

     MDi=3725.5*21991.2 RON+2115*340 RON+855* 392RON+ +1040*160 RON+1592.5* 8.7 RON=81928215.6+719100+

+335160+166400+13854.75=83162730.35 RON

    Dupa calculul materiilor prime trebuie sa calculam salariile directe(Sdi) dupa cum urmeaza:

              s     

   Sdi=∑Sbhk * ntk  +  Csal

                    k=1

   

     Sbhk=salar brut orar

     Ntk=norma de timp a muncitorului k

                                                                s

     Csal=cheltuieli cu salariile=37% * ∑Sbhk * ntk 

                                                                                                   k=1

  Din salariul pe o luna calculam salariul orar:

  Sbhk=Sal. Brut/170-acestea le avem calculate in tabelul  Norme de timp ore/t.

-SALARII PTR MUNCITORII DIRECT PRODUCTIVI-

AN

SPEC.

NORME DE TIMP

SAL.BR.PE.ORA

A

R

V

2007

M1-U1

0.1

0

0.5

23529

M2-U2

0.3

0.1

0

23529

M3-U3

0

0.5

0.3

23529

M4-U4

0

0.2

0.1

23529

2008

M1-U1

0.08

0

0.4

29411

M2-U2

0.2

0.08

0

29411

M3-U3

0

0.3

0.2

29411

M4-U4

0

0.1

0.09

29411

2009

M1-U1

0.06

0

0.3

35294

M2-U2

0.1

0.06

0

35294

M3-U3

0

0.2

0.1

35294

M4-U4

0

0.08

0.08

35294

   -2007-

 Sdi=(0.1+0.5+0.3+0.1+0.5+0.3+0.2+0.1)*23529+37.5%=2.1* *23529+37.5%=49410.9+18529.09=67940 RON

   -2008-

Sdi=(0.08+0.4+0.2+0.08+0.3+0.2+0.1+0.09)*29411+37.5%=1.45*29411+37.5%=42645.95+15992.23=58638 RON

   -2009-

Sdi=(0.06+0.3+0.1+0.06+0.2+0.1+0.08+0.08)*35294+37.5%=0.98*35294+37.5%=34588.12+12970.54=47559 RON

 Chelt. Cu salariile sunt: somajul,sanatatea….=37.5%

  Cdi=MDi + Sdi

-2007-

   Cdi=27601090+67940=27669030 RON

 -2008-

    Cdi=46937385+58638=46996023 RON

 

   -2009-

  Cdi=83162730.35+47559=83210289.35 RON

   KDT=cheltuieli directe totale

                          n    

KDT= ∑Qi * (MDi+Sdi)

                         i=1

-2007-

KDT=(2000t+1000t+1000t)*27669030=4000t * 27669030 RON=

=110676120000 RON

 -2008-

KDT=(2200t+1100t+1100t)*46996023=4400t*46996023 RON=

=206782501200 RON

-2009-

KDT=(2550t+2000t+2500t)*83210289.35=7050t*83210289.35 RON=

=586632539917 RON 

Estimarea cheltuielilor indirecte pe 2007

Elemente de cheltuieli

CCS

CD

CGA

Mat. consumabile

10000 RON

46000 RON

10000 RON

Energie,apa

17000 RON

   21000 RON

10000 RON

Combustibil

20000 RON

10000 RON

   11000 RON

Amortizari

31750 RON

-

-

Sal. Indirecte

16500 RON

-

11550 RON

TOTAL

95250 RON

77000 RON

42550 RON

  95250+77000+42550=214800 RON-Cheltuieli fixe totale pe anul 2007

IX. TRANSPORTUL

          Am contactat managerul Firmei SC CAMY COMPROD SRL ptr transportul marfii si am batut palma pentru un pret de 2 RON la km. Firmele la care distribui vopseaua sunt:

 -SC Unilegno SRL-Izvoare, P. Neamt(10 km)

 -SC Mobila si jucarii SRL-Cluj(326 km)

 -SC Mobilextra SA-Campulung Moldovenesc(150 km)

 Am convenit cu transportatorul ca la o cursa, la una din firme, sa fie calculata dus-intors, deci:

-o cursa la Izvoare=20 km* 2 RON=40 RON

-o cursa la Cluj=326km * 2 RON=652 RON

-o cursa la Campulung Moldovenesc=150km*2 RON=300RON

  Vom avea pe luna cam cate 3 transporturi la fiecare firma,adica 36 curse anuale la fiecare dintre firme.

 -2007-

   Tr=36*40 RON=1440 RON-curse la Izvoare

   Tr=36*652 RON=23472 RON-curse la Cluj

   Tr=36*300 RON=10800 RON-curse la C. Moldovenesc

-2008-creste pretul la transport

  Tr=1800 RON-curse la Izvoare

   Tr=28000 RON-curse la Cluj

   Tr=15000 RON-curse la C. Moldovenesc

-2009-creste pretul la transport

   Tr=2000 RON-Izvoare

    Tr= 30000 RON-Cluj

    Tr=17000 RON-C. Moldovenesc

Amortizari

 Az=Vi/Df

 Avem amortizari numai ptr utilaje avand in vedere faptul ca nu am cumparat cladirea ci o aveam dinainte.

-2007-

 Az=317500/10=31750 RON

-2008-

Az=31750 RON

-2009-

Az=31750 RON

Salarii indirecte

-2007-

  Avem un contabil ce castiga 700 RON pe luna.

 700 RON*12=8400 RON-pe an

  8400+37.5%*8400=8400+3150=11550 RON

Mai avem un director care castiga 1000 RON.

1000 RON*12=12000 RON-pe an

12000+37.5%*12000=12000+4500=16500 RON

   Estimarea cheltuielilor indirecte pe 2008

 

Elemente de cheltuieli

CCS

CD

CGA

Mat. consumabile

15000 RON

52000 RON

15000 RON

Energie,apa

22000 RON

   28000 RON

16000 RON

Combustibil

25000 RON

17000 RON

   16000 RON

Amortizari

31750 RON

-

-

Sal. Indirecte

18150 RON

-

13200 RON

TOTAL

111900 RON

97000 RON

60200 RON

111900+97000+60200=269100 RON-cheltuieli fixe totale pe anul 2008

Salarii indirecte: Contabilul pe 2008 are salariul de 800 RON

800*12=9600 RON-pe an

9600+37.5%*9600=9600+3600=13200 RON

Directorul are salariul in 2008 de 1100 RON

1100*12=13200 RON-pe an

13200+37.5*13200=13200+4950=18150 RON

 Estimarea cheltuielilor indirecte pe 2009

Elemente de cheltuieli

CCS

CD

CGA

Mat. consumabile



20000 RON

58000 RON

20000 RON

Energie,apa

26000 RON

   31000 RON

19000 RON

Combustibil

29000 RON

20000 RON

   20000 RON

Amortizari

31750 RON

-

-

Sal. Indirecte

18975 RON

-

14025 RON

TOTAL

125725 RON

109000 RON

73025 RON

125725+109000+73025=307750 RON-chelt fixe pe 2009

Salarii indirecte: Contabilul are salariul pe 2009 de 850 RON

850*12=10200 RON-pe an

10200+37.5%*10200=10200+3825=14025 RON

Directorul are salariul de 1150 RON pe luna,in anul 2009

1150*12=13800 RON-pe an

13800+37.5%*13800=13800+5175=18975 RON

   Coeficienti de repartizare (K)

 KCCS=CCS/KDT

 KCD=CD/KDT+CCS

 KCGA=CGA/KDT+CCS+CD

-2007-

KCCS=95250/110676120000=0.00000086<1

KCD=77000/110676215250=0.00000070<1

KCGA=42550/110676292250=0.00000038<1

-2008-

KCCS=111900/206782501200=0.00000054<1

KCD=97000/206782613100=0.00000047<1

KCGA=60200/206782710100=0.00000029<1

-2009-

KCCS=125725/586632539917=0.00000021<1

KCD=109000/250200297025=0.00000044<1

KCGA=73025/250200406025=0.00000029<1

X. REPARTIZAREA CHELTUIELILOR INDIRECTE

CCCSi=Cdi*KCCS-chelt commune pe unitate de produs

Cdi=MDi + Sdi

CCDi=Cdi(1+KCCS) * KCD

CCGAi=Cdi(1+KCCS)*(1+KCD) * KCGA

-2007-

CCCSi=27669030 RON*0.00000086=23.80 RON

CCDi=27669030 RON*1.00000086*0.00000070=19.37 RON

CCGAi=27669030 RON*1.00000086*1.00000070*0.00000038=

=10.52 RON

-2008-

CCCSi=46996023*0.00000054=25.38 RON

CCDi=46996023*1.00000054*0.00000047=22.09 RON

CCGAi=46996023*1.00000054*1.00000047*0.00000029=

=13.63 RON

-2009-

CCCSi=83210289.35*0.00000021=17.47 RON

CCDi=83210289.35*1.00000021*0.00000044=36.61 RON

CCGAi=83210289.35*1.00000021*1.00000044*0.00000029=

=24.13 RON

-2007-

A

R

V

MDi

16139700RON

6200850 RON

5260540 RON

Sdi

12940.95 RON

25881.9 RON

29117.1 RON

Tot. chelt. dir.

16152640.95

6226731.9

5289657.1

CCCSi

47600

23800

23800

CCDi

38740

19370

19370

         CCGAi

21040

10520

10520

Tot. chelt. indir.

107380

53690

53690

A(2000 t): 16152640.95+107380=16260020.95 RON

 16260020.95/2000=8130.01 RON-costa o tona

8130.01/1000=8.13-costa 1kg

Noi vindem la galeti de 20kg,deci vom avea pretul de productie al lui A:  20kg*8.13 RON=162.6 RON

R(1000 t): 6226731.9+53690=6280421.9 RON

6280421.9/1000=6280.42 RON-costa o tona

6280.42/1000=6.28 RON-costa 1kg

Pretul de productie al lui R: 20kg*6.28 RON=125.6 RON

V(1000 t): 5289657.1+53690=5343347.1 RON

5343347.1/1000=5343.35 RON-costa o tona

5343.35/1000=5.34 RON-costa 1kg

Pretul de productie al lui V este: 20*5.34=106.8 RON

-2008-

A

R

V

MDi

26527809RON

10811416RON

9598160 RON

Sdi

27499.29 RON

39631.32RON

27903.69 RON

Tot. chelt. dir.

26555308.29

10851047.32

9626063.69

CCCSi

55836

27918

27918

CCDi

48598

24299

24299

         CCGAi

29986

14993

14993

Tot. chelt. indir.

134420

67210

67210

A(2200t): 26555308.29+134420=26689728.29 RON

26689728.29/2200=12131.69 RON-costa o tona

12131.69/1000=12.13 RON-costa 1kg

Pretul de productie al produsului A pe anul 2008 este:

20*12.13=242.6 RON

R(1100t): 10851047.32+67210=10918257.32 RON

10918257.32/1100=9925.7-costa o tona

9925.7/1000=9.92 RON-costa 1kg

Pretul de productie al produsului R pe anul 2008 este:

20*9.92=198.4 RON

V(1100t):  9626063.69+67210=9693273.69 RON

9693273.69/1100=8812.07 RON-costa o tona

8812.07/1000=8.81 RON-costa 1kg

Pretul de productie al produsului V pe 2008 este:

20*8.81=176.2 RON

-2009-

A

R

V

MDi

34315036.35

22849024

25998670

Sdi

22323.46 RON

18441.12RON

23294.04 RON

Tot. chelt. dir.

34326359.81

22867465.12

26021964.04

CCCSi

44548.5

34940

43675

CCDi

93355.5

73220

91525

         CCGAi

61531.5

48260

60325

Tot. chelt. indir.

199435.5

156420

195525

A(2550t): 34326359.81 +199435.5=34525795.31 RON

34525795.31/2550=13539.52 RON-costa o tona

13539.52/1000=13.53 RON-costa 1kg

Pretul de productie al produsului A pe anul 2008 este:

20*13.53=270.6 RON

R(2000t): 22867465.12+156420=23023885.12 RON

23023885.12/2000=11511.94-costa o tona

11511.94/1000=11.51 RON-costa 1kg

Pretul de productie al produsului R pe anul 2008 este:

20*11.51=230.2 RON

V(2500t):  26021964.04+195525=26217489.04 RON

26217489.04 /2500=10486.99 RON-costa o tona

10486.99 /1000=10.48 RON-costa 1kg

Pretul de productie al produsului V pe 2008 este:

20*10.48=209.6 RON

Preturile de productie mi-au dat mai mici decat cele propuse la inceput,deci diferenta de pret este profit ptr fabrica mea.

XI.  PRAGUL DE RENTABILITATE

Qcr=CF/Pp-Cv

-2007-

Qcr ptr produsul A=107380/813.01-16152640.95=  -0.0067

Qcr ptr produsul R=53690/6280.42-6226731.9=  -0.0086

Qcr ptr produsul V=53690/5343.35-5289657.1 =  -0.010

-2008-

Qcr ptr A=134420/13131.69-26555308.29= -0.0050

Qcr ptr produsul  R=67210/9925.7-10851047.32= -0.0062

Qcr ptr produsul V=67210/8812.07-9626063.69= -0.0070

-2009-

Qcr ptr produsul A=199435.5/13539.52-34326359.81= -0.0058

Qcr ptr produsul R=156420/11511.94-22867465.12= -0.0068

Qcr ptr produsul V=195525/10486.99-26021964.04= -0.0075

XII. PRAGUL DE FALIMENT

-2007-

CA=Q*P=27883790 RON

M=CA-KDT=27883790-110676120000= -110648236210

m=M/CA * 100=-110648236210/27883790 *100=-3968.19*100=

= -39.68%

CACR=CF/m=214760/3968.19=54.12

XIII. SITUATIA FINANCIARA

Sfin=(CA/CACR -1)*100-100=(515221-1)*100-100=51521900

S.C. VOPSEA S.R.L.

Nr. ord. registru com./an J25/533/2004

Cod unic de inregistrare: 8767649

Sediul: Piatra Neamt

B-dul Decebal nr.27

Tel.: 0233/231431

Fax.:0233/206025

Banca: BCR

Cont: IBAN RO16BCRE250NI2669863290

Capital social: 940.000.000

                                                                                                                                                                                                                                                                 XII.CERERE DE OFERTA

          Catre SC COREL SRL, in atentia D-lui Manager al  Departamentului Comercial.

In urma vizitei pe care am facut-o la “ROMEXPO” si a analizei catalogului oficial, am constatat ca firma Dvs este un potential furnizor de pigment industrial.

Deoarece intentionam sa contractam acest produs , va rugam sa ne comunicati o oferta detaliata (pret, discount, calitate, garantii, conditii de plata, livrare) la adresa sediului nostru social sau la numarul de fax sus mentionat. Pretul maxim pe care il putem oferi este de 320 RON/kg.

In speranta unei colaborari cu firma noastra asteptam cu interes oferta dumneavoastra.

10.11.2006

         

         

Director General                                              Sef Departament Achizitii

 Ciubotaru Lucian                                                      Diaconu Ana

SC COREL SRL

Nr. ord. registru com./an J83/632/1999

Cod unic de inregistrare: 7588693

Sediul: Bacau

Str. Stefan cel Mare nr.8

Tel/fax.: 0234/233463

Banca: BCR

Cont: IBAN RO34BCRE430NI26584863890

Capital social: 1.360.000.000

XIII. OFERTA

In atentia D-nei Diaconu Ana, Sef Departament Achizitii.

      Va multumim pentru cererea adresata firmei noastre. Ca urmare a adresei Dvs, va prezentam urmatoarea oferta:

 -pigment industrial la pretul de 300 RON/kg

Transportul este asigurat de firma noastra pentru cantitati ce depasesc 500kg/luna. Instrumentul de plata agreat este prin banca.

In speranta ca oferta noastra corespunde criteriilor de selectie ale firmei Dvs, asteptam sa ne contactati pentru negocierea contractului.

20.11.2007

Director,Manolache Liviu


loading...




{ Politica de confidentialitate } Nu se poate descarca referatul
Acest referat nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte referate despre:


Copyright © 2019 - Toate drepturile rezervate QReferat.ro Folositi referatele, proiectele sau lucrarile afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul referat pe baza referatelor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }

Referate similare:





loading...



Cauta referat